Ve vrtulníku v Afghánistánu zahynuli Navy Seals, ne však Usámovi kati
Petr JedličkaZnačnou část obětí víkendového pádu helikoptéry Chinook tvořili příslušníci oddílu, který 2. května zastřelil vůdce Al-Káidy; o přímé účastníky zásahu však podle agenturních zdrojů nešlo. Incident jinak zůstává stále neobjasněn.
Velkou část 38členné osádky vrtulníku, který se v noci na sobotu zřítil v afghánské provincii Vardak za dosud nevyjasněných okolností, tvořili příslušníci Týmu 6 amerických speciálních jednotek Navy SEAL. Jedná se o tentýž oddíl, jenž zabil 2. května Usámu bin Ládina; přímí účastníci binládinovského zásahu však mezi oběťmi nejsou. S „největší pravděpodobností“ to zpravodajům BBC a AP potvrdili zdroje na americkém ministerstvu obrany.
Osádku vrtulníku Boeing CH-47F Chinook tvořilo 30 Američanů a 8 Afghánců. Podle informací BBC bylo na palubě celkem 17 Seals, podle informací AP 22. Vedle pilotů a tlumočníka cestovalo s příslušníky komanda ještě několik Rangers a jeden psovod se psem. Dle zdrojů agentur se vraceli se „záchranné mise“.
K odpovědnosti za pád helikoptéry se původně přihlásila vardacká buňka Tálibánu, jež jí - dle slov svých mluvčích - sestřelila zvláště upraveným raketometem po té, co přilétla odvézt americké vojáky po provedené akci. Příslušnost obětí k Navy SEAL byla odhalena až o víkendu, leč ihned zavdala příčinu k různým konspiračním vývodům.
Orgány USA odmítly jakýkoliv výklad komentovat s tím, že se událost stále prošetřuje.
Masmédia událost zaujala zejména faktem, že při ní — jako při jediném incidentu — zahynulo nejvíce amerických vojáků najednou od začátku války.
Podle informací z pondělního rána jsou vyšetřovatelé dosud na místě. Oblast pádu je uzavřena a hlídána jednotkou Rangers, na níž několikrát během soboty i neděle zaútočili povstalečtí bojovníci.
Zbraně a statistiky
Pády a sestřely transportních vrtulníků jsou v Afghánistánu poměrně časté. Jen v tomto (necelém) roce jich bylo zaznamenáno 17. Příčiny lze podle Terri Juddové z deníku Independent hledat jednak ve skutečnosti, že intervenční síly využívají leteckou přepravu stále častěji (kvůli obavám z pozemních min), a jednak ve faktu, že bojovníci Tálibánu vlastní část protileteckého arzenálu, který dodala afghánským mudžáhidům CIA v osmdesátých letech.
S pomocí amerických zbraní bylo za sovětské okupace (1979-89) sestřeleno 333 helikoptér a 118 letadel.
CIA dodala mudžáhidům svého času i velmi vyspělé raketomety FIM-92 Stinger. Těch se však podle americké rozvědky dostalo do rukou Tálibánu jen velmi málo a ani k útoku na Chinooku určitě použity nebyly.
Spolu s 30 americkými oběťmi z vrtulníku zemřelo v Afghánistánu tento (půl)rok 349 aliančních vojáků. Poslední čtyři přibyly v neděli odpoledne.
OSN zároveň ve své červencové zprávě odhaduje, že za prvních 6 měsíců roku 2011 bylo v zemi zabito 1462 civilistů. Oproti prvnímu pololetí roku 2010 jde o 15procentní nárůst, avšak osmdesát procent letošních obětí mají prý na svědomí povstalečtí bojovníci. V minulém roce nesly intervenční sily odpovědnost až za 30 procent (oficiálně) zabitých civilistů.
Další informace:
AP SEALs killed in Afghan crash on rescue mission
AP Afghan official: fighting near chopper crash area
BBC News US probes Afghanistan special forces helicopter crash
The Independent US Special Forces Die After Taliban Shoot Down Helicopter
Miami Herald Taliban Down US Helicopter in Afghanistan, 38 Dead