Britští liberální demokraté míří k historickému úspěchu

První televizní debata předsedů britských politických stran zvedla preference liberálních demokratů o sedm až jedenáct procent. Věčně třetí strana dnes poráží nejen labouristy, ale místy i dlouhodobě vedoucí konzervativce.

(pjed)

18.04.2010 14:57

4525199373_e0a81bcd32

Nicku Cleggovi se podařilo představit liberální demokraty jako skutečnou, novátorskou a podnětnou alternativu ke dvěma tradičním stranám. Foto Liberal Democrats, flickr.com

Čtvrteční a vůbec první televizní debata předsedů britských politických stran v předvolebním období se zřejmě zapíše do historie výrazněji, než se očekávalo. Víkendové průzkumy sice nepotvrdily páteční fantastická čísla agentury ComRes, podle nichž měly vzrůst preference liberálních demokratů Nicka Clegga o čtrnáct procent; všechna šetření, která si objednala britská média, nicméně ukazují, že se obliba Liberálně demokratické strany po debatě skokem zvýšila.

„Děje se něco úžasného,“ komentoval poslední vývoj sám Clegg. „V politickém systému, kde se u moci střídaly dvě strany po téměř sto let, začíná stále se zvyšující počet lidí věřit, že věci lze dělat i jinak,“ uvedl v rozhovoru pro Sky News.

Dle průzkumu společnosti YouGov si díky čtvrteční debatě liberální demokraté polepšili o jedenáct procent. Podle ICM si zvedly oblibu o sedm a dle nového, komplexnějšího šetření ComRes pro listy Sunday Mirror a Independent o osm procent.

Preference labouristů a liberálů se dnes pohybují těsně pod třiceti procenty, Konzervativní strana si stabilně udržuje oblibu mírně nad touto hladinou. Například agentura BPIX, jejíž průzkumy citoval nedělní The Mail, ale naměřila liberálům preference na 32 procentech. Konzervativci u ní skončili až druzí (31 procent) a labouristé třetí (28 procent).   

Letošní předvolební debaty lídrů politických stran jsou v Británii něčím novým. Drží si proto ohromnou sledovanost (první sledovalo deset milionů diváků) a jak se zdá, mají též značný vliv na voličské názory.

Podle mediálních komentářů se Nicku Cleggovi povedlo v první ze série debat argumentačně zvítězit jak nad labouristickým premiérem Gordonem Brownem, tak nad vůdcem konzervativní většiny Davidem Cameronem. BBC i AFP se shodují, že se Cleggovi podařilo představit liberální demokraty jako skutečnou, novátorskou a podnětnou alternativu ke dvěma tradičním stranám. Převahu si údajně získal i tím, že neustále věcně srovnával, co jeho konkurenti slibují a co činili v minulosti.

Do Dolní sněmovny britského parlamentu se volí většinovým systémem (poslancem se stává jen absolutní vítěz volby v každém z 646 stejně velkých okrsků), což takřka vylučuje úspěch menších stran. Pokud si ale liberální demokraté udrží oblibu na úrovni konzervativců i labouristů, mohly by se síly stran v příští sněmovně vyrovnat.  V Británii by tak v rozporu s obyčeji musel vládnout koaliční kabinet.

Předsedové toryů, labouristů a liberálů se střetnou před kamerami ještě několikrát. Další z velkých devadesátiminutových debat je plánována na 22. duben. Novou sněmovnu by si Britové měli zvolit 6. května.

Další informace:
BBC News Brown and Cameron seek to grab initiative from Lib Dems
BBC News Tories attack Liberal Democrats' EU stance
AFP Britain's 'third party' tops shock poll
AFP Poll surge for Britain's third party after TV debate

Plný záznam první předvolební debaty Davida Camerona, Gordona Browna a Nicka Clegga


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.