Britové půjdou k předčasným volbám, kritické budou zvláště pro labouristy
Petr JedličkaKonzervativní premiérka Mayová se rozhodla v rozporu s předchozími vyjádřeními požádat o nový mandát. Předsedové labouristů a liberálních demokratů souhlasí. Harmonogram Brexitu volby moc nezmění, britskou vnitřní politiku však téměř jistě.
Občané Spojeného království půjdou na konci letošního jara k předčasným parlamentním volbám. Stane se tak nejspíše 8. června, přibližně dva roky od voleb posledních. Rozhodnutí zkrátit obvyklé parlamentní období oznámila v úterý 18. dubna sama premiérka Theresa Mayová s tím, že její vláda necítí v současném parlamentu takovou podporu pro začínající jednání o vystoupení z EU, jakou potřebuje a jaká by odpovídala názoru společnosti.
Zpravodajové z agentur ovšem též připomínají, že Konzervativní strana Mayové má aktuálně v průzkumech rekordní téměř 20procentní náskok na konkurenční Labour Party pod vedením Jeremyho Corbyna, který může chtít zúročit.
Za další důvody vyhlášení předčasných voleb jsou označovány třenice ve vlastní Konzervativní straně a očekávané ekonomické obtíže britských podniků související s Brexitem, které měly nastat už loni, ale firmám se je podařilo oddálit díky oslabením hodnoty libry a čerpání rezerv.
„Vzhledem k závažnosti jednání o Brexitu je logické, že si chce Theresa Mayová říci o nový mandát (...) Odpovídá to ostatně britské tradici (...) Přesvědčivost její současné argumentace ale snižuje fakt, že premiérka sama předčasné volby po celý podzim a zimu vylučovala,“ hlásila do úterního vysílání BBC, Laura Kuenssbergová, odpovědná redaktorka stanice.
Konání předčasných voleb musí schválit ještě dvoutřetinová většina poslanců. Předseda labouristů Corbyn i předseda liberálních demokratů Tim Farron ale oba předčasné volby přivítali a oznámili, že budou na své strany apelovat, aby vládu v daném hlasování podpořily. Podle posledních informací se bude hlasovat již na středeční schůzi Dolní komory.