USA snímky bin Ládina nezveřejní, po internetu už kolují jiné
Roman BurešPodle Baracka Obamy by snímky mrtvého teroristy mohly působit jako trofeje, a podnítit tak násilnou odplatu. Zůstanou proto v utajení. Pracovníci pákistánské rozvědky si ovšem prodejem fotek z místa západním agenturám již přivydělávají.
Americký prezident Barack Obama ve středu rozhodl, že nezveřejní fotografii mrtvého Usámy bin Ládina, kterého v noci na pondělí zastřelilo americké komando v pákistánském Abbottábádu. Obrázky prý byly hrozivé a Bílý dům se obává, že by mohly podnítit odplatu extremistů a další násilí.
Agentura Reuters ale zveřejnila několik fotografií, na kterých jsou zachyceni tři muži zabití v bin Ládinově rezidenci a škody na budovách. Snímky pravděpodobně pořídili pracovníci pákistánské tajné služby a poté je agentuře prodali.
V exkluzivním rozhovoru pro televizní stanici CBS uvádí Obama i další důvody, proč se postavil proti zveřejnění fotografií. „Je důležité, abychom nedopustili, že velmi názorné fotografie někoho, kdo byl střelen do hlavy, začnou obíhat po světě (..) působit jako lovecké trofeje (...) a sloužit k vyvolání dalšího násilí,“ řekl americký prezident.
Američtí politici ale nejsou v názoru na zveřejnění materiálů jednotní. Za vypuštění fotografií jako důkazu smrti vůdce Al Káidy se postavili dokonce někteří členové Obamova kabinetu. Podle prezidenta by ale i poté existovali lidé, kteří by považovali jeho zabití za podvrh. „Fakt, na kterém záleží, je ten, že už nikdy neuvidíme bin Ládina chodit po této zemi,“ dodal Obama.
V New Yorku a Washingtonu, stejně jako na amerických ambasádách a základnách všude po světě stále platí zvýšená bezpečnostní opatření, aby se předešlo případné odplatě Al Káidy či jiných teroristických organizací.
Variant stále několik