Odhalení z USA: proti Siouxům byla nasazena i protiteroristická agentura

Firma stavící sporný dakotský ropovod si dle odhalení serveru Intercept najala na pacifikaci protestujících agenturu TigerSwan. Ta vznikla původně jako protiteroristická a proti Siouxům používala stejné postupy jako proti džihádistům.

(rk)

07.06.2017 13:33

A1

Ropovod Bakken/DAPL prochází přes posvátná indiánská území a ohrožuje vodní zdroje. Velké protesty proti němu trvaly v USA více než půlrok. Foto archiv Heavy.com

Nejen obušky, vodní děla a psy, ale i infiltraci, odposlechy či sledování využívaly loni bezpečnostní agentury, které si najali investoři kontroverzního ropovodu Bakken/DAPL, proti Siouxům a dalším odpůrcům stavby v Dakotě. Odhalují to zjištění novinářů ze serveru Intercept z konce minulého měsíce učiněná na základě uniklých dokumentů.

Konkrétně poukazují novináři na fakt, že těžařská společnost Energy Transfer Partners (ETP) platila agenturu TigerSwan, která původně vznikla za účelem boje proti teroristickým organizacím. Tato firma pak přistupovala k Siouxům stejným způsobem jako k džihádistickým bojovníkům.

Podle více než stovky zveřejněných interních dokumentů byly v masivním měřítku nasazeny odposlechy, schváleno sledování jednotlivých lidí a podniknuta infiltrace do protestních táborů. Komentátoři označují míru užití protiteroristických postupů v daném kontextu za šokující.

„Spolu s tím, jak je policie čím dál více militarizována a procházejí zákony kriminalizující obyčejné protesty, je využívání soukromé bezpečnostní agentury najaté ropným průmyslem ke špiclování protestujících skandální,“ napsali autoři článku z The Intercept, konkrétně Aleen Brownová, Will Parrish a Alice Speriová.

Sledování pokračuje
Agentura TigerSwan podle dokumentů pokračuje ve sledování i nyní, tedy v době, kdy už ropovod funguje a jeho odpůrci se namísto radikálních protestů zaměřují na ovlivňování politiků.

V poslední situační zprávě se firma snaží varovat před vzrůstajícím odporem proti ropovodným projektům po celé zemi. I v těchto zprávách se agentura odvolává na zdroje získané sledováním a infiltrací aktivistických kruhů.

Některé aktivisty dokonce firma sleduje tak důkladně, že podobně jako u teroristů zaznamenává jejich přesun do jiných států. Uniklé dokumenty zároveň dokazují, že firma komunikovala i s agenty FBI a ministerstvem spravedlnosti.

„Úzká spolupráce TigerSwan s bezpečnostními složkami státu připomíná silně praxi, jež je typická pro nedemokratické země a autoritativní režimy,“ dodali autor a autorky článku vydaného v The Intercept.


Další informace:
CommonDreams.org DAPL Company Hired War on Terror Contractors to Suppress Native Uprising
The Intercept Leaked documents reveal counterterrorism tactics used at Standind rock to “defeat pipeline insurgencies“
TeleSurTv The New Indian Wars: Counterterrorism Tactics Used on DAPL Protesters


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.