Britské reformy školství

Fotka_j

Komentář

Jiří Karen: Balvany na hřbetech přepracovaných vyučujících

Jiří Karen přibližuje denní chléb českých učitelů a učitelek. Funkční školství a vynikající učitelé jsou základem fungující společnosti. Teď jde o to, umožnit většině učitelů, aby se mohli stát vynikajícími.

Foto2

Komentář

Petr Bittner: To nejsou moje děti, ty patří holdingu

Vedení jižního Brna v čele se starostou za ANO se chystá sloučit 6 školek v jedinou. S rodiči ani dosavadními ředitelkami se nikdo pořádně nebaví a vše je obhajováno vyprázdněnou logikou babišovského manažerismu. Ředitelky se bouří.

P1000437

Komentář

Filip Šimeček: Učitel je na oběd doma aneb Největší mýty současného školství

O absolventech pedagogických fakult koluje řada mýtů a polopravd o jejich motivacích či uplatnitelnosti. Pokud chceme české školství někam posunout, musíme se jich v první řadě zbavit.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Poprvé do školy

Dnes je první školní den a pro některé děti je to i první den ve škole vůbec. Co by jim měla sebevědomá, moderní a funkční veřejná škola nabídnout? A jak se zachovat, pokud zrovna ta vaše škola těmto představám odporuje?

Fischerova_11_p1

Komentář

Táňa Fischerová: Komu svědčí povinná maturita z matematiky?

Povinná maturita z matematiky poškodí mnoho talentovaných studentů, kteří by ve svých oborech mohli být přínosem i pro společnost, ale nebudou, protože jí neprojdou. Odkud se bere tlak, aby zůstávala matematika povinnou součástí maturity?

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Evropské peníze na systémové změny ve školství nestačí

Inkluze v sobě nese akutní potřebu navýšení nákladů na mzdy. Evropské peníze by mohly pomoci překlenout ono přechodné období. Je však třeba plánovat udržitelnou strategii i na dobu, kdy toto financování vyprší.

Foto2

Sloupek

Petr Bittner: Čekání na nadčlovíčka

Spor mezi zastánci a odpůrci inkluze neexistuje, oběma jde o jinou věc: zastáncům inkluze jde o veřejné vzdělávání, odpůrci inkluze řeší zejména soukromý osud své vlastní ratolesti. Kde bychom ale chtěli žít, když je nám nejhůř?

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Výzva poslancům k odmítnutí novely školského zákona

Nemalá část veřejnosti odmítá novelu školského zákona. Hlavním důvodem má být zhoršení vyjednávací pozice rodičů.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Janie a Johnny šli do světa

Roste počet amerických studentů, kteří odcházejí na evropské univerzity. Ty jsou pro ně finančně přístupnější. Ty, které nabízejí studium v angličtině, navíc lákají i vysokou kvalitou.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: K polemice o základních školách

Petr Chaluš odpovídá na polemické otázky Zdeňka Sotoláře k tématu soukromých a veřejných základních škol. Jak mohou veřejné školy začít soukromým aktivně konkurovat?

Sotolar

Komentář

Zdeněk Sotolář: K otázce dobrých škol pro všechny

Zdeněk Šotolář polemizuje s textem Petra Chaluše na téma vztahu soukromých a veřejných základních škol. Ten podle něj v mnohém zjednodušuje příčiny trendů, které správně popisuje.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Nadějná generace rodičů a dětí

Tragickou šikanu učitelky nelze spojovat s žádným trendem. Současní rodiče ani děti jako celek nenesou žádnou vinu. Je třeba sledovat podporu státu školám, podporu vedení školy učitelům a podporu učitelů žákům.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Dobré základní školy pro všechny děti

Nárůst počtu placených soukromých základních škol je především zprávou o tom, že s veřejnými základními školami něco není v pořádku. Je překvapivé, jak málo se věnuje pozornosti této proměně českého základního školství.

Kubicka

Komentář

Jiří Kubička: Konkurenční boj na základní škole

Současný vzdělávací systém učí děti vyostřování konkurenčního boje každého s každým. V dospělém životě přitom takový boj nevedeme. Komu taková míra konkurence škodí, a komu prospívá?

Knapova

Komentář

Kateřina Kňapová: Kam se poděl nárok na místo ve školce?

V novele školského zákona chybí dříve slibovaný právní nárok na místo ve školce. Jedná se přitom o opatření zásadní nejen pro rovnost žen a mužů, ale také pro české hospodářství.

Profant

Komentář

Martin Profant: Bezbolestnost inkluze

Martin Profant polemizuje s Petrem Chalušem ve věci poslední novely školského zákona. Chalušova vize předškolní přípravy působí přitažlivě, protože odpovídá očekáváním a potřebám určité skupiny středostavovských rodin.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Proti centralizaci přijímaček a povinné školce

Novela školského zákona přináší i dvě podstatné novinky. Záměr počítá s jednotným přijímacím testem na střední školy, vůbec poprvé se pak v českém vzdělávacím systému objevuje povinná docházka do školky. Obě novinky s sebou nesou rizika.

Mh

Komentář

Michaela Hadravová: Škola jako obraz společnosti

Vzdělávání je klíčovou složkou demokratické politiky. Rozhoduje o podobě budoucího společenství. Proto bychom měli pozorně sledovat, zda jednotlivé koncepce školství vycházejí z hodnot, na kterých chceme budoucí společnosti stavět.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Připravovaná ne-novela školského zákona

Nová koncepce školského zákona obsahuje některé nekoncepční prvky. Například zavést povinnost předškolního roku a nemít plán na kvalitu veřejných školek znamená posílit nerovnost.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Hurá do školky

Ministerstvo školství představilo některé z nových návrhů. Jejich cíle jsou jasné: integrace dětí ze sociálně znevýhodněných rodin, a možnosti skloubení rodičovství s profesní kariérou. Návrhy mají příznivce i odpůrce.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Dienstbierovy genderové slabikáře

Genderově citlivé učebnice nejsou zdaleka jediným plánem ministra pro lidská práva. Dienstbierova agenda chce zajistit komplexní genderovou strategii i v dalších oblastech.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Základní hodnoty ve výchově a vzdělávání

Jak dneska projít vzdělávacím systémem? Stačí se dobře narodit, nebo chytře nasbírat certifikáty, ideálně pak obojí. Skutečná vzdělanost však vyžaduje komplexnější cestu.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: O státní maturitě z matematiky

O povinnosti či dobrovolnosti maturity z matematiky by mělo rozhodovat, jak reálně promluví do budoucího života maturanta. Takové hledisko se však zatím zjevně nebere příliš vážně.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Více peněz do vzdělávání

Budeme postupně v soukromých školách nacházet to, na co se ty veřejné nezmůžou? Řešením však není odklon k exkluzivnímu vzdělávání, ale navýšení prostředků na to veřejné.

Dr_logo

Komentář

Redakce DR: Otevřený dopis ministryni školství

Zveřejňujeme otevřený dopis Učitelského profesního sdružení, adresovaný k rukám nové ministryně školství Kateřiny Valachové.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Nejasná budoucnost školství? Déjà vu

Co znamená konec ministra Chládka pro resort školství? To zůstává tajemstvím. A tak sílí obavy, že bude školská koncepce i po další ministerské rošádě pokračovat v nečitelném trendu.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Čínská medicína na vysoké škole

O vysokých školách se říká, že mají naučit posluchače samostatnosti, racionálnímu uvažování a základům výzkumu. Platí to ale u všech oborů? Někde některá zmíněná kritéria silně pokulhávají.

Chalu_

Komentář

Petr Chaluš: Standardizované testy na tříděné děti

Další novela školského zákona počítá s větším využitím standardizovaných testů. Ze zahraničí se přitom můžeme poučit, že to není zrovna bezproblémová varianta vzdělávání.

Recmanov__profil

Sloupek

Ivana Recmanová: Kam kráčíš, arabistiko?

Obor arabistiky se potýká se stejnými problémy identity, jako ostatní „nepraktické obory“. Ivana Recmanová komentuje názory Jana Kužvarta.

Id

Komentář

Pavel Himl: Škola z jiné planety

V souvislosti s nedávnou debatou o diskriminaci Romů v českém vzdělávacím systému není bez zajímavosti rozhlédnout se v zahraničí. Pavel Himl nabízí svoje zkušenosti z leicesterské školy nominované mezi nejlepších osm britských škol.

A7

Zpráva

Angličtí studenti vyšli znovu do ulic, na zradu se školným nezapomněli

Středeční protest proti zvyšování školného a škrtům ve vzdělání se uskutečnil přesně dva roky poté, co se studenti postavili proti poslední reformě. Neshody mezi zastánci vyjednávaní a radikály trvají. Podle pozorovatelů se ale o tématu alespoň znovu mluví.

A4

Zpráva

Na univerzitách v Anglii se stává mimořádné školné normou

Vláda Davida Camerona umožnila anglickým vysokým školám zdvojnásobit a ve výjimečných případech i ztrojnásobit školné. Univerzity však onu „výjimečnost“ pojaly po svém. Studentům tak bude příští rok účtováno v průměru 8 385 liber – 265 tisíc korun.

Image

Zpráva

Wales a Anglie protestují proti reformě penzí, stávkuje 12 tisíc škol

Do protestního přerušení práce se zapojilo přes 750 tisíc lidí. Jedná se o největší stávku podobného typu od časů Margaret Thatcherové.

Michael_gove

Zpráva

Britská vláda chce po vysokých školách měnit i systém nižšího vzdělávání

Britská vláda zveřejnila návrh reformy nižšího školství. Klade důraz na trénink nových učitelů, zpřísňuje prospěchové podmínky pro školy, které by mezi sebou měly více soutěžit a obsahuje i návrh na rekvalifikaci bývalých vojáků na učitele.

Image

Zpráva

Britští učitelé a studenti protestovali proti podřizování univerzit trhu

V Británii proběhla ve středu další série protestů proti reformě vyššího vzdělávání, zejména ztrojnásobení stropů školného na univerzitách. Ve srovnání s londýnským průvodem z 10. listopadu se demonstrovalo rozmanitěji a po celé zemi, opět však s mohutnou účastí.

V1

Komentář

Petr Jedlička: Londýnské poznámky

Středeční bouře anglických studentů mohou mít větší význam, než se zdá. K jeho pochopení je dobré se zamyslet nad dvěma otázkami: Co dav přivedlo do takového varu? a Proč ani představitelé současné moci neodsoudili protest paušálně?

Image

Zpráva

Britští studenti se vzbouřili proti školnému, vtrhli i do sídla konzervativců

Středeční protest několika desítek tisíc studentů přerostl v radikální přímou akci. Dvě stovky demonstrantů vpadly do sídla Konzervativní strany a menší část z nich jej několik hodin okupovala. Policie získala plnou kontrolu nad situací až v průběhu večera.

Image

Zpráva

Britská vláda chce univerzitám povolit ztrojnásobení školného

Vláda Davida Camerona odmítla doporučení Browneho komise na úplné podřízení školného trhu, a předložila vlastní, mírnější návrh. I podle něj by měl však strop školného zvýšit, a to na trojnásobek dnešního stavu. Studenti by tak platili až 270 tisíc korun ročně.

A8

Zpráva

Britští odborníci navrhli přizpůsobit vysoké školství trhu

Skupina nezávislých odborníků vybraných Cameronovou vládou k přípravě vysokoškolské reformy přišla s nezvykle radikálními návrhy. Jsou mezi nimi například razantní snížení podpory humanitním a uměleckým oborům či takřka úplné zrušení regulace školného.

Zobrazeno 39 / 39