Kypr

6153475-blog-tomas-lane

Komentář

Tomáš Laně: Kyperská otázka opět ve středu pozornosti

Spor mezi řeckou Kyperskou republikou a Tureckem o právo těžit u ostrova plyn se prohlubuje. EU uvalila na Turecko už i sankce. Tomáš Laně přibližuje, co je podstatou sporu a v jakých souvislostech probíhá.

Image

Zpráva

Ruští a ukrajinští oligarchové si na Kypru kupují evropské občanství

Guardian získal seznam lidí, kteří na Kypru získali evropské občanství pomocí víz určených zahraničním investorům. Na seznamu jsou hojně zastoupení ruští a ukrajinští oligarchové, někteří se podle kritiků snaží vyhnout obvinění z korupce.

Autorka

Komentář

Kateřina Svíčková: Konec jednoho ráje

Kyperský daňový ráj končí – nikoliv ovšem cestou jednání a dohod, nýbrž v situaci, kdy je Kypr na kolenou a Evropská unie si může klást podmínky.

A4

Zpráva

Kypr zavede bankovní regulace a zvýší daně, rájem už nebude

Trojkou pověřená delegace MMF dojednala na Kypru první z konkrétních opatření, které má Helénská republika zavést v rámci strukturálních reforem. Atmosféra na ostrově se po otevření bank zklidnila. Znalci však předvídají hladová léta.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Cyprus: Šok bez terapie

Evropská unie v Kypru pokračuje v přenášení důsledků krize na svou periferii. V podstatě zrušila jedno ze dvou klíčových odvětví kyperské ekonomiky a nenabídla žádnou náhradu.

A1

Zpráva

Kypr upustil od konfiskačních daní, za banky mají platit jen milionáři

Ostrov se připravuje na znovuotevření bank a spořitelen, vláda upřesňuje detaily sanace. Zátěž záchrany kyperského bankovnictví mají nést nakonec jenom majitelé vkladů na 100 tisíc eur ve dvou největších bankách. Chystaná restrukturalizace ale dopadne na všechny.

A1

Komentář

Radovan Geist: Prípad Cyprus

Případ kyperských bank není černobílý – Kypr doplatil také na nastavení globálního finančního systému a špatné rozhodování Evropské unie. A problém transparentnosti bank není v Evropě nadále vyřešen.

A1

Zpráva

Na Kypru trvají obavy z runu, vláda zvažuje možnosti

Vláda Helénské republiky slíbila trojce doplnit záchranný úvěr zvláštní konfiskační daní. Lidé v reakci zpanikařili a začali vybírat úspory. Vláda teď zvažuje, jak přístup přehodnotit. Všechny alternativy přitom mají svá rizika.

Joachim_becker-19

Komentář

Joachim Becker: Cyprus chce pomoc od EU... A od Ruska

Cyprus sa nachádza v geopoliticky citlivom regióne v blízkosti Sýrie. Štáty EÚ, najmä Veľká Británia, na jednej strane a Rusko na druhej strane presadzujú v Sýrii diametrálne odlišné záujmy.

A2

Zpráva

Kypr požádá o zajišťovací úvěr - pátý v eurozóně

Potíže ostrovních bank prohloubila zejména velká angažovanost v Řecku, hrozbu pro euro by ale znamenat neměly. Levicoví ekonomové nicméně doufají, že půjčka ukončí éru, v níž Kypr vydělával na daňovém offshoringu.

Image

Zpráva

Moody´s snížila Kypru rating, prezident odvolal ministry

První z proslulých ratingových agentur zhoršila hodnocení další zemi platící eurem. Ostrovní republika se tak z pohledu finančních trhů dostává do podobné situace jako před časem Irsko nebo Portugalsko.

Image

Zpráva

Prezidentské volby na tureckém Kypru vyhrál nacionalista Ergolu

Prezidentské volby na tureckém Kypru v neděli vyhrál dosavadní premiér Derviş Eroglu, známý svým skepticismem ke sjednocení s řeckou částí ostrova. Jednání s Řeky mají nicméně pokračovat.

Zobrazeno 12 / 12