Lidovci kývli na účast ve vládě, Sobotka její vznik ohlásil na začátek ledna

Vzniku koaliční vlády ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL již prakticky nic nestojí v cestě. V sobotu přistoupili na její účast také lidovci, podle Sobotky strany podepíší koaliční smlouvu 6. ledna. Vláda bude mít nejspíš sedmnáct členů.

(vd)

22.12.2013 21:06

Sobotka

Sobotkova vláda bude mít sedmnáct členů. Osm z ČSSD, šest z hnutí ANO a tři z KDU-ČSL. Foto čssd.cz

Vzniku vládě vzešlé z předčasných sněmovních voleb nestojí již téměř nic v cestě. Poté, co minulý týden strany odsouhlasily programovou dohodu, odstranily i poslední spor týkající se rozdělení resortů. Sociální demokraté nakonec ustoupili lidovcům, ti tak obsadí post ministra zemědělství. Nabídku odsouhlasil jejich celostátní výbor v sobotu večer. Kromě ministerstva zemědělství obsadí KDU-ČSL ministerstvo kultury a post vicepremiéra bez portfeje.

Širší vedení KDU-ČSL také rozhodlo o konkrétních nominacích. Ministrem bez portfeje pro vědu, výzkum a inovace bude jejich předseda Pavel Bělobrádek, na pozici ministra zemědělství nominovali prvního místopředsedu strany Mariana Jurečku a pozici ministra kultury by měl zastávat bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a současný poslanec Daniel Herman.

V neděli Bělobrádek uvedl, že zatím nemá na nominace lidovců žádné negativní reakce. „Já nevidím, žádný důvod, proč by měli ty naše nominace zpochybňovat, my jsme jejich také nezpochybňovali a uvidíme, jaké budou," uvedl předseda KDU-ČSL s tím, že by očekával, že se dozví nominace od ostatních stran na jednotlivé posty ve vládě. K tomu ale zatím nedošlo. Pouze předseda hnutí ANO po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem potvrdil, že bude zastávat post ministra financí s vicepremiérskou funkcí.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka sobotní rozhodnutí lidovců přivítal. „Vítám dnešní rozhodnutí celostátního výboru KDU-ČSL o přijetí nabídky na zastoupení lidovců ve vládě. Pokládám toto rozhodnutí za realistické a konstruktivní. Na základě úspěšného vyjednávání tak po třech dnech padla poslední překážka na cestě k formování již zcela konkrétního personálního složení nové vlády, kterým se nyní může vznikající koalice zabývat,“ uvedl Sobotka.

Podle něj je tak zcela zřejmé, že nová koaliční vláda má v Poslanecké sněmovně jasnou většinu 111 hlasů a nic nebrání přípravě definitivního podpisu koaliční smlouvy a následným ústavním krokům prezidenta republiky. „Jsem rád, že se podařilo udržet lidovce na palubě, máme společně s nimi a s ANO připravený dobrý vládní program, který může nejlépe a nejrychleji prosadit vláda s výraznou a stabilní parlamentní většinou,“ uvedl předseda ČSSD a pravděpodobný nástupce Jiřího Rusnoka na postu premiéra České republiky.

Koaliční smlouvu podle něj ČSSD, ANO a KDU-ČSL podepíšou 6. ledna. Teprve k tomuto datu budou veřejnosti k dispozici finální návrhy personálního složení vlády. Sobotka to řekl po nedělním jednání předsedů koaličních stran. Už teď je ale bezmála jisté, že vláda bude mít nakonec sedmnáct členů namísto původně zvažovaných osmnácti. Andrej Babiš bude totiž kumulovat funkci ministra financí a vicepremiéra. Strany tak budou zastoupeny v poměru osm (ČSSD), šest (ANO), tři (KDU-ČSL).

„Rozhodli jsme se to sloučit a budeme mít ve vládě šest míst,“ uvedl předseda hnutí ANO v nedělních Otázkách Václava Moravce. „Já jsem určitou chvíli zvažoval, jestli někoho budu hledat. Nakonec jsem se rozhodl na doporučení politiků, kteří to znají dobře, i pana prezidenta, že teda půjdu na tuto funkci," vysvětlil Andrej Babiš.

„Po dnešku je zřejmé, jak přesně bude složená vláda, jaká bude odpovědnost jednotlivých politických stran za nominované členy vlády,“ uvedl pak Sobotka pro server iDnes.cz. ČSSD bude mít v nové vládě post premiéra, svého zástupce pak nominuje na ministerstvo zahraničních věcí, vnitra, průmyslu a obchodu, práce a sociálních věcí, zdravotnictví a školství. Tak jako ostatní subjekty bude mít také ministra bez portfeje, a to pro legislativní radu vlády, problematiku lidských práv a rovných příležitostí.

„Pokud jde o ty resorty, které bude mít na starosti sociální demokracie, tak o tom já ještě chci nejprve informovat užší vedení strany. Pak zveřejním jména," vysvětlil předseda sociálních demokratů. Hnutí ANO bude mít svého zástupce na postu ministra financí, dopravy, obrany, ministra pro místní rozvoj, spravedlnosti a na resortu životního prostředí.

Předsedy koaličních stran nyní čeká schůzka s prezidentem Milošem Zemanem. „Pan prezident má v plánu se setkat s předsedy možných koaličních stran, aby se ujistil o podpoře vlády v Poslanecké sněmovně,“ uvedl pro server Novinky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Česká televize v neděli uvedla, že hnutí ANO navrhne na post ministra obrany Martina Stropnického, na pozici ministryně pro místní rozvoj Věru Jourovu a na post ministryně spravedlnosti poslankyni Helenu Válkovou. Ministerstvo životního prostředí má údajně vést Richard Brabec, post ministra dopravy je prozatím otevřený.

Podle informací Deníku Referendum není vyloučeno, že post ministra práce a sociálních věcí obsadí Vladimír Špidla, který v Sobotkově stínové vládě zastával pozici ministra životního prostředí. Roman Sklenák, ministr práce a sociálních věcí ve stínové vládě Bohuslava Sobotky, byl totiž zvolen předsedou sněmovního klubu ČSSD. A není vůbec jisté, zda sociální demokraté přistoupí k nové volbě svého předsedy sněmovní frakce. Špidla byl ministrem práce a sociálních věcí již ve vládě Miloše Zemana.

Ministrem zahraničí bude nejspíš místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, na ministerstvo vnitra sociální demokraté nominují Milana Chovance, ministrem průmyslu a obchodu se stane pravděpodobně Jan Mládek, ministrem zdravotnictví Stanislav Němeček a ministrem školství senátor Marcel Chládek. Post ministra bez portfeje pro legislativní radu vlády, problematiku lidských práv a rovných příležitostí bude podle všeho zastávat Jiří Dienstbier.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.