Smrt Usámy bin Ládina

A1

Zpráva

Terorismus ve světě slábne, minulý rok byl zlomový, chlubí se USA

Podle statistik americké vlády proběhlo v roce 2011 nejméně teroristických útoků od roku 2005. Kritikové však zásluhy Washingtonu relativizují.

Image

Zpráva

Američané si připomněli útoky z 11. září, Chilané Pinochetův puč

Od teroristických útoků na symboly vlivu, moci a ducha USA v neděli uplynulo deset let. Nad jejich důsledky se při té příležitosti zamyslel nejen prezident Obama, ale i četní komentátoři. Své smutné výročí si ve stejný den připomnělo také Chile.

Image

Zpráva

Ve vrtulníku v Afghánistánu zahynuli Navy Seals, ne však Usámovi kati

Značnou část obětí víkendového pádu helikoptéry Chinook tvořili příslušníci oddílu, který 2. května zastřelil vůdce Al-Káidy; o přímé účastníky zásahu však podle agenturních zdrojů nešlo. Incident jinak zůstává stále neobjasněn.

Image

Zpráva

Ajmán Zavahrí se ujal vedení Al-Káidy

Letitý poradce Usámy bin Ládina chce podle vlastních slov navázat na odkaz předchůdce a vést jeho džihád dál. Četní pozorovatelé však zpochybňují jak Zavahrího schopnosti, tak sílu současné Al-Káidy obecně.

A1

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Bin Ládin a cigaretka na dva ťahy...

Zo všetkých verzií, ktorými spin doctors Bieleho domu kŕmia celý svet o zabití Usámu bin Ládina, sa mi najviac pozdáva tá o cigarete, píše Michal Havran v pravidelné víkendové rubrice Dopis ze Slovenska.

Image

Zpráva

Tálibán se začal mstít za smrt Usámy bin Ládina

Známé islamistické hnutí zaútočilo na výcvikové středisko pákistánských polovojenských jednotek. Zabilo minimálně sedmdesát osob, více než sto dalších bylo zraněno. Dle mluvčích hnutí šlo o první akt odplaty za smrt vůdce Al-Káidy.

Image

Zpráva

Smrti bin Ládina obratem využili i televizní baviči

V jen málokteré z amerických satirických talkshow minulý týden nezazněla narážka na zabití vůdce Al-Káidy. Přehled nejrůznějších gagů a dvojsmyslů převzala od AP i ČTK.

Image

Zpráva

Smrt bin Ládina v médiích překonala i královskou svatbu

Zabití vůdce Al-Káidy se během jediného týdne stalo třetí médii nejsledovanější událostí 21. století. Svatba britského prince měla o 20 milionů zpravodajských odvolávek méně.

Image

Zpráva

USA snímky bin Ládina nezveřejní, po internetu už kolují jiné

Podle Baracka Obamy by snímky mrtvého teroristy mohly působit jako trofeje, a podnítit tak násilnou odplatu. Zůstanou proto v utajení. Pracovníci pákistánské rozvědky si ovšem prodejem fotek z místa západním agenturám již přivydělávají.

Image

Zpráva

Masmédia přinesla již třetí rekonstrukci útoku na Usámovo sídlo

Od pondělního rána byly publikovány celkem tři verze vylíčení nejdiskutovanější události týdne. Různí se nejen barvitostí, ale především v několika podstatných detailech.

Miessler_foto3

Sloupek

Jan Miessler: Život po Usámově smrti

Zabití nejhledanějšího teroristy světa posílí optimismus americké ekonomiky. Ale na jak dlouho?

A1

Zpráva

Usáma bin Ládin je po smrti, USA oslavují

Zvláštní americké komando zabilo v pákistánském Abbottabádu zakladatele Al-Káidy a nejhledanějšího teroristu světa. Bin Ládinovu smrt již potvrdil i afghánský Tálibán.

Zobrazeno 12 / 12