Povstalci zastavili postup Kaddáfího jednotek, velmoci se radí

Roman Bureš

Povstaleckým jednotkám se podařilo zastavit rychlý postup Kaddáfího jednotek ve střední části Libye a přesunout boje zpět k městu Brega. Státy G8 mezitím jednají v Paříži o možných řešeních, s rozhodnutím ale čekají až na zasedání Rady bezpečnosti.

Libyjským povstalcům se v noci na úterý podařilo zastavit rychlý postup jednotek Muammara Kaddáfího na východ země a znovu obsadit ropné město Brega. Situace ve středu země se ale rychle mění. V jednu chvíli si připisovaly vítězství v Breze oba tábory téměř současně.

Mezitím, co se povstalci snaží udržet vojáky loajální k režimu mimo hlavní oblasti povstání, se v Paříži scházejí zástupci skupiny nejvyspělejších ekonomik G8, aby diskutovali o možných řešeních libyjské krize.

Podle pozorovatelů se situace na bojištích obrací vždy se západem slunce. Ve dne vládnou Kaddáfího jednotky, které disponují vyspělejší technikou: tanky, dělostřelectvem a bojovými letouny. V noci ale opět získávají povstalci, kteří napadají nejen zásobovací cesty prorežimních vojáků, ale často dobývají zpět i celá sídla.

Velký oddíl povstaleckých jednotek, který v pondělí opustil město Brega po těžkém odstřelování, se takto ukryl v nedalekém ropném komplexu, který se Kaddáfího vojáci neodvážili bombardovat. Pod rouškou noci pak napadl vojáky ve městě a znovu získal alespoň na čas kontrolu.

Povstalci tak, zdá se, prozatím odvrátili hrozbu rychlého postupu prorežimních sil na hlavní město povstání Benghází. Rebelové také stále drží některá města na západě. Vládní jednotky naopak postupně pronikají do města Zuvára téměř u tuniských hranic a za pomoci dělostřelectva odstřelují Misurátu, která je vedle samotné metropole největším městem v západní části země Tripolsku.

Podle zástupců opozice v Benghází jsou v řadách Kaddáfího jednotek stále větší rozpory. Někteří vojáci totiž odmítají střílet na civilisty. V minulých dnech se dokonce objevily zprávy o tom, že skupiny Kaddáfího jednotek bojovaly i mezi sebou. Tyto informace se ale prozatím nepodařilo potvrdit, podobně jako většinu bleskových zpráv z příslušného regionu.

Jednání pokračují

×
Diskuse
JM
March 15, 2011 v 14.27
Vzhledem k počtu Kaddáfího vojáků postupujících na východ se nezdá, že je pro nyní jejich cílem obsazení tamních velkých měst. Spíše se zdá, že jim jde o to zaměstnat tamní povstalce a mezi tím postupně ovládnout důležitá místa na západě země.
March 15, 2011 v 15.53
Může být, nicméně eventuální posily z východu se stejně na západ přemístit nemohou. V případě takovéto strategie by bylo pro vládní vojska výhodnější se zakopat někde u Rás Lanúfu a dále nepostupovat. Stejně tak dobře ale může jít o snahu obnovit kontrolu nad ropnými terminály v pásmu Adždabíja - Bin Džavád, které by mohli povstalci využít k výměně ropy za zbraně, ať už od kohokoliv. Dále si může režim postupem na východ připravovat pozici, z níž by mohl hrozit bezprostředním úderem na velká města v případě zahraniční intervence.
March 15, 2011 v 18.55
a ještě aktualizace
G8 myšlenku bezletové zóny během úterního jednání nepodpořila. Proti se podle informací, jež práskli účastníci jednání agenturám pod příslibem neuvedení jména, postavilo Německo a Rusko. V závěrečném prohlášení ze schůzky tak není o tématu ani slovo.
JM
March 15, 2011 v 23.21
PJ: Jistě, i to jako dílčí pravdy platí. Podstatnou mého sdělení bylo především, že v současném počtu útočících nemohou na obsazení velkých měst ani pomýšlet.

Jinak dnes jsem navštívil nějaké stránky povstalců či jejich sympatizantů, kde píší o unesené řecké lodi a podniknutém sebevražedném leteckém útoku vůči vojenské základně Kaddáfího sil Baab Al Aziziyah. Nevím, co je na tom pravdy, ale tohle je přesně to, čím si "získají" evropské vlády i veřejnost.