Deník Referendum se účastní akce světových médií za klima Covering Climate Now

Přes 250 médií ze všech koutů světa se připojilo k akci amerických médií The Nation a Columbia Journalism Review, jejímž cílem je zvýšit úroveň a intenzitu referování o klimatických změnách. Partnerem projektu je i Deník Referendum.

(red)

15.09.2019 13:34

Aktualizováno: 16.09.2019 22:24

3075

Média zatím v referování o největší krizi dneška selhávají, u nás ještě více nežli ve světě. Ilustrace Covering Climate Now

Psát o klimatu teď

Covering_climate_now_logo

Akce světových médií za důkladnější psaní o klimatické krizi #Coveringclimatenow


Covering Climate Now, neboli Informovat o klimatu teď, je akcí světových médií, jejímž cílem je hledat cesty, jak důkladněji referovat o tématu klimatické krize. Projekt zahájila americká média The Nation a Columbia Journalism Review, jeho stěžejním partnerem je britský deník The Guardian.

Účastní se jej na dvě stě padesát světových médií různých velikostí ze všech koutů světa. Všechna účastnící se média se zavázala publikovat v týdnu od 15. do 22. září před newyorským klimatickým summitem větší množství textů k tématu a podle úvahy je sdílet s kolegy. Deník Referendum je spolu se slovenským Denníkem N jedinou novinářskou organizací v regionu, která se akce účastní.

V jejím rámci vycházejí v DR nejméně dva texty denně, jak původní, tak překlady materiálů, k nimž máme přístup jako účastníci spolupráce. Deník Referendum je jediným českým médiem, jež téma změn klimatu sleduje dlouhodobě a systematicky. Od účasti ve spolupráci světových novinářských organizací si slibujeme, že by mohla přispět k tomu, aby se nejvážnějšímu tématu dneška začala v patřičné, daleko větší, míře věnovat i další česká média.

Všechny texty zevřejněné v rámci Covering Climate Now přehledně zde, všechny texty k tématu klimatické změny pak zde.

Související

Přes 250 světových médií vyslyšelo výzvu amerického magazínu The Nation a jednoho z nejprestižnějšího oborových časopisů Columbia Journalism Review k zapojení do osmidenní novinářské akce, jejímž cílem je před blížícím se klimatickým summitem OSN v New Yorku zvýšit intenzitu i kvalitu psaní o nejpalčivějším problému dneška. Média účastnící se spolupráce nazvané Covering Climate Now se zavázala k publikování většího množství obsahu k tématu klimatických změn a ke společnému sdílení části takto zaměřeného obsahu. V rámci spolupráce dnes v Deníku Referendum vychází rozhovor deníku The Guardian s Naomi Kleinovou.

Deník Referendum je jediným českým médiem a spolu se slovenským Denníkem N a maďarským Indexem jediným v regionu, který patří k partnerům projektu uváděným na jeho webu k dnešnímu datu zahájení akce. V DR během týdenní akce budou vycházet nejméně dva materiály denně, speciál připravujeme na pátek 20. září, kdy se bude konat celosvětová stávka za klima.

„Pro naše noviny je účast na tomto podniku samozřejmostí. Jsem bohužel jediným českým médiem, které tu klimatickou krizi bralo v posledních deseti letech vážně. Je to jedno z našich erbovních témat – a jedno z těch, v němž se nám pomalu daří proměňovat přístup médií hlavního proudu,“ komentoval účast DR v mezinárodní spolupráci šéfredaktor DR Jakub Patočka.

K světovým médiím, jež se projektu účastní, patří mimo jiné britský The Guardian, jehož psaní o klimatu se obecně pokládá za současnou absolutní špičku v oboru. Účastní se ale také řada dalších kolosů světové žurnalistiky, agentury AFP či Getty Images, deníky San Franciso Chronicle, The Toronto Star, indické The Hindustan Times, japonský Asahi Shimbun, jihoafrický The Mail and Guardian, v Evropě dále mimo jiné italská Le Repubblica, španělský El País či švédský Expressen. Účastní se i velké televize jako Al Jazeera či CBS. Kompletní seznam partnerů je zveřejněn na stránkách akce.

Obsah publikovaný světovými médii bude možné během týdne sledovat s využitím sociálních sítí prostřednictvím hashtagu #coveringclimatenow. V Deníku Referendum během týdne bude materiály připravovat zejména dvojice redaktorů Jan Kašpárek a Josef Patočka, který tím na čas ze studijních důvodů ukončí působení v redakci, a právě svému kolegovi klimatickou agendu na dané období předá.

Ve společném červnovém textu oba garanti projektu, široce respektovaní američtí novináři, Kyle Pope, šéfredaktor Columbia Journalism Review, a Mark Heertsgaard, ekologický redaktor The Nation, cíl akce Covering Climate Now popsali jako snahu „probudit a informovat konverzaci mezi novináři o tom, jak média, velká i malá, digitální i tištěná, televize i rádia, americká i zahraniční – mohou obstát v referování o tématu, jež definuje naši éru“. Pro Deník Referendum je samozřejmostí i ctí být při tom.


Všechny texty zevřejněné v rámci Covering Climate Now přehledně zde, všechny texty k tématu klimatické změny pak zde.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.