Peru má nového prezidenta: Kdo je Martín Vizcarra?

Po skandálních nahrávkách a rezignaci dosavadní hlavy státu má Peru nového prezidenta. Martína Vizcarru sice nezná svět ani většina Peruánců, v domovském regionu Moquegua se však osvědčil jako úspěšný guvernér s čistým štítem.

(frk)

26.03.2018 14:09

Vizcarra_twitter__martinvizcarrac

Nový peruánský lídr (vlevo) Martín Vizcarra. Foto Twitter @MartinVizcarraC

Pedro Pablo Kuczynski vydržel v čele Peru necelé dva roky. Osmasedmdesátiletý politik všeobecně známý pod zkratkou PPK, který v roce 2016 těsně zvítězil nad dcerou bývalého diktátora Keiko Fujimoriovou, byl minulý týden nucen rezignovat. Ještě koncem prosince přitom ustál v Kongresu hlasování o impeachmentu vyvolané právě jeho konkurentkou z prezidentských voleb.

Peruánský prezident je nejnovější obětí monumentálního skandálu s přijímáním úplatků od brazilské stavební společnosti Odebrecht. Kauza týkající se prakticky celého regionu již kromě samotného ředitele firmy přivedla do vězení třeba ekvádorského viceprezidenta Jorgeho Glase.

V samotném Peru čeká na soud ve vyšetřovací vazbě exprezident Ollanta Humala a místní orgány žádají Spojené státy i o vydání jeho předchůdce v prezidentském úřadu, Alejandra Toleda.

Twitter__ppkamigoPrezident Kuczynski odchází s ostudou - a dost možná rovnou do vězení. Foto Twitter @ppkamigo

Bezprostřední důvod pro rychlý odchod Kuczynského ovšem poskytly v úterý zveřejněné nahrávky, na kterých jeho političtí spojenci nabízeli přidělení výnosných státních zakázek výměnou za podporu v dalším připravovaném hlasování o impeachmentu.

PPK ve středu oznámil rezignaci, kterou v pátek přijal drtivou většinou hlasů Kongres, a již v sobotu byl jeho dům podroben domovní prohlídce a soudním příkazem mu bylo zakázáno vycestovat ze země.

„Peru má od 19. století neblahou zkušenost s prezidenty a exprezidenty, kteří se pokoušeli útěkem ze země uniknout spravedlnosti,“ vysvětlil toto rozhodnutí státní zástupce Hamilton Castro.

Muž regionů
Kuczynského na pozici hlavy státu okamžitě vystřídal jeho první viceprezident. Martín Vizcarra působil jako velvyslanec v Kanadě a předtím necelý rok na pozici ministra dopravy. Na celostátní úrovni nebyl příliš známý, jeho jméno podle březnového průzkumu Ipsos pro deník El Comercio nic neříkalo 81 % Peruáncům.

Na rozdíl od většiny peruánských politiků se však může pochlubit zatím neposkvrněným štítem, co se podezření z korupce týče, získal si také slušnou pověst na regionální úrovni. Z pozice lídra protestů proti chování důlních společností se vypracoval až do čela druhého nejmenšího peruánského regionu Moquegua, kde jako guvernér mezi lety 2011-2014 proslul masivními investicemi do infrastruktury a především do vzdělávání.

Vizcarrova zkušenost je patrná z prvních výroků po uvedení do prezidentského paláce. Kromě údajně „nesmlouvavého boje“ proti korupci, jenž musí v tuto chvíli slibovat jakýkoli peruánský politik, má v úmyslu zaměřit se právě na vzdělávání – to se má stát „hlavním pilířem“ jeho nastupující administrativy.

Zároveň přislíbil, že do konce svého mandátu navštíví okrajové regiony a pokusí se jim nabídnout pomocnou ruku centrální vlády.

„Nebude jediného týdne, kdy bych nezavítal do některé části Peru, ať už bude na pobřeží, v horách nebo v pralese. Každý týden budu cestovat po těch nejodlehlejších oblastech naší země,“ prohlásil nový peruánský prezident v rozhovoru pro Radio Americana.

Nepříliš nadějné vyhlídky
Vizcarra se při svém uvedení do funkce setkal s překvapivě příznivými reakcemi zbytku politické scény. Keiko Fujimoriová, hlavní proponentka Kuczynského impeachmentu, například vyzvala k „národní jednotě“ a popřála nastupujícími prezidentovi hodně štěstí.

Důvodem smířlivosti může být fakt, že sama Fujimoriová je vyšetřována kvůli podezření z nelegálního financování její kampaně právě společností Odebrecht. Kromě toho se musí vypořádat s odpadlickou frakcí ve straně vedenou jejím vlastním bratrem.

Nového peruánského lídra přesto čeká řada stejných problémů, jež znepříjemňovaly život jeho předchůdci. V roztříštěném Kongresu se může spolehnout jen na několik loajálních zákonodárců, zatímco různá opoziční uskupení disponují ústavní většinou a mohou tak nejen zablokovat návrhy nové vlády, ale při vhodné záminky ji přímo svrhnout.

Korupční skandály navíc dramaticky poškodily důvěru Peruánců v politiku a politiky. V reakci na Kuczynského rezignaci již v Limě proběhla masová demonstrace za nové volby podporované odborovými organizacemi, menší protesty se objevily ve většině dalších větších měst.

Není proto vyloučeno, že tlak opozice nebo veřejnosti povede k předčasnému ukončení prezidentova funkčního období, jež by mělo oficiálně skončit v polovině roku 2021.

Další informace:
El País
Martín Vizcarra asume como presidente de Perú: “Pongamos punto final a la confrontación”
El Comercio Cuando Somos viajó a Moquegua con Vizcarra
Peru 21 Este es el perfil de Martín Vizcarra, el flamante presidente del Perú


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.