Ekvádor

Image

Zpráva

Jako ve Středozemním moři: Latinská Amerika řeší, co s miliony utečenců

Peru zpřísňuje hraniční kontroly, Brazílie po nepokojích povolala armádu. I takové jsou reakce latinskoamerických zemí, které se musí potýkat s rekordním počtem uprchlíků ze zbídačené Venezuely.

Image

Analýza

František Kalenda: Latinská Amerika v roce 2017

Výroční shrnutí Františka Kalendy: v Latinské Americe loni padaly vlády a rostly korupční skandály, v některých zemích se ale dály i pozitivní změny. Nyní se kontinet připravuje na sérii zásadních voleb i další zápolení s Donaldem Trumpem.

11052500_822414334473845_8358016332219219881_n_2_

Sloupek

Lukáš Senft: 2017: Lenín prezidentem

Novým prezidentem Ekvádoru se stal paraplegik s křestním jménem Lenín, který byl nominován na Nobelovu cenu míru a je odborníkem na humor. Glosa Lukáše Senfta.

Image

Analýza

Vojtěch Pelikán: Quinoa: svízelný zázrak z polopouště

Autor podrobně líčí příběh vzestupu produkce a spotřeby merlíku chilského (quinoi) včetně etických spotřebitelských dilemat, která jeho strmě rostoucí obliba nastoluje.

A1

Zpráva

Volby v Ekvádoru vyhrála opět levice

Prezident Correa a jeho hnutí zvítězili v již třetích volbách v řadě. Znalci přiznávají levicovému režimu úspěchy, způsob prosazování konkrétních politik ale kritizují.

A22

Zpráva

Assange je v bezpečí, Britové hrozbu odvolali, tvrdí ekvádorský prezident

Britské ministerstvo zahraničí stáhlo dle Rafaela Correy pohrůžku, že reviduje diplomatický status ekvádorské ambasády v Londýně. Podle agentury PA má ovšem Scotland Yard i nadále rozkaz Assange zadržet, pokud velvyslanectví opustí.

Jakub_cb

Sloupek

Jakub Patočka: Případ Assange: i Západ s politickou motivací porušuje lidská práva

Západní demokracie svým počínáním v případu zakladatele Wikileaks přicházejí o poslední zbytky morálního oprávnění stavět se do role světového arbitra v otázkách lidských práv.

A4

Zpráva

Z azylu pro Assange se stává diplomatický problém

Ekvádor udělil nejznámější postavě WikiLeaks politický azyl, ze své ambasády v Londýně ji ale dostat nemůže. Británie teď hrozí odebráním diplomatických práv celému velvyslanectví. Dle znalců se ovšem nakonec nemusí stát vůbec nic.

A3

Zpráva

Assange z WikiLeaks požádal o politický azyl v Ekvádoru

Nejznámější představitel whistleblowerského serveru se uchýlil na velvyslanectví jihoamerické země v Londýně, kde se označil za politicky pronásledovaného člověka. Podle posledních informací na ambasádě stále zůstává.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Bolívarští piráti Karibiku na zadním dvorku Ameriky

Latinská Amerika poskytuje dostatek námětů k přemýšlení o postkapitalistických alternativách. K tomu, abychom tamní situaci lépe pochopili, je třeba o ní něco vědět. I k tomu mohou sloužit velmi zajímavé knihy, které k danému tématu vyšly.

Image

Zpráva

Ekvádor vyhostil velvyslankyni USA, údajně kvůli WikiLeaks

Velvyslankyně USA v Ekvádoru Heather Hodgesová se stala druhým ambasadorem, který doplatil na zveřejnění slavného balíku depeší. Quitu oficiálně vadila její kritika personální politiky prezidenta Correi. Komentátoři ale upozorňují, že vše může být jinak.

Image

Zpráva

Americký soud uchránil Chevron před rekordní pokutou

Newyorský soud pozastavil výkon rozsudku ekvádorského soudu, podle něhož měl známý ropný koncern zaplatit osmnáct miliard dolarů za znečištění amazonského pralesa. Chevron navíc ekvádorskou stranu obvinil ze spiknutí a vydírání.

Image

Zpráva

Chevron byl v Ekvádoru odsouzen k rekordní pokutě za znečištění

Dle rozhodnutí ekvádorského soudu musí proslulá americká společnost zaplatit více než osm miliard dolarů za znečištění, které způsobila při těžbě v amazonském pralese. Ekologové rozsudek oslavují, podle analytiků však půjde jen těžko vymoci.

7sputqdy54y54gh4

Zpráva

Ekvádor bojuje s kriminalitou, chce zavést postupné odpykávání trestů

Ekvádorský prezident Rafael Correa chce uspořádat referendum ohledně nových úprav ústavy a trestního zákoníku. Asi nejkontroverznější je návrh, podle kterého by si měli odsouzení odpykávat všechny tresty ne současně, ale postupně.

Image

Zpráva

Chilští havíři chtějí své drama zpeněžit

Masmédia se v uplynulých dnech zaměřila na podrobné líčení zážitků, které si z chilského dolu San José odnesli zachránění horníci. Jejich ekvádorští kolegové, zavalení jen o dva dny později, byli ve čtvrtek nalezeni mrtví.

Ponce_ekvador

Zpráva

Ekvádorští policisté dostanou po násilných protestech přidáno

Ekvádorská vláda oznámila zvýšení platu policistům. Ti na konci minulého týdne při protestech proti úsporám lehce zranili prezidenta Correu, který demonstraci označil za pokus o puč. V souvislosti s incidentem bylo zatčeno několik desítek strážců zákona.

Image

Zpráva

Ekvádorská vláda ustoupila vzbouřeným policistům, situace se uklidňuje

Ekvádorská vláda ustoupila od záměru rozpustit parlament a slíbila přepracování kontroverzního úsporného zákona, který minulý týden způsobil násilnosti a protesty policistů. Prezident Correa však stále mluví o pokusu o převrat.

Image

Zpráva

Jihoameričtí vůdcové se radili o domorodcích, aniž je pozvali

Desátý summit prezidentů levicových jihoamerických režimů v Ekvádoru se zabýval hlavně integrací a právy domorodých obyvatel. Ti ekvádorští ale před místem konání summitu protestovali, protože je na jednání nikdo nepřizval.

Image

Zpráva

Avatar na Oskarech příliš neuspěl, litují i ochránci přírody

Komunity původních obyvatel a jejich zastánci z řad ekologických organizací očekávali při převzetí Oskara za film Avatar od režiséra Davida Camerona zásadní projev. Situace ale nenastala.

Image

Zpráva

Ekvádor: Chevron vydělal třicet miliard a nechal po sobě spoušť

Černobyl firmy Chevron v Amazonii: severní oblast Ekvádoru Oriente je pod tímto názvem známá po celém světě. V letech 1964 až 1990 zde těžila ropu společnost Texaco (dnes Chevron)a udělala z jihoamerického ráje místo nevhodné k životu.

Zobrazeno 20 / 20