Diplomatické řešení libyjského konfliktu se oddaluje, boj trvá
Roman BurešPovstalci odmítli návrh režimu na diplomatické řešení konfliktu s tím, že je pro ně nepřijatelné, aby Kaddáfí nebo jeho synové zůstali u moci. NATO pokračuje v kampani proti jednotkám režimu, ale po odchodu Američanů nemá dostatek strojů.
Čelní představitelé libyjského režimu dali v minulých dnech opět najevo, že jsou ochotni ukončit vlekoucí se konflikt diplomaticky. Nabídli rozsáhlé reformy a uspořádání voleb nebo referenda výměnou za částečný podíl na moci. Zástupci prozatímní vlády v Benghází ale odmítají jakékoliv návrhy, které počítají s tím, že Kaddáfí nebo jeho synové zůstanou u moci.
NATO se po stažení amerických sil z bojové části operace mezitím snaží zmobilizovat kapacity dalších států. Momentálně totiž nemá k dispozici dostatek letounů k tomu, aby mohlo uspokojivě bojovat s Kaddáfího jednotkami, za což si vysloužilo kritiku libyjských povstalců.
„Tahle válka každému ukázala, že Kaddáfího synové se od něj nijak neliší,“ prohlásil jeden z mluvčích libyjských povstalců v Benghází. „Jsou to dvě strany jedné mince. Kaddáfí vede válku proti vlastním lidem za pomoci svých synů a žoldáků, takže mezi nimi nevidíme žádný rozdíl,“ dodal mluvčí k odmítnutí nabídky na příměří.
Deník New York Times v pondělí přišel se zprávou, podle které si Kaddáfího synové Sajf Islám a Sádí vytvořili vlastní plán na sesazení svého otce. Poté chtěli prý zprostředkovat příměří s východem země. Pravost zprávy však nelze spolehlivě potvrdit a zástupci americké diplomacie přímo uvádějí, že neodpovídá skutečnosti.
Se jmenováním osoby, která by zařídila předání moci a mírové rozhovory, počítal i původní plán Turecka, které se pokouší o zprostředkování rozhovorů mezi opozicí a libyjským režimem již od minulého týdne. Podle Ahmeta Davutogla, tureckého ministra zahraničí, se ale prozatím nepodařilo dohodnout žádný kompromis.
„Obě strany mají velmi rigidní postoj,“ prohlásil mluvčí tureckého ministerstva zahraničí. „Na jedné straně opozice naléhá na Kaddáfího odstoupení. Druhá strana říká, že Kaddáfí musí zůstat. Takže jsme zatím nedosáhli žádného pokroku.“
Povstalci také v minulých dnech oficiálně vyvezli první ropu z terminálu ve východolibyjském městě Tobruk. Asi milion barelů ropy, která byla naložena na řecký tanker, koupila švýcarská investiční společnost za sto pětadvacet milionů dolarů, což je pro povstalce velkou finanční injekcí.
http://www.meforum.org/878/libya-and-the-us-qadhafi-unrepentant
děkuji Vám a přeji hezký den
David Sekanina
A Vy to jistě prostudováno máte!
. Tedy : Mít možnost ve volbách vyměnit vládu mi nepřipadá lepší (lepší než co ?, prosím trochu politologie či alespoň filosofie,děkuji) , než žít čtyři desetiletí pod (Vaší) neomezenou vládou plukovníka - (psychopatického nechám na Vás).
Jde o výsledek přeci, tedy o hodnocení občanů či poddaných.
Ale : neřekl jste jediný argument, , přesněji, jen jste napsal ,co Vám připadá lepší.
Škoda.
Veselou neděli
David Sekanina