Volby 2013
Komentář
Luděk Jirka: Zemanových sedmdesát procent popularity
V souvislosti s Milošem Zemanem se hovoří o jeho více než 70% veřejné popularitě. Prvním, kdo začal to číslo veřejně šířit, byl přitom on sám. Odkazuje se na průzkum agentury SANEP, která byla už mnohokrát usvědčena z problematické metodiky.
Sloupek
Patrik Eichler: Politické kuře
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vystoupila proti principu občanské rovnosti. Před volbami si podle ní může reklamu v rozhlase nebo televizi zaplatit jen ten politik, který zároveň podniká.
Komentář
Pavel Šaradín: Volme pouze v Praze
Pavel Šaradín reaguje na povzdech profesora Tomáše Halíka v týdeníku Reflex, že kdyby celá země volila tak, jak v mnoha volbách volila Praha, tak u nás bude lépe. Pavel Šaradín připomíná, jak Praha ve skutečnosti volila.
Sloupek
Jaroslav Bican: ANO a Úsvit jako důkaz kvality demokracie?
Je hnutí ANO 2011 a Úsvit přímé demokracie dokladem toho, že se demokracie v ČR po období, kdy byla poněkud otupělá, probouzí opět k životu? Máme tu odteď vzdělané a emancipované voliče, kteří už nenaletí na marketingové kampaně stran?
Sloupek
Jakub Patočka: Máme přát ODS vzkříšení?
Petr Fiala může obstát, dokáže-li ODS vrátit k jejím kořenům ještě před Klausem a pokud si dokáže vynutit, že budoucí vedení opře výhradně o politiky, kteří uspějí na podzim v komunálních volbách. Máme si to přát?
Zpráva
Prezident se k politické situaci vyjádří v pátek, poté přijme Sobotku
Miloš Zeman ohlásil na pátek tiskovou konferenci. Tentýž den odpoledne přijme předsedu ČSSD. Kdy, případně zda vůbec, jmenuje Bohuslava Sobotku premiérem, zatím není jasné. Údajně má výhrady k několika navrženým ministrům.
Komentář
Pavel Šaradín: Stíny dlouhého čekání
V situaci narůstající apatie vůči politice, ve které se nacházíme, byly loňské volby ideální příležitost jak tento stav neprohlubovat a co nejrychleji dát vzniknout nové vládě. Nestalo se tak. V posledních dnech to právem schytává prezident.
Zpráva
ČSSD, ANO a lidovci podepsali dohodu o vládnutí. Zveřejnili i seznam ministrů
Lídři ČSSD, hnutí ANO a lidovců v pondělí podepsali koaliční smlouvu. Zároveň veřejnosti představili kandidáty na posty ministrů. Navzdory spekulacím mezi nimi nechybí Jiří Dienstbier. Vladimír Špidla naopak ve vládě nebude.
Sloupek
Jiří Dolejš: Povánoční rozjímání o šancích na změny
Na konci každého roku je přirozené bilancovat. Před mimořádnými volbami údajně až čtyři pětiny voličů doufaly ve změnu. Problém byl, že nepanovala zrovna moc velká shoda v jakou. A podle toho také ty volby dopadly.
Zpráva
Lidovci kývli na účast ve vládě, Sobotka její vznik ohlásil na začátek ledna
Vzniku koaliční vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL již prakticky nic nestojí v cestě. V sobotu přistoupili na její účast také lidovci, podle Sobotky strany podepíší koaliční smlouvu 6. ledna. Vláda bude mít nejspíš sedmnáct členů.
Zpráva
ČSSD ustoupila: lidovcům nabízí resorty zemědělství a kultury
Sociální demokraté nakonec přistoupili na to, aby KDU-ČSL obsadila ministerstvo zemědělství. Podmínkou je, že ČSSD bude mít na ministerstvu svého náměstka. Sobotka lidovcům nabídl také resort kultury a post vicepremiéra bez portfeje.
Zpráva
Sobotka se opět sešel s prezidentem, informoval ho o stavu koaličních jednání
Předseda ČSSD po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem novinářům řekl, že hovořili především o programu vznikající koalice. Sobotka je přesvědčený, že diskuse o obsazení ministerstva zemědělství nebude příčinou definitivního krachu jednání o vládě.
Rozhovor
Hovorka: Nálada v KDU-ČSL je bojová, naše rozhodnutí nechci předjímat
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek svolal na čtvrteční podvečer celostátní výbor strany. Lidovci na něm rozhodnou o vzniku případné vlády se sociálními demokraty a hnutím ANO. O situaci nejen ve straně jsme hovořili s Ludvíkem Hovorkou.
Zpráva
Vyjednávání o nové vládě se zadrhlo. Kvůli ministerstvu zemědělství
Středeční vyjednávání o obsazení resortů skončilo krachem. Lidovci trvají na ministerstvu zemědělství. ČSSD jim nabízí resort práce a sociálních věcí, dopravu a post vicepremiéra bez portfeje. O postupu lidovců rozhodne celostátní výbor strany.
Sloupek
Petr Dimun: Když Sobotka s Babišem humidují
Kontrast mezi rozsahem a konkrétností obsahu koaliční smlouvy je značný. Podstatnou otázkou politiky byla vždy otázka daní. Co se toho týče, koaliční smlouva tuto věc obchází, odsouvá a ponechává jí tak na volné interpretaci aktérů.
Komentář
Eduard Kopáček: Proč jako sociální demokrat podporuji novou vládu?
Jaký je výsledek srovnání vyjednávání o koaliční vládě v Německu a u nás? SPD se podařilo do koaliční smlouvy prosadit svůj hlavní předvolební slib. Největším vítězstvím ČSSD je, že zvítězila sama nad sebou a prozatím odolala tlakům z Hradu.
Zpráva
Odboráři chválí koaliční smlouvu. Varují ale před nízkými příjmy státu
Obecně je možné podle odborářů říct, že koaliční smlouva jde ve svých návrzích směrem, který odpovídá směru politiky ČMKOS. Problém programové dohody spatřují především v reálné možnosti plného profinancování všech deklarovaných opatření.
Dokument
Koaliční smlouva ČSSD, ANO a KDU-ČSL (1)
Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci zveřejnili finální verzi kolaiční smlouvy. Zveřejňujeme její plné znění.
Dokument
Koaliční smlouva ČSSD, ANO a KDU-ČSL (2)
Sociální demokraté, hnutí ANO a lidovci zveřejnili finální verzi kolaiční smlouvy. Zveřejňujeme její plné znění.
Zpráva
Programová koaliční smlouva je hotová, hlásí sociální demokraté, ANO a lidovci
Vyjednávání o programu budoucí vlády je takřka u konce. Zbývá doladit pouze otázku daní a některé body týkající se zdravotnictví. Text koaliční smlouvy strany zveřejní v pátek, kdy také začnou vyjednávání o obsazení jednotlivých resortů.
Sloupek
Petr Dimun: ČSSD zralá na restart
V sobotu se v Praze konala konference, na níž Petr Fiala ohlásil svoji kandidaturu na předsedu ODS. Jeho projev byl nejen brilantním shrnutím příčin problému, v němž se nachází ODS. Pozorný posluchač mohl klidně zaměnit „ODS“ za „ČSSD“.
Sloupek
Patrik Eichler: Osobami od témat
I když sledujeme spor o obsazení postu ministra zahraničních věcí, vůbec se v něm nehovoří o zahraniční politice. Přitom nelze vyloučit, že prezident se vládě nechce podřizovat z věcných důvodů.
Zpráva
Zeman jmenuje Sobotku předsedou vlády nejspíš až v lednu
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek zopakoval, že jmenuje předsedu sociálních demokratů Bohuslava Sobotku premiérem. Učiní tak ale až poté, co budoucí koaliční smlouvu schválí širší grémia jednotlivých stran. A ČSSD zvažuje vnitrostranické referendum.
Zpráva
Jednání špiček ČSSD, ANO a KDU-ČSL posunulo strany k vládní spolupráci
V pondělí večer proběhla druhá schůzka vedení sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců. Navzdory rezervovanému postoji KDU-ČSL se lídři stran shodli na dalším postupu. Mimo jiné plánují ještě letos schválit státní rozpočet na příští rok.
Analýza
Vratislav Dostál: Vznikne vláda bez lidovců?
V pondělí se s velkou pravděpodobností rozhodne o tom, zda se KDU-ČSL bude účastnit příští vlády. Rozhodnutí bude dílem na nich, dílem na Andreji Babišovi, neboť ČSSD o jejich účast ve vládě stojí. I koalice ANO a ČSSD by mohla být stabilní.
Komentář
Robert Bezděk: Ano, nebude líp
Andrej Babiš může jako majitel efektivně a s dobrými výsledky řídit vlastní podniky jen na základě svých rozhodnutí a bez dohadovaní s jinými. Jiná věc je ovšem podílet se spolu s ostatními politiky na správě věcí veřejných.
Sloupek
František Kostlán: Dotace pro Agrofert a lidská práva
Důležitým tématem, které je během koaličních jednání upozaděno, jsou lidská práva. Už ani Bohuslav Sobotka neusiluje o to, aby členem vlády byl i ministr/ministryně pro lidská práva, stačí mu vládní zmocněnec.
Zpráva
ČSSD a ANO se shodly na majetkových přiznáních. Sporem jsou stále daně
Sociální demokraté a zástupci hnutí ANO pokračují v debatách o koaliční spolupráci. Po každém jednání jejich zástupci tvrdí, že směřují k dohodě. Naposledy našli kompromis u majetkových přiznání. Zvyšování daní ale zatím nevyřešili.
Sloupek
Petr Dimun: Občanské fórum Andreje Babiše
Kampaň Babišova ANO byla primárně postavena na tekutém hněvu, na onom NE!, které se neštítilo ani vyvolávání „ostalgie“, jež v českém pojetí nemůže nesklouznout k nostalgii po normalizaci se vším, co s sebou toto období nese.
Sloupek
Jakub Patočka: Odpovědnost za stát
Snaha sociálních demokratů i Babišova ANO rozšířit si manévrovací prostor jednáním i s jinými subjekty než s KDU-ČSL je sice pochopitelná, ale musí mít své meze. S Tomiem Okamurou by se nemělo jednat o ničem. Zato lze mluvit s komunisty.
Zpráva
Sobotka po schůzce se Zemanem: Budeme pokračovat v jednání s ANO a KDU-ČSL
Předseda sociálních demokratů po schůzce s Milošem Zemanem uvedl, že prezidenta informoval o vývoji jednání stran budoucí vlády. Zopakoval přitom, že ČSSD prozatím trvá na strategii, dle které usiluje o vznik koalice ČSSD – ANO – KDU-ČSL.
Zpráva
Křesťanští a sociální demokraté zahájili jednání o vládě
Po nedělním jednání sociálních demokratů s předáky hnutí ANO proběhla v úterý večer první schůzka vyjednávacího týmu ČSSD s představiteli lidovců. Neshodli se v tématu zvyšování daní a podle očekávání také v otázce církevních restitucí.
Zpráva
Oranžový klub zveřejnil manifest, nabádá k vnitřní obrodě sociální demokracie
V reakci na volební výsledek sociálních demokratů zveřejnil Oranžový klub manifest, ve kterém vybízí ČSSD k vnitřní obrodě, která je podle autorek dokumentu předpokladem schopnosti strany být alternativou k pravici.
Komentář
Jakub Horňáček: ČSSD, otevřít a rozpustit
Veškerá politická činnost ČSSD se již delší zaměřuje na získání státní moci na národní i místní úrovni. Této vertikální dimenzi politiky je pak podřízena koncepce politické akce a organizační struktura strany.
Sloupek
Ivan Štampach: Co volby přinesly, a co ne
Porážka pučistů spojená s velkorysostí vůči těm méně aktivním z nich je poslední šancí. Ještě je možné sociálně demokratickou stranu podpořit. Ještě je možné od ní očekávat pokus o relativní nápravu poměrů.
Sloupek
Alena Zemančíková: O vylučování
Je vidět, že jistá éra končí, že už není šance pro nové politické strany, založené těmi, kteří ze svých původních stran odešli. Je vidět, že politikové sociální demokracie cítí, že mimo stranu nemají šanci.
Komentář
Petr Pospíchal: Lustrace jako stín minulosti
Petr Pospíchal formou dopisu reaguje na obnovenou debatu o lustracích jako kritéria účasti na politice. Příliš mnoho personálního moralizování ve vztahu ke správě věcí veřejných podle něho škodí.
Komentář
Pavel Holubec: O významu voleb v demokratické společnosti
K čemu jsou volby? Můžeme je chápat jako jednu ze struktur, která nám umožňuje čelit složitosti moderní společnosti. Je to totiž struktura, která tu složitost určitým způsobem zjednodušuje a tím dává složitosti uchopitelný tvar.
Sloupek
Jiří Paroubek: Lež nebo neznalost, pane Michle?
Pánové Michl a Zahradník, členové Babišova ekonomického týmu před předchozími volbami do Sněmovny, patřili k těm, kdo mocně strašili a oblbovali českou veřejnost vývojem v Řecku. A teď v jiném dresu vystupují opět s klamavými argumenty.
Komentář
Bohumil Trávníček: Otevřený dopis členům Ústředního výkonného výboru ČSSD
V neděli 10. listopadu se koná jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Zveřejňujeme Otevřený dopis jeho členům.
Analýza
Vratislav Dostál: Sociální demokracie zvládne zůstat sama sebou. Jakou sestaví vládu?
Dlouhodobě nejsilnějšímu subjektu české politiky se zřejmě podaří odrazit pokus regionálních mocenských struktur kolem Michala Haška o převrat. Bohuslav Sobotka posílí. Otázka je, zda se mu podaří změnit charakter strany. A jakou sestaví vládu.
Sloupek
Lukáš Jelínek: Strakovka v mlhách
Andrej Babiš se opět připravuje na turné po republice a v ČSSD se ozývá volání po vnitrostranickém referendu o koaliční smlouvě, na níž ovšem dosud nebylo odpracováno ani písmeno. Proč si věci ulehčovat, když je lze také ztížit, že?
Sloupek
Jaroslav Bican: Andrej Babiš a jeho domobrana
Andrej Babiš nešel do politiky, aby se se sociálními demokraty podílel na vládě, ale aby se před nimi ubránil. ČSSD nesmí ztratit ze zřetele, že před nimi nestojí politický partner se stejným cílem, ale někdo, jehož primární motivací je bránit to, co vytvořil.
Komentář
Luboš Rokos: Ještě k úspěchu ANO a Úsvitu
Je hodně lehké vykládat člověku s minimální mzdou, že si žijeme nad poměry, a vykládat to z tepla kanceláře, pak sednout do drahého auta a dojet do vlastní vily na okraji města. Část lidí se pak začne ptát, kdo je to „my“, kdo si žijeme nad poměry.
Sloupek
Filip Outrata: Socdemákovo přemítání
Česká sociální demokracie potřebuje demokratičtější vnitřní fungování a více aktivních členů. Současná krize jí poskytuje příležitost, jak znovu získat důvěryhodnost. Cesta ke změně ale bude velmi namáhavá.
Sloupek
František Kostlán: Zeman a pučisté se nám snaží vymývat mozek
Předseda ČSSD žádá minimum: nechce pučisty ve vládě a žádá, aby odešli z vrcholných funkcí v ČSSD. Netlačí na jejich vyloučení ze strany a mlčí o dalších funkcích pučistů, v Parlamentu i v krajských „vládách“. Jeho postoj je rozumný.
Komentář
Jiří Dolejš: Kam posunuly nedávné volby českou levici?
Levice měla v roce 2013 obrovskou šanci a nevyužila ji. Šlo nejen o nabídku změny do leva, ale také o možnost posunout českou levici blíže ke spolupráci na základě praktické zkušenosti z krajských koalic, které vznikly z voleb v roce 2012.
Komentář
Blahoslav Hájek: Nelhat
Proč se vlastně nemá lhát? Ta otázka není nová. Duchovní dějiny lidstva o ní vědí a mnoho generací před námi se zamýšlelo nad opakem lži, totiž nad pravdou a nad tím, co ona znamená.
Sloupek
Daniel Soukup: Zelení piráti? Pirátští zelení?
Sílí hlasy po volební koalici Pirátů a zelených. Měla by smysl? A jak by mohla vypadat?
Sloupek
Ondřej Vaculík: Zlatuška natře v parku lavičku
Zájem sociálních demokratů o společnost má zavazující kontinuitu i program, k němuž se trvale hlásí v evropském kontextu. V tomto smyslu jsou jejich představiteli Sobotka, Špidla, Zaorálek, nikoli krajští pragmatici moci.