Cizinecký zákon, stavební zákon a zbraně: tři prohry demokracie a ČSSD

Jakub Patočka

Dění posledního týdne v Poslanecké sněmovně bylo tak fatálním selháním největší české demokratické strany, že se lze ptát, v čem ještě představuje záruku proti nástupu autoritářství; a nakolik už je sama takové tendence součástí.

Poslanecká sněmovna v týdnu hlasovala o třech podstatných normách, bezprostředně se dotýkajících prostoru svobody a kvality demokracie, v nichž žijeme. Ve všech třech případech poslanci rozhodli zásadně špatně, proti duchu i podstatě zápasů za občanská a lidská práva, které se v Evropě vedly a vedou, způsobem nemyslitelným v kterékoli evropské společnosti dbalé svých lepších tradic, opřených také o otřesné zkušenosti dvacátého století. Všechno velkoústé zaklínání se obranou evropských hodnot se nám tu před očima mění v tragikomickou frašku, v níž pocoucovští bařštipáni tlukouce se v prsa a deklamujíce, jak stojí na stráži „evropské civilizace“, současně ji s gustem zašlapávají do bahna.

V prvním případě zásadně diskriminačně omezili práva cizinců, v druhém případě omezili v zájmu stavebních firem a developerů práva občanů účastnit se stavebních řízení a ve třetím případě se dopustili zločinu na české demokracii rozšířením texaského práva ozbrojovat se. S českou demokracií je to tak zlé, že ve všech třech záležitostech, které by měly být jako evidentní nesmysly vyřazeny z legislativního procesu ještě před prvním čtením, nám dnes nezbývá než doufat, že je napraví až poslední pojistka, Ústavní soud. Ani na Senát již bohužel spoléhat nelze, neboť i většina jeho členů je již zachvácena poslední vlnou kocourkovského třeštění, jež postihla zákonodárce na našem Bohem zapomenutém bláznově dvorečku.

S výjimkou — a je věru bolestné to takto napsat — Kalouskovy TOP 09, která se ve Sněmovně chovala jako poslední výspa evropského myšlení a demokratických zásad, se všechny strany na demolici české občanské demokracie podílely vcelku podobnou měrou. Mohli bychom psát o hanebné roli ANO, o ministru Brabcovi, který nadšeně hlasoval pro omezení občanských práv ve svém resortu a spolehlivě se tak přiřadil k vůbec nejhorším figurám, které kdy zastávaly jeho post; mohli bychom se tak jako od jejího vzniku prakticky soustavně posmívat nepravdivému názvu ODS, která se doslova do posledního dechu bila za práva tabákového průmyslu privatizovat plíce občanů, ale jejich právo mluvit do toho, co jim kdo vystaví za domem, tu s gustem v zájmu stavebního průmyslu pomohla zazdít. Mohli bychom... Ale protentokrát to přenecháme jiným.

Suverénně nejhorším skandálem a nejstrašlivější zprávou počátku týdne je totiž skutečnost, že všech tří útoků proti lidským a občanským právům se účastnila, a to nikoli v nějaké vedlejší roli, také Česká strana sociálně demokratická. Je potřeba zcela otevřeně říct, že strana se tu ve všech třech případech ocitla mimo rodinu evropských sociálně demokratických stran, někde mezi Ficovým národními socialisty a Orbánovými národními demokraty.

Ve všech třech případech je věcná podstata zákonů zcela jasná. Evropa má dost krvavě zaplacených zkušeností, aby věděla, proč nelze diskriminovat cizince, bez ohledu na jejich víru či zemi původu, způsobem, jakým to zavádí nová česká norma. Za demokratické právo mluvit do způsobu, jakým se rozvíjí tvář měst, obce či krajiny, mnozí předchůdci dnešních sociálních demokratů byli svého času ochotni obětovat svou svobodu. A norma rozšiřující právo vlastnit a užívat zbraně je tak obludným popřením všeho, za čím evropská sociální demokracie kdy stála, že ji nelze vysvětlit ničím a nijak.

Je to kapitulace před pogromistickou mentalitou, která tu začala bujit nikoli nepodobně fašistické Itálii či Německu třicátých let minulého století. Tehdy byl abstraktním zlem „žid“, dnes je abstraktním zlem „muslim“ ztotožněný v jedné z intelektuálně nejostudnějších debat v českých dějinách s pojmem „uprchlík“. Před osmdesáti lety ale sociální demokraté v Evropě nástupu fašismu a nacismu čelili, a patřili pak k prvním hrdinným obětem jejich uchvácení moci. Je českou raritou, že dnes tu temné tendenci sociální demokracie sama napomáhá. Přátelé, je třeba si to znovu jasně říct: se sklony k fašismu se nebojuje tím, že se jim vyklízí pole, a už vůbec ne tím, že se přiloží ruka k dílu na jeho výstavbě.

Bojem s Babišem nelze zdůvodnit všechno

×
Diskuse
June 30, 2017 v 6.50
Drobné faktické nepřesnosti
Především tím, kdo čelil ve třicátých letech dvacátého století nástupu fašismu a nacismu nebyli sociální demokraté, nýbrž komunisté — dokud Stalin nevyhlásil politiku „Čím hůře, tím lépe‟. Sociální demokracie se tenkrát chovala podobně jako dnes a fašistům vydatně napomohla k moci. Byl to německý sociálně demokratický ministr vnitra (podobnost čistě náhodná) Gustav Noske, kdo se spojil s fašisty proti levicovým extremistům a využil Freikorps nejprve k potlačení povstání Spartakovců, a pak i k vraždě Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta.

Všechny tři novely zákonů přibližující Českou republiku k neonacistickému režimu byly přijaty drtivou většinou hlasů a TOP 09 se postavila pouze proti novele stavebního zákona (spolu s ní sociálně demokratičtí poslanci Robin Böhnisch a Václav Zemek). Proti nelidské novele zákona o pobytu cizinců hlasoval poslanecký klub KDU–ČSL (z klubu ČSSD pouze Jan Mládek) a proti domobranecké novele zákona o bezpečnosti ČR hlasovali pouze jednotlivci, ponejvíce opět z KDU–ČSL — lidovecký klub byl jediný, ve kterém bylo víc hlasů proti než pro, v poslaneckém klubu ČSSD se tentokrát nenašel oponent žádný.

http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=66599&l=cz
http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=66597&l=cz
http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=66611&l=cz
Volil jsem ČSSD za Špidly, za Paroubka i za Sobotky, ale za Chovance ji volit nebudu, jsem se rozhodl.

Nemůžu podporovat takovou ústavní hnusotu...

Nevím, možná nikoho, možná Piráty (podívám se na jejich program).
MP
June 30, 2017 v 12.37
Honzovi Macháčkovi
To je přeci jen trochu zjednodušený výklad dějin, dokonce i kdybychom ho omezili jen na Výmarskou republiky.

Komunisté v zemích ovládnutých fašismem nekladli s výjimkou Španělska převzetí moci významnější odpor, zatímco artilerií rozstřílené vídeňské bloky byly sociálně demokratické. Také o Blumově vládě a její podpoře se dá říct ledacos, jen ne, že by byla komunistická či že by komunisté k jejímu ustanovení přispěli víc než ostatní. Teprve v odboji v okupovaných zemích (nikoli v Německu) napsaly některé evropské komunistické strany úctyhodnou kapitolu svého boje proti fašismu (ale to některé sociálně demokratické taky).

Přitom jde opravdu o zbytečné zjednodušení -- národovecké, resp. urfašistické prvky politiky současné ČSSD jsou markantní i bez něj a představují větší nebezpečí než Babiš&his boys.
Tak tak.
V Itálii se v ulicích Mussoliniho černokošiláčům taky stavěli socialisté. A umírali.
(Nicméně komunisté byli tehdy v Itálii zcela marginální je třeba přiznat)
Ústavní novelu chválí americká National Rifle Association a Chovanec je jejich evropská hvězda.
To by si měla dát ČSSD za rámeček a vystavit v Lidovém domě v síni slávy.

Pro ČSSD ovšem tyto výjimečné úspěchy žádný přínos nebudou mít. Vzhledem k tomu, že kromě části Lidovců novelu podpořili úplně všichni, žádné nové voliče k ČSSD nepřilákají.

A já už se vážně těším na avizované novely zákona, které budou stanovovat právo a povinnost legálních a ozbrojených držitelů zbraní opřených o Ústavu zasáhnout v případě teroristického útoku.
Vážně.

Poslanci si zřejmě představují, jak hrdinný legální ústavní vyzbrojený občan po výbuchu islamistického sebevražedného útočníka zneškodňuje jeho unikající muslimské komplice,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Vzhledem k tomu, že zde nikdy žádný islamistický výbuch nebyl, je mnohem pravděpodobnější, že někde bouchl plyn a náš legální ústavní vyzbrojený občan zastřelí (protože zatýkat samozřejmě nemůže) vyděšeného prchajícího člověka s telefonem v ruce (ne revolverem, jak se zdálo) a se šátkem zvaným "palestina" kolem krku,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,