Útok ve Virginii je jedním z mnoha, auto jako zbraň neužívají jen džihádisté

Počet záměrných nájezdů do lidí narůstá od roku 2014. V letošním roce jsou islamističtí teroristé pachateli přibližně čtyřiceti procent z nich.

(pjed)

15.08.2017 09:20

A1

Momentka z virginského Charlottesville: záchranné práce po útoku. Repro z vysílání FTN

Útok spáchaný nájezdem osobním vozem do lidí tak, jak jej provedl v sobotu mladý americký neonacista na skupinu antifašistických demonstrantů ve virginském Charlottesville, není v euroamerickém světě vzácností. Jednak jej podle statistik využívají čím dál častěji džihádističtí „osamělí vlci“. A jednak je auto též  stále populárnější zbraní útočníků s jinými motivy.

Statistiky datují vzestup daného počtu útoků do roku 2014, kdy takto zaútočili mimo oblasti s každotýdenními případy terorismu, jako je Irák či Afghánistán, čtyři lidé v Izraeli, dva ve Francii, jeden v Kanadě a jeden v Číně a jeden v Polsku. Sedm z těchto útoků spáchali džihádisté.

Do roku 2016 se pak datují neblaze proslulé útoky v Nice a Berlíně, kde teroristé usmrtili kamiony 86, respektive 11 lidí.

Letošní situace
Letos bylo útoků autem spácháno již devatenáct, přičemž osm z nich vyhodnotili vyšetřovatelé jako teroristické: tři v Británii, dva ve Francii, jeden v Izraeli, jeden ve Švédsku a poslední v sobotu v USA. Většinu z nich provedli opět islamističtí teroristé.

Spácháno bylo však také oněch jedenáct dalších útoků nájezdem do lidí, jenž policie jako teroristické nevyšetřovala: tři v USA, dva ve Finsku a po jednom v Brazílii, Německu, Belgii, Austrálii, Francii a Venezuele. Zde převažovali drtivě pachatelé jiného než muslimského vyznání.

Poslední z takovýchto ne-teroristických útoků byl spáchán v pondělí 14. srpna v již řečené Francii, konkrétně ve vesnici v blízkosti Paříže, kde dvaatřicetiletý Francouz najel vozem do místní pizzerie. Usmrtil třináctileté děvče a dvanáct dalších lidí poranil. Policie uvedla, že šlo o člověka s dušeními problémy, jenž se v minulých dnech pokoušel o sebevraždu.

Navzdory všem uvedeným skutečnostem přitom platí, že teroristických útoků obecně ubývá a v euroamerickém světě je jich páchán jen zlomek. V roce 2016 šlo v Evropě celkem o šest velkých a 136 menších útoků. U menších útoků přitom jednoznačně dominují pachatelé z řad separatistických bojůvek a národoveckých extrémistů.


Další informace:

The Charlotte Observer Officials: White nationalist rally linked to 3 deaths
BBC News Girl killed as car rams pizzeria in village near Paris
CNN Terrorist Attacks by Vehicle Fast Facts
The Washington Post ‘A new kind of terrorism’ in Israel


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.