Je načase, aby česká politika klekla na Babiše. A jeho ANO
Jakub PatočkaPředstavitelé demokratických stran musí přestat vykládat, že si umí představit účast ve vládě s ANO bez Babiše. Není žádné ANO bez Babiše. Českou veřejnost je tak nutné začít uvykat představě, že ANO v příští vládě nebude, děj se co děj.
Jednou z nejnebezpečnějších iluzí, která se občas kolportuje v kuloárech české politiky, je představa, že politické hnutí ANO je oddělitelné od Andreje Babiše. V poslední době se v podobném duchu opakovaně vyjádřili představitelé ČSSD. Titulek v Týdnu — Zaorálek: Do vlády s ANO bychom šli, ale bez Babiše, pokud bude obviněn. Či dnešní titulní strana Práva — Hlasy z ČSSD: ANO může být partner, Babiš spíš ne.
Takové výroky prozrazují zásadní nepochopení jednoho ze základních principů, na němž je fungování Babišova politického projektu postaveno. Realita je taková, že hnutí ANO bez Babiše je jako včelí úl bez královny. Babiš vše řídí a rozděluje role. Včelky dělnice jako Brabec, Faltýnek, Šlechtová, ba i lidovec Jurečka, nosí domů med a trubci jako Stropnický sr., Zlatuška či — než zničil svou pověst — Pelikán se aspoň pokoušejí převádět, jak pěkně umí třepotat křidélky. Specifickou kategorii představuje ministr Ťok. Pokud je známo, nenosí domů med, a každá česká dálnice ho usvědčuje z toho, že neumí létat ani jako trubec.
Na ANO nelze uplatňovat měřítka běžné politické strany. Není organizováno zdola, nepokouší se, byť třeba tak neobratně jako ČSSD či ODS, o nějakou vnitrostranickou demokracii. Pod značkou politické hnutí ANO se ve skutečnosti skrývá korporátní struktura, politická firma, která je součástí osobního vlastnictví Andreje Babiše.
Není pochyb o tom, že o něm Andrej Babiš takto uvažuje a že je to dnes již v potřebné míře zapsáno i do formálních organizačních pravidel ANO. Babiš má definitivní slovo o každém jednom jméně na kandidátkách. Kdykoli si usmyslí, může nechat zrušit libovolnou místní organizaci či vyloučit nepohodlného člena. Do slova a do písmene řídí ANO jako firmu, jako svou firmu.
Je v tom znát bezzubost přijatého zákona o konfliktu zájmů, který prostě nebere — nemohl vzít? — v potaz Babišovu bytostnou neúctu k demokracii a zákonům. Babiš žádná formální pravidla nikdy nerespektoval a jeho podnikání je od začátku vystavěno na jejich obcházení (viz například antedatovaný zápis z valné hromady, díky němuž na samém startu svého podnikání vytuneloval majetek Agrofertu ze státního Petrimexu). A tak zákon nezákon, dál řídí ANO, Mafru, Agrofert i všechny své dílčí zájmy na jednotlivých ministerstvech ANO, ba i na ministerstvu zemědělství, jako by se nechumelilo.
Je hlubokou iluzí, že „ten či onen politik ANO si nezadal a problémem je jenom Babiš“. Každý představitel ANO si zadal, protože úkolem lidí jako Martin Stropnický či Petr Vokřál je sloužit jako fíkový list, předvádět v přísně vymezeném poli, že Babišova politická akce přivedla do politiky i kompetentní lidi a pomáhá tam či onde něco zlepšit. Ke stejnému účelu slouží různé marketingové výkony Richarda Brabce na MŽP.
Tam, kde to pro Babišovu firmu nemá žádné náklady, předvádí se veřejnosti divadlo o příkladné správě státu. Zásadní roli v tom pak hraje i Babišova propagační a marketingová divize, jejíž součástí je vydavatelství Mafra. Pomáhá obstarávat kamufláž, v disproporční míře ukazuje, co se majitelově politické divizi daří, a naopak úzkostlivě odvádí pozornost od kriminální podstaty jeho politického působení.
Za kamufláží, která pracuje se „slušně fungujícím ministerstvem obrany“ či s „přijatelným zákonem o národním parku Šumava“, Babiš provozuje gangsterskou extrakční strukturu, jejímž základním cílem je kontrolovat a zmnožovat finanční toky z veřejných rozpočtů na jeho korporátní a privátní účty. To je základní poznatek investigativní práce DR, která je shrnuta v knize Žlutý baron. Dlouhodobě to dokládá rovněž práce novinářky Táni Králové i práce Reportérů České televize.
Poslední příklad, který přinesla právě Táňa Králová odhalujíc likvidaci opavské palivové firmy FAU, tak není žádným ojedinělým excesem, nýbrž další ilustrací podstaty podnikatelsko-politické strategie, kterou Babiš sleduje od začátku v duchu kréda „ministerstvo financí je prozatím naše největší akvizice“. Nepotřebuje být osobně ve vládě, aby mu jeho včely nosily med.
Jakkoli je tedy pochopitelné, že se ČSSD i obě hlavní pravicové strany ve volební kampani soustřeďují na obnovení programového konfliktu, neboť tím odebírají Babišovi politický a komunikační prostor, je stejně tak důležité, aby se propracovaly k vědomí, že budou muset vytvořit společnou vládu, jejímž ústředním programem bude deagrofertizace české politiky i médií. V tom také spočívá základní zkouška vyspělosti české politické veřejnosti v týdnech, jež zbývají do voleb.
Je nutné získat co největší množství lidí, aby přišli hlasovat proti vládě s účastí Agrofertu. A je nutné vytvořit maximální tlak, aby pro žádnou z demokratických stran nebyl vstup do takové vlády — ať už s Babišem nebo bez něj — přijatelný.
Potřebujeme, aby po volbách vznikla vláda většiny ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, jejímž základním programovým závazkem — klidně jen na jeden na dva roky — bude, že klekne na Babiše a jeho mafii. Na takovou vládu nebude nijak zvlášť příjemný pohled, bude mít nespočet neduhů, ale přesto je tím nejlepším, co tu reálně po volbách může vzniknout. K pravo-levé politice se můžeme vrátit hned poté, co na Babiše a spol. zakleknou orgány činné v trestním řízení.
Všechny ty politické strany, o nichž autor uvažuje jako o koaličních partnerech v případné vládě bez Babišova ANO, se za posledních 28 let natolik zdiskreditovaly, že o důvěru občanů už ani nestojí.
Těžko lze někoho přesvědčovat o tom, že ODS, TOP 09 i ČSSD, strany, které tu budovaly a vybudovaly mafiánský kapitalismus, povedou zemi lépe, než Babišovo ANO. Lze snad od dobrotivého občana, vůči němuž projevily všechny pravicové strany takovou míru sociální bezohlednosti a pohrdání jím samým, čekat, že se zděsí Babiše a bude volit ODS a její někdejší béčko TOP 09?
Kleknout na Babiše by mohl být dobrý nápad, kdyby se stejně klekalo na pana Bakalu, Krejčíře, Koženého a všechny ty oligarchy, miliardáře a podnikatele z všelijakých finančních skupin. A pak především na polistopadové politiky, bez jejichž servisu by tito lidé k miliardám nikdy nepřišli.
Jiří Vyleťal
Bych si tentokrát tak nějak na způsob pana Petráska posteskl.
Jiří Vyleťal
Pokud by taková koalice vznikla, začnou v politickou
účelovost jednání policie věřit i ti zbývající občané, které o tom Babiš zatím nepřesvědčil. Babišova síla je v slabosti jeho oponentů, Jakuba Patočku nevyjímaje.
Kalouska volit nebudu a stejně by to nepomohlo.
Jiří Vyleťal
prosím Vás a dost naléhavě Vás žádám, abyste ocitoval ta místa v mých příspěvcích, o nichž tvrdíte, že já v nich popisuji, že Babiš je ta nejlepší možnost, jaká se nabízí.
Prosím, vykonejte to.
Jiří Vyleťal
Vy jste nikde nedoložil, že já tvrdím, že Babiš je to nejlepší, co nás může potkat. Doložit to ani nemůžete, protože to nikde nepíšu, ba si to dokonce ani nemyslím. Kdybyste můj text četl pořádně, došlo by Vám, že kvality případného Babišova vládnutí s vládnutím kohokoliv jiného neporovnávám, ba se k nim ani nevyjadřuji.
To, co vy mi vkládáte do úst je Vaše, a jen Vaše, teze.
Není dobré, že se místo uznání Vaší chyby uchylujete k vytáčkám a Vaše braní zpět (tedy snad omluvu?) vztahujete k něčemu jinému, než je předmětem sporu.
Udělal byste dobře – a já bych to s radostí uvítal – kdybyste napsal, že jste můj text pořádně nečetl a viděl v něm to, co v něm není. Také by mne potěšilo, kdybyste se omluvil za to, že mi odsuzujícím způsobem sdělujete, co si já dle Vás zasloužím. To už je opravdu hodně přes míru.
Škoda, protože zrovna od Vás, bych tu odvahu k řádné omluvě měl čekat.
S přáním všeho dobrého,
Jiří Vyleťal
je přece rozdíl mezi tím, když napíšu názor na něco a tím, když někomu jmenovitě sdělím, že si něco negativního zaslouží.
Pane Kolaříku, nechci už se dále o tom bavit. Loučím se z diskuse.
Jiří Vyleťal
Chápu, že Jakub Patočka si užívá toho, že může navrhovat cokoliv bez rizika, že by se to uskutečnilo. To už třeba Zaorálek si takový luxus dovolit nemůže.
https://www.youtube.com/watch?v=84RGLKp85RY
Na Internetu je dnes hromada souvislostí, třeba na všechny podivné funkce Ivana Kočárníka z ODS, nebo Palase z ČSSD, vše promlčeno, zapomenuto. Stačilo by mít dobrou vůli a dohledávat všechny příběhy, kdo si kde nakradl atd. Ale ani tu vůli nemáme, i když možnosti máme.
Stačilo by třeba přes tyto skvělé grafické nástroje rozkrývat personální vazby, třeba kolem firmy FAU, dále podivný pan Czsabo, nebo Michal a Dušan Trpkošovi atd.
Možná je to od Policie opravdu dobrý tah, zasáhnout teď ANO a Babiše, ale jen v jednom případě: Pokud to opravdu cosi r o z h ý b e. Tedy nejen snahu dostat ANO z politiky, ale hlavně snahu upozornit na všechny roky staré kauzy.
A ještě cosi zásadního. Proč není vůle společnosti (vlastně to vím, teď mi všichni vysvětlí, že už to nejde...) udělat finální účet za privatizací? Prostě udělat velký seznam všech firem z roku 1989 a pak u každé dopsat historii, jak to probíhalo atd.
Pokud by někdo veřejně editovanou databázi na principu Wikipedie, jistě by se to stalo novou "celonárodní hrou" a nejeden bývalý zaměstnanec by přesně doplnil, jak to ve skutečnosti bylo. Jistě, chápu, budeme se bát mravní očisty celé spolčnosti a budeme mít současně strach, že v tom jede třetina nebo půlka celé společnosti, i to je možné... Ale pak nesuďme Babiše a ANO, pokud se liší jenom tím, že zavedl EET.
A tady jde dohledávat graficky ty vazby: http://rejstrik-firem.kurzy.cz/
Stejně tak by bylo hloupé nálepkovat kritiky současné politiky EU (a jejího demokratického deficitu) jako "protievropské". Oni ani kritici Brežněva nebyli automaticky protiruští.
------------------------
K "léčbě Kalouskem": Drábek se Šiškou na MPSV, Barták na obraně, Besser a pak Hanáková jako ministři kultury, to mi jako zkušenost stačilo. Kdo si dnes myslí, že by Kalousek "za žádných okolností" nešel do vlády s ANO, zřejmě zapomněl na důvod rezignace Miroslava Kalouska z čela lidovců v srpnu 2006.
Ti voliči ODS devadesátých let a současné ANO jsou podobní.
Stejně jako prezidenti Klaus a Zeman jsou vyústěním dlouhodobé české národnické tradice, do které spadá i Beneš, nár. soc., komunisté i Klausova ODS, Babiš je vyústěním mafiánského kapitalismu. S jeho nástupem nedošlo k systémovému zhoršení, jen pokračuje krize.
Jediná situace, kdy by mohlo ANO významně zhoršit poměry, je, že by vznikla po volbách prokremelská většina ANO, KSČM a SPD. Proto je v zájmu státu, aby Babiš posbíral především hlasy nespokojených radikálních voličů zprava i zleva. Potom je však strategičtější, aby se strany současného establishmentu nespojily proti ANO, nýbrž spolu s hnutím ANO a utvořily s ním koalici.
Jinak na geopolitické situaci Slovenska je vidět, že u nás za vše nemůže EU, jak je omíláno, nýbrž český národnicky konstituovaný státní establishment, který selhal v třicátých, čtyřicátých, šedesátých i devadesátých letech.
Stačí si jen položit otázku, proč opoziční Visegrád je omezen jen na Česko, Polsko a Maďarsko. Proč v něm není Slovinsko, Chorvatsko, Rakousko a pobaltské státy? Můžete hádat třikrát.