Bolsonaro chce do pralesů vpustit těžaře. Původní obyvatelé: Chystá genocidu
Jan KašpárekBrazilský prezident navrhuje ve jménu ekonomického růstu legalizovat těžbu a zemědělství na území původních obyvatel Amazonie. Ohrožuje tím nejen pralesy, které již nyní čelí ilegální těžbě a vypalování, ale i místní komunity.
Brazilský krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro vyslal do parlamentu právní úpravu, jež má umožnit těžbu nerostných surovin i fosilních paliv, komerční zemědělství a budování přehrad na dosud chráněných územích patřících původním obyvatelům Ameriky. Představitelé domorodých komunit návrh odsoudili a označují jej za genocidní.
Opatření přináší regulaci těžby a dalšího intenzivního využití dosud oficiálně nedotknutelné země, fakticky tím ale stávající situaci zhoršuje. Místní legislativa sice těžbu v rezervacích přímo nezakazuje, současně ji ovšem kvůli absenci jasných pravidel nepovoluje. Výsledkem je v praxi těžba sice poměrně rozsáhlá, přesto stále ilegální.
Pokud nyní Bolsonarův návrh projde, otevře těžařům i zemědělským koncernům cestu do amazonských chráněných území, jež nyní pokrývají více než desetinu Brazílie. Prezident pokládá rezervace za příliš rozsáhlé a kvůli jejich ekonomické nevyužitelnosti také za v podstatě zbytečné. Předlohu umožňující těžbu označil za „sen“, který se podle něj snad vyplní.
Bolsonaro coby dlouhodobý odpůrce ochrany životního prostředí avizoval, že se opatření setká s protesty ekologů. „Budou na nás tlačit. Tyto lidi bych, kdybych mohl, v Amazonii zavřel, když mají divočinu tak rádi,“ prohlásil minulý týden.
Legalizaci těžby ovšem v prvé řadě odmítají původní obyvatelé Ameriky. Těch v rezervacích žije téměř milion. „Tvůj sen, Bolsonaro, je naší noční můrou. Těžba přináší smrt, nemoci a bídu a bere našim dětem budoucnost. Nesmíříme se s genocidou našich národů, ani s těžbou či stavbou vodních elektráren na našich územích,“ napsala prezidentovi Sônia Guajajaraová z Brazilské asociace domorodých národů.
Za obyvateli rezervací stojí i ekologové. Ti varují, že Bolsonarovo opatření neomezí současnou nezákonnou těžbu, ale naopak ji legalizuje. „[Těžařské] aktivity vyvolávají kolaps sociální a kulturní harmonie na území původního obyvatelstva. Jen na teritoriu [severobrazilského národa] Janomamů ničí beztrestně lesy a vodní toky na dvacet tisíc těžařů, kteří doufají, že stát jejich nezákonnou činnost brzy dekriminalizuje,“ napadl Bolsonarovy plány Christian Poirier, programový ředitel Amazon Watch.
Prosazované opatření se klade do souvislosti s nebývale rozsáhlými požáry amazonského pralesa v minulém roce. Tomu Bolsonaro podle kritiků napomohl, neboť snížil sankce za vypalování pralesa a nechal omezit rozpočet úřadům odpovědným za jeho ochranu. Mezinárodní kritiku však odmítl s tím, že Amazonie patří Brazílii.
Bolsonaro od svého působení ve vládě proslul nejen tažením proti ochráncům životního prostředí, levici či LGBTQ+ lidem, ale také prosazováním co možná nejvolnějšího trhu. Brazilská vláda po prezidentově boku snižuje či odstraňuje dovozní cla a provedla nepopulární penzijní reformu navyšující věk odchodu do důchodu. Proti té vloni vypukla generální stávka i pouliční protesty.
Další informace:
- Reuters Amazon standoff
- The Guardian 'He wants to destroy us': Bolsonaro poses gravest threat in decades, Amazon tribes say
- Amazon Watch Illegal Bill to Permit Mining on Indigenous Territories Proposed by Bolsonaro to Brazil's Congress