Intervence v Libyi

Další témata

Ra_ka

Komentář

Antonín Rašek: Po africké armádě na scéně i arabská

Liga arabských států se dohodla na vytvoření společných obranných sil proti terorismu. Západ by měl iniciativu podpořit, ale měl by se při tom mít na pozoru.

A1

Dopis ze Slovenska

Michal Havran: Naša vnútorná záležitosť

Šéfredaktor JeToTaku se zamýšlí nad mementem proslulého masakru ve Rwandě, od něhož uplynulo právě 20 let. Věnuje se při tom zejména otázce mezinárodních intervencí, jejich potřebnosti, rizik i obhajitelnosti.

A2

Zpráva

Mali se chystá k úderu na Azavad, pomohou Francie i okolní země

Zástupci strůjců březnového puče a staré reprezentace se konečně dohodli a požádali OSN o mandát k mezinárodní intervenci. Úder má směřovat proti původně tuaregské oblasti na severu země, kterou dnes ovládají brutální wahhábistiské skupiny.

Image

Zpráva

V Libyi nastupuje nová vláda, spory a bezpráví přetrvávají

Nástup nového povstaleckého kabinetu poznamenaly další pře, siloví ministři jsou však už známí. Média v posledním týdnu zajímal spíš osud Sajfa Isláma Kaddáfího a únik materiálů, v kterých OSN upozorňuje na pokračující represe.

Image

Zpráva

Libyjští povstalci se stále přou o vliv, pokračují i násilné střety

Povstaleckým skupinám se dosud nepodařilo dohodnout ani na složení vlády, ani na schématu transformace ozbrojených houfců v armádu. Při frakčních konfliktech přitom o víkendu umřeli další lidé. Zdárně naopak pokračuje obnova ropné těžby.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Libye pod šaríou?

Slova předsedy Přechodné národní rady o zavedení islámského práva neradno přeceňovat. Jak bude režim v nové Libyi vypadat, napoví spíš něco jiného.

Image

Zpráva

Okolnosti Kaddáfího smrti se vyjasňují

Srovnání různých rekonstrukcí zanechává v zásadě dvě neznámé: otázku, zda NATO vědělo, že útočí na Kaddáfího konvoj, a situaci, za níž padl smrtící výstřel.

V1

Glosa

Potvrzeno: Muammar Kaddáfí je mrtvý

Po snímku zveřejněném AFP přinesla Al Džazíra záběry z pouličního hanobení těla, jež zjevně patří svrženému libyjskému vůdci. Povstalecká Přechodná národní rada vyhlásila Libyi za osvobozenou.

Image

Zpráva

Libyjští povstalci dobyli celou Sytru, hlásí zpravodajové

Velitelé vojsk Přechodné národní rady oznámili, že jejich bojovníci dobyli Kaddáfího rodiště. Pravdivost sdělení tentokrát potvrzují i reportéři velkých agentur.

Image

Zpráva

Prokaddáfíovské síly v Libyi hájí poslední města

Vedle Syrty a Bání Valídu se jednotky svrženého režimu brání už jenom ve třech malých městech na jihu. Mise NATO byla i tak znovu prodloužena, prý však již naposled. Přechodná národní rada mezitím posiluje svoje postavení.

Image

Zpráva

Libye: obránci Bání Valídu odmítli kapitulovat, opět se válčí

Jednání s obránci prokaddáfíovských měst zkrachovala. V zemi se tak znovu otevřeně válčí. Předseda povstalecké rady slíbil režim vycházející z umírněného islámu. Amnesty International současně upozornila i na zločiny povstaleckých bojovníků.

Image

Zpráva

Libyjští povstalci chtějí vyjednávat ještě tři dny, pak prý zaútočí

Vzbouřenci prodloužili lhůtu, do níž se mají vzdát obránci prokaddáfiovských měst Baní Valíd a Syrta. Jednání o kapitulaci se ale stále komplikují. Masmédia zaujal v posledních dnech nejvíce osud záhadné kolony vozů, která v úterý přejela do Nigeru.

A1_-_jaro1

Dopis ze Slovenska

Jaroslav Drobný: Trikolóra nad Tripolisom

Excesy povstalcov nie sú argumentom v prospech Qaddáfího. Neospravedlniteľné násilie voči civilistom zo strany povstalcov musí byť predmetom vyšetrovania a potrestania vinníkov, ak nová Líbya naozaj ašpiruje o miesto medzi demokratickými krajinami.

Image

Zpráva

Libyjci oslavují konec ramadánu, bojovat se má až v sobotu

Muammar Kaddáfí odmítl povstalecké ultimatum, ti však už vyjednávají se syrtskými kmeny. V zemi současně začaly třídenní oslavy konce postního měsíce. Rozhodne se prý hned po nich. Masmédia se zatím baví osudy Kaddáfího blízkých.

Image

Zpráva

Libyjští povstalci propustili Kaddáfího vězně, 50 tisíc z nich prý ale zmizelo

Vzbouřenci po dobytí Tripolisu propustili přes 10 tisíc vězňů, režim jich ale měl zadržovat až pětkrát tolik. Houfce povstaleckých jednotek se mezitím připravují k úderu na Syrtu. V Tripolisu samotném se formuje nová vláda.

Image

Zpráva

Libye: povstalci táhnou na Kaddáfího rodiště, TNC shání peníze

Silné povstalecké houfce se ve čtvrtek vydaly k městu Syrta. Jejich postup však zastavil tuhý odpor. Dále se bojuje i v části Tripolisu. Čelní představitelé vzbouřenců mezitím vyjednávají v OSN o uvolnění sankcí a shání další finanční prostředky.

Image

Zpráva

Kaddáfí už nejspíš v Tripolisu není, bojuje se dál

V posledním projevu svržený libyjský vůdce naznačil, že musel opustit hlavní město. Šlo prý o „taktický tah“. Jak v metropoli samotné, tak v jiných částech země se ovšem stále bojuje.

V1

Komentář

Petr Jedlička: V Libyi je zase vše jinak. Anebo ne?

Zprávy o povstaleckých úspěších a brzkém konci války vystřídaly jiné, spíše pesimistické. Čím to, že se vše náhle tak změnilo? Stali se zpravodajové agentur obětí manipulace? A jak to tedy s povstaleckými vyhlídkami vypadá?

Image

Zpráva

Libyjští povstalci dobývají Tripolis, bojuje se o Kaddáfího sídlo

Po nedělním průniku do metropole se vzbouřeneckým jednotkám podařilo dostat až k rezidenci Muammara Kaddáfího. Zde podle dopoledních zpráv narazily na tanky. Kde je sám libyjský vůdce, zůstává nejasné.

Image

Zpráva

Libyjští povstalci obkličují Tripolis, vyhráno však ještě nemají

Vzbouřenci s leteckou podporou NATO postoupili až do blízkosti hlavního města. Ve volném sevření jej nyní drží ze všech stran. Nad otázkou, jestli jsou rebelové v dohledné době schopni dobýt i samotný Tripolis, se ovšem znalci rozcházejí.

Image

Zpráva

Libyjští povstalci zahájili další ofenzívu, dostanou Kaddáfího peníze

Kolony povstaleckých vozů od čtvrtka útočí na prorežimní síly v podhůří jihozápadního masivu Nafúsa. Na východě se zároveň stále válčí o město Bríga. Pozornost analytiků ale dnes poutá spíš diplomatická rovina konfliktu, kde se vzbouřencům daří lépe.

Image

Zpráva

Libyjští povstalci pomalu postupují na Tripolis

Během měsíční ofenzívy se vzbouřenecké síly pohnuly jen o desítky kilometrů, vše ostatní se ale vyvíjí v jejich prospěch. Francie si mezitím upevňuje vůdčí postavení v mezinárodněpolitické rovině konfliktu.

Image

Zpráva

Zadržte Kaddáfího a zachraňte sebe, zaznělo do Libye z Haagu

Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) vybídl Kaddáfího ministry, aby se zřekli odpovědnosti za činy režimu sesazením svého vůdce. Budou-li naopak vzdorovat, vystaví se prý hrozbě podobného stíhaní, jakému čelí dnes nejmocnější trojice v zemi.

Image

Zpráva

S Libyí pomohou Obamovi jestřábové a těžké váhy v Senátu

Dva dny po překročení lhůty pro bojové nasazení vojsk bez souhlasu Kongresu se skupina vlivných senátorů rozhodla americké angažmá v Libyi opět legalizovat. Rezoluce Johna Kerryho a Johna McCaina chce vládě umožnit i omezené využití pozemních sil.

Image

Zpráva

NATO v Libyi poprvé připustilo zásah obytného domu

Raketa z francouzského letounu zasáhla dům v tripoliské sídlištní čtvrti Arada. Podle agentur zemřelo až devět lidí. Podle libyjských zdrojů až patnáct. NATO již od počátku náletů připustilo zásah několika civilních budov, tato je ale první obytná.

Image

Zpráva

Američtí poslanci napadli legalitu intervence v Libyi

Skupina zákonodárců podala žalobu na Obamovu vládu, neboť prý vede v Libyi válku bez souhlasu Kongresu, a tedy ilegálně. Podle pozorovatelů jsou ale pro prezidenta mnohem nepříjemnější podobné, ač méně razantní aktivity republikána Johna Boehnera.

Image

Zpráva

Západ jedná o budoucnosti Libye, boje prý brzy skončí

Intervence v Libyi trvá již více než 80 dní. Ministři NATO však počítají, že režim padne do několika týdnů. O budoucnosti země se nyní jedná v Abú Dhabí. Jak na bojišti, tak v politice se situace vyvíjí ve prospěch povstalců.

Image

Zpráva

Libyjští povstalci mají konečně vlastní televizi

Rada libyjských povstalců zahájila vlastní televizní vysílání z východu země. Ústředí povstalecké stanice funguje již od března v Kataru, tamější signál přenášený přes satelit však údajně rušila egyptská společnost.

Image

Zpráva

Libyjský režim propustil zatčené zahraniční novináře

Skupinka žurnalistů byla v internaci od 4. dubna. Údajně neměli doklady potřebné pro vstup do země. Libyjské úřady od začátku bojů zadržely a následně propustily na 60 zahraničních novinářů.

Image

Zpráva

NATO se musí zodpovídat ze zabití Kaddáfího syna a vnoučat

Jeden ze spojeneckých letounů o víkendu zasáhl rezidenci rodiny Muammara Kaddáfího v Tripolisu. Nálet nejspíše nepřežil jeho syn a tři vnoučata, sám Kaddáfí vyvázl bez zranění. Útok znovu oživil pochybnosti ohledně legitimity zásahu NATO v Libyi.

Image

Zpráva

Kaddáfího jednotky překročily hranici do Tuniska, bojuje se dál

Tunisko v pátek ostře odsoudilo narušení svých hranic, když jednotky Muammara Kaddáfího v boji o hraniční přechody vstoupily na jeho území a odstřelovaly pohraniční město. Boje pokračují také v Misurátě a nově i na jihu země.

A3

Zpráva

Západ posiluje svou vojenskou účast v Libyi

Evropa a Spojené státy dodají libyjským povstalcům armádní techniku a vyšlou na východ země vojenské poradce. USA také schválily použití ozbrojených bezpilotních letounů. Boje nyní pokračují v obležené Misurátě i v horách na západě země.

Image

Zpráva

EU chce vyslat do Libye pozemní síly, čeká na žádost OSN

Přibližně tisícový evropský kontingent by měl chránit humanitární koridoridy v zemi, OSN se ale k plánu staví spíš zdrženlivě. Z Misuráty mezitím došly zprávy, že Kaddáfího jednotky začaly používat kazetovou munici.

Image

Zpráva

Sarkozy, Cameron i Obama chtějí v Libyi bojovat až do pádu režimu

Čelní představitelé Francie, Británie a USA společně prohlásili, že útoky v Libyi nepovolí, dokud nebude Kaddáfí sesazen. Nepřímo tak odmítli mírové iniciativy nezúčastněných států. Zároveň schválili i omezené vyzbrojení povstalců.

Image

Zpráva

Libyjští povstalci odmítli mírový plán Africké unie, válka pokračuje

Povstalecká rada v Benghází odmítla mírovou iniciativu AU, protože nepočítá s odchodem Muammara Kaddáfího a jeho synů. To si rebelové vymezili jako základní podmínku politického řešení. Na intenzivní válku už ale oběma stranám začínají docházet peníze.

Image

Zpráva

Kaddáfí přijal mírový plán Africké unie, nyní se čeká na povstalce

Libyjský vůdce vyjádřil ochotu přistoupit na podmínky mírové inciativy AU, které se prakticky shodují s nedávným tureckým návrhem. Afričtí prezidenti teď vyjednávají s povstalci.

Image

Zpráva

Turecký premiér navrhl mírové řešení konfliktu v Libyi

Turecký premiér zveřejnil detaily dohody, která by měla dovést Libyi k příměří, otevření humanitárních koridorů a reformám. NATO se v pátek odmítlo omluvit za zásah povstaleckého konvoje s tanky s tím, že jejím úkolem je chránit civilisty na obou stranách.

Image

Zpráva

Diplomatické řešení libyjského konfliktu se oddaluje, boj trvá

Povstalci odmítli návrh režimu na diplomatické řešení konfliktu s tím, že je pro ně nepřijatelné, aby Kaddáfí nebo jeho synové zůstali u moci. NATO pokračuje v kampani proti jednotkám režimu, ale po odchodu Američanů nemá dostatek strojů.

A3

Zpráva

Velmoci povedou válku v Libyi, dokud to Kaddáfí nevzdá

Na velké konferenci v Londýně došlo k vyjasnění obecného rámce libyjské intervence. Rýsuje se též shoda na tom, že povstalce bude třeba vyzbrojit. Na vlastním bojišti byli rebelové znovu odraženi od Sirty. Nyní bojují u Bin Džavádu.

Image

Zpráva

Zástupci velmocí zvažují, co s Kaddáfím a jeho zemí po válce

Den před summitem o budoucnosti Libye se italští diplomaté nechali slyšet, že jsou připraveni najít Muammaru Kaddáfímu bezpečný azyl v Africe. V Libyi samotné se mezitím Kaddáfího jednotkám podařilo vytlačit povstalce z okolí Sirty směrem k přístavu Bin Džavád.

Daniel_ves

Komentář

Daniel Veselý: Konflikt v Libyi se měl řešit diplomaticky. Možnosti tu byly i jsou

Rada bezpečnosti OSN má přidělovat mandát k použití síly až po selhání všech snah řešit příslušný konflikt diplomaticky. V případě intervence v Libyi se tak nestalo. Že tu diplomatické možnosti nejen byly, ale i stále jsou, přitom dokazuje řada expertů.

Image

Zpráva

Turecko chce v Libyi sjednat smír, povstalci táhnou dál na západ

Premiér Erdogan potvrdil Guardianu dohad, že je Turecko ochotné sjednat v Libyi příměří. Pokračující spojenecké nálety mezitím umožnily povstalcům zahájit ofenzívu, v rámci níž získali zpátky důležité ropné přístavy.

Image

Zpráva

Část vojenských operací v Libyi převezme NATO

Severoatlantická aliance se dohodla na změně své role v Libyi, zatím není však jasné, jak přesně bude vypadat. Podle sdělení tureckého ministra zahraničí převezme velení nad všemi vojenskými akcemi. Podle generálního tajemníka bude mít vlastní paralelní misi.

Image

Zpráva

Libye po pěti dnech: povstalci stále prohrávají, spojenci mění taktiku

Spojenci zničili podstatnou část prvků protiletecké obrany a ustavili bezletovou zónu. Nyní pokračují v útocích na mobilní cíle. Místním povstalcům se však stále nedaří změněný poměr sil náležitě využít. NATO zároveň jedná o své úloze v konfliktu.

Image

Zpráva

Nad Libyí se už nelétá, spojenci chtějí útočit dále

Vykonavatelům rezoluce OSN se po dvou dnech podařilo fakticky ustavit bezletovou zónu. Údery na vojenské cíle ale pokračují. Spolu s debatami o žádoucí podobě zásahu sílí i jeho zahraniční kritika.

Image

Zpráva

Zásah v Libyi: bilance prvního dne

Francie, Španělsko, Británie a Spojené státy v sobotu zahájily útok, jímž chtějí naplnit mandát Rady bezpečnosti. Americký velitel mluví o zásadním úspěchu, Kaddáfí o křížovém tažení a dlouhé válce. Povstalci mezitím vyrazili z Benghází opět na Adždabíju.

Zpráva

Vláda souhlasí se zásahem v Libyi, jednotky ale ČR nevyšle

I česká vláda se přidala k většinou schválené rezoluci Rady bezpečnosti OSN a podporuje vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Prezident Václav Klaus by se za stanovisko OSN „neschovával".

Image

Zpráva

OSN zřídí bezletovou zónu nad Libyí, Západ se chystá k zásahu

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, která opravňuje i k zásahům proti pozemním cílům. Velmoci se nyní radí, jak ji naplnit. V Libyi samotné se mezitím stále bojuje o města Adždabíja a Misuráta. Na Benghází dopadalo několik bomb.

Image

Analýza

Petr Jedlička: Klady a zápory libyjské rezoluce

Obhájci rozhodnutí OSN vyhlásit nad Libyí bezletovou zónu vznesli několik pádných argumentů. Své pravdy mají i jeho kritikové. Byl zásah vskutku nutný a co může způsobit?

Zobrazeno 49 / 49