Bezdoplatkové zóny v desítkách měst? Předvolební populismus, říkají experti
Jan KašpárekDesítky obcí plánují vyhlásit bezdoplatkové zóny. Odborníci na sociální začleňování varují, že se omezení výplaty doplatku na bydlení zneužívá. A očekávají, že téma sehraje v komunálních volbách nemalou roli.
Problém vyhlašování bezdoplatkových zón na různých místech České republiky roste. Podle informací z konce minulého roku existují oblasti, kde se nevyplácí doplatek na bydlení, ve více než dvaceti obcích. Dalších sedmdesát jejich vyhlášení zvažuje. Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi varuje, že téma populisticky zneužívají někteří politici v rámci kampaně před komunálními volbami.
„Bezdoplatkové zóny fungují jako absolutní nástroj represe. Populističtí politici po nich volají a ukazují tak voličům, že jsou razantní. V některých městech, třeba v Mostě, je to až absurdní. Tam se koalice s opozicí předhání v tom, kdo přijde s tvrdší politikou,“ řekl Šimáček Deníku Referendum s tím, že řada měst své zákonné možnosti zneužívá.
„Funguje tu i jistý kaskádový efekt, před kterým jsme varovali. Když jedna obec zavede bezdoplatkovou zónu, vedlejší to tím spíše udělá také, aby zabránila přesunu obyvatel z první obce na své území,“ doplnil Šimáčkova slova pro Deník Referendum Matěj Hon z Platformy pro sociální bydlení.
Podle Šimáčka nicméně existuje i adekvátní využití omezení doplatku na bydlení. „Když už se město rozhodne, že opatření využije, mělo by to být na velmi malém území, či dokonce na konkrétní dům ve městě, na jehož majitele — obchodníka s chudobou — potřebuje páku,“ soudí Šimáček a jako příklad uvádí bezdoplatkovou zónu v Děčíně.
Hon dodal, že záměru bojovat s obchodníky s chudobou rozumí, ale podle jeho názoru pro něj v dnešní situaci nejsou vhodné podmínky. „Ve stávajícím správním řádu již existují patřičné nástroje, ale probíhá tu malá koordinace jednotlivých státních složek a obcí,“ vysvětlil Hon.