Peru

Další témata

Image

Zpráva

Jako ve Středozemním moři: Latinská Amerika řeší, co s miliony utečenců

Peru zpřísňuje hraniční kontroly, Brazílie po nepokojích povolala armádu. I takové jsou reakce latinskoamerických zemí, které se musí potýkat s rekordním počtem uprchlíků ze zbídačené Venezuely.

Image

Zpráva

Peru má nového prezidenta: Kdo je Martín Vizcarra?

Po skandálních nahrávkách a rezignaci dosavadní hlavy státu má Peru nového prezidenta. Martína Vizcarru sice nezná svět ani většina Peruánců, v domovském regionu Moquegua se však osvědčil jako úspěšný guvernér s čistým štítem.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Peruánci volí. Stane se prezidentkou dcera uvězněného diktátora?

Latinskoamerický dopisovatel DR přibližuje kontext aktuálních prezidentských voleb v Peru, jejichž favoritkou je dle průzkumů dcera Alberta Fujimoriho Keiko.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Sloupek

Lukáš Senft: Amazonie – srdce temnoty

V Amazonii praskla ropná potrubí a do řek se vyhrnulo téměř půl milionu litrů ropy. Místní komunity se sdružují k odporu.

P1010065_1

Sloupek

František Kalenda: Bojem proti terorismu ke státnímu teroru

Tomio Okamura není prvním politikem, který se stylizuje do role ochránce lidu a cizince-spasitele. V Peru mají svou zkušenost s jedním podobným, jenž také začínal s několika hesly a image pracovitého Japonce – s Albertem Fujimorim. Kam zemi nakonec dovedl?

Image

Analýza

Vojtěch Pelikán: Quinoa: svízelný zázrak z polopouště

Autor podrobně líčí příběh vzestupu produkce a spotřeby merlíku chilského (quinoi) včetně etických spotřebitelských dilemat, která jeho strmě rostoucí obliba nastoluje.

Image

Zpráva

Peruánští vojáci dopadli jednoho z posledních vůdců Světlé stezky

Takzvaný Soudruh Artemio vydržel bojovat za maoistickou revoluci ze všech velitelů nejdéle. Z vedení Světlé stezky si drží své guerilly ještě dva lidé. Ti se však zabývají především pašováním drog.

Image

Zpráva

Peruánští indiáni získali právo mluvit do velkých projektů

Původní obyvatelstvo hornaté jihoamerické země získalo zákonné právo vstupovat do přípravy důlní, těžební či stavební činnosti na svém tradičním území. V minulosti se mohlo účinně bránit až po zahájení projektů, často jen násilnými akcemi.

Image

Zpráva

Peruánští indiáni se bouří proti důlní těžbě, obsadili letiště

Protest peruánských Aymarů proti dílčímu důlnímu projektu o víkendu vygradoval. Indiáni zabrali důležité provinční letiště a chtějí jednat o všech těžebních licencích pro zahraniční firmy. Spor ovlivňuje i právě probíhající výměna v čele státu.

Image

Zpráva

Peru čeká radikální hlava: levicový voják či dcera autokrata

Tři silní středoví kandidáti na prezidenta se vzájemným soupeřením před volbami natolik oslabili, že do druhého kola nepostoupil ani jeden z nich. Peruánci si tak budou muset vybrat mezi důsledně levicovým vojákem Humalou a dcerou bývalého autokrata Fujimuriovou.

Image

Zpráva

Peruánci z Cuzca stávkují proti stavbě přehrady. Jde jim o vodu

Obyvatelé peruánského města Cuzco a provincie Espinar protestují proti stavbě přehrady a zavlažovacího systému, které by zanechaly celý region bez dostatečného přístupu k vodě. Stojí i vlaková doprava na turisticky oblíbené Machu Picchu.

Image

Zpráva

Peruánský prezident vetoval zákon na ochranu domorodých území

Domorodé skupiny peruánských obyvatel odmítají rozhodnutí prezidenta Gacíi nepodepsat zákon, jenž má chránit území původních andských a amazonských kmenů před nadnárodními korporacemi. García se brání tím, že zákon by zpomalil ekonomický růst.

Zobrazeno 12 / 12