OSN zřídí bezletovou zónu nad Libyí, Západ se chystá k zásahu
Roman BurešRada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, která opravňuje i k zásahům proti pozemním cílům. Velmoci se nyní radí, jak ji naplnit. V Libyi samotné se mezitím stále bojuje o města Adždabíja a Misuráta. Na Benghází dopadalo několik bomb.
Rada bezpečnosti OSN přijala v noci na pátek rezoluci zavádějící bezletovou zónu nad Libyí. Její součástí je také bod, který zavazuje k učinění všech nezbytných kroků k ochraně civilistů před jednotkami libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Dává tak potenciálně zasahujícím státům mandát k použití vojenské síly a prakticky umožňuje i zásahy proti pozemním cílům.
Britské a francouzské bitevní letouny se teď připravují, že budou střežit baštu libyjských povstalců, město Benghází, které se v posledních dnech stalo terčem několika náletů. Francouzský premiér François Fillon prohlásil, že zásadní je nyní čas a francouzské letectvo je připraveno zasáhnout do několika hodin.
Pro rezoluci, kterou prosazovala Velká Británie, Francie a v posledních dnech také Spojené státy, se vyslovilo deset z patnácti členů Rady bezpečnosti. Pět členů včetně Číny, Ruska a Německa, kteří byli původně proti vojenskému zásahu, se hlasování zdrželo.
NATO jedná o Libyi již od pátečního rána, podle oficiálních prohlášení se ale zatím jen diskutuje nad vynucováním zbrojního embarga. Rozhodnutí o detailech bezletové zóny a konkrétních zásazích tak padne dost možná až v sobotu.
Britská a francouzská vláda už daly nicméně najevo, že spustí první letecké akce nezávisle, a to již v pátek. Základny nabídla Itálie, Kanada slíbila poskytnutí šesti letounů F/A-18. Akcí by se měl také zúčastnit alespoň jeden člen Ligy arabských států, která rezoluci minulý víkend podpořila. Agenturní dopisovatelé mluví o Spojených arabských emirátech.
Američtí představitelé jsou zatím zdrženlivější. USA sice rezoluci podpořily, čímž naprosto otočily svůj původní postoj, ale stále není jasné, jakou roli budou hrát v samotné vojenské operaci.
Co se schválilo?
Rezoluce opravňuje členské státy OSN k leteckým úderům a podniknutí všech kroků nezbytných k ochraně civilistů a obydlených oblastí, kterým hrozí útok Kaddáfího jednotek. Přímo ale vylučuje pozemní invazi, respektive okupaci zahraničními silami.