Libyjští povstalci dobyli celou Sytru, hlásí zpravodajové

Velitelé vojsk Přechodné národní rady oznámili, že jejich bojovníci dobyli Kaddáfího rodiště. Pravdivost sdělení tentokrát potvrzují i reportéři velkých agentur.

(pjed)

20.10.2011 14:00

A3

Povstání vypuklo v únoru ve východolibyjském městě Benghází. Během několika týdnů se přerostlo v násilný konflikt. Foto AL Džazíra, flickr.com

Jednotky libyjských povstalců dobyly poslední část přímořského města Syrta (Sirte) – rodiště Muammara Kaddáfího a posledního většího sídla, kde se prokaddáfíovské síly bránily. Dle zpravodajů velkých agentur se tak stalo ve čtvrtek dopoledne.

„Syrta byla osvobozena. Kaddáfího síly už neexistují,“ uvedl plukovník Junús Al Abdálí, jenž velel povstaleckým operacím ve východní části města.

„Nyní se snažíme dopadnout zbylé bojovníky, kteří se pokoušejí utéci,“ doplnil.

Rebelové dobývali Syrtu po celý uplynulý měsíc a své „vítězství“ vyhlásili již několikrát. V tomto případě jej ale potvrzují jak reportéři Reuters, tak AP.

Po útoku
Po pádu Bání Valídu (Bani Walid) před několika dny se stala Syrta posledním místem soustředěného odporu sil věrných svrženému režimu. Není prozatím jasné, zda byli bránící se vojáci úplně přemoženi, nebo zda koordinovaně ustoupili do pouště.

Podle zpravodajů Al Džazíry prohledávají nyní povstalci jednotlivé domy. Podle dopisovatelů Guardianu si místní stěžují, že je rebelové bezostyšně okrádají.

Povstalci použili při dobývání města veškerou těžkou techniku, jež měli k dispozici. Z raketometů a děl přitom odstřelovaly i pozice obránců v rezidenčních čtvrtích. Během útoků tak zemřel nejspíše i velký počet civilistů.

Tisíce lidí ze Syrty v posledních týdnech uprchly.


Další informace:
BBC News Anti-Gaddafi forces 'seize Sirte'
The Guardian Libya: fall of Sirte - live updates
The Guardian Sirte falls after Libyan fighters' final push
Al Džazíra Gaddafi's hometown of Sirte 'falls' to NTC


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Čtvrtek, 20.Října 2011, 14:12:26

Podle zpráv z pole přetištěních BBC a Al Džazírou dopadli povstalci v Syrtě i Muammara Kaddáfího. Některé zdroje uvádějí, že byl zraněn do obou nohou a převezen do nemocnice. Některé konstatují, že zraněním podlehl. Žádnému zpravodaji se dosud nepodařilo některou z těchto zpráv ověřit.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace 2 Čtvrtek, 20.Října 2011, 16:29:54

Okolo 16 hodiny středoevropského času byla zpráva o Kaddáfího smrti definitivně potvrzena. Svržený libyjský vůdce je mrtvý.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.