Trumpova vláda bude čelit i odporu zdola, vznikly už stovky iniciativ

Část iniciativ vznikla na základě výzev z celoamerických protitrumpovských kampaní, mnoho se jich však zrodilo nezávisle, často i hned po volbách. První větší protesty chystají už na příští týden, kdy se Trump ujme oficiálně úřadu.

(rk)

12.01.2017 22:28

A1

Nejfrekventovanějším tématem, které podněcuje vznik nových skupin, je Trumpova nesnášenlivost, postoj k přistěhovalcům a menšinám. Foto Fibonacci Blue, flickr.com

Nejen profesionálním politiků, liberálním médiím a velkým aktivistickým organizacím, ale i mohutnému odporu zdola bude s největší pravděpodobností čelit vláda Donalda Trumpa, jež začne v USA fungovat po 20. lednu. Hovoří pro to vznik už několika stovek lokálních protestních iniciativ v posledních týdnech. Podle pozorovatelů vznikají po celých USA organizace i místně zakotvené tematické sítě, které slibují boj vůči té nebo oné Trumpově politice či Trumpově stylu celkově.

Část rodících se struktur je znalci spojována s kampaněmi Indvisible Guide či Refuse Fascism Campaign, jejichž iniciátoři k zakládání lokálních protestních iniciativ veřejně vyzvali. Velká část organizací a struktur však vzniká nezávisle, mnohdy i díky lidem, kteří nebyli dosud politicky aktivní.

Nika Knightová z webu CommonDreams.org upozorňuje například na skupinu Forward Action Michigan (FAM), která se utvořila hned po volbách. Za pouhé tři dny po Trumpově vítězství měla již dvacet tisíc členů.

„Naše skupina vznikla hned ráno po vyhlášení výsledků, kdy ve stejném městě vznikly nezávisle na sobě tři iniciativy, které jsme ihned propojili. Dnes již máme sedmadvacet tisíc členů,“ uvedl pro Common Dreams jeden ze zakladatelů FAM.

I FAM se přitom hlásí k nejfrekventovanějšímu tématu, které vznik iniciativ podněcuje: pocitu potřeby boje s Trumpovou nesnášenlivosti a postoji k přistěhovalcům či různým menšinám.

„Vizí FAM je zachovat rovná práva pro všechny lidi nezávisle na barvě pleti či náboženském vyznání,“ dodal pro Common Dreams jeden ze zakladatelů iniciativy, který si přál zůstat v anonymitě.

Modré tečky a první protesty
Lidé se organizují i ve státech, kde získal většinu Trump. Podle Jennifer Hardingové, předsedkyně jedné z louisianských organizací s názvem Progressive Social Network of Baton Rouge, se snaží vytvořit „modré tečky v červených (to jest tradičních republikánsky-konzervativních – pozn. aut.) státech“.

Podle Hardingové budou lokální iniciativy hrát v boji s politikami nastupující vlády klíčovou roli, jelikož silné a inkluzivní komunity mohou nejlépe čelit donucování či případně represi. „Chceme dávat naději namísto cynismu, solidaritu oproti sebestřednosti a budovat základnu pro budoucí politická vítězství,“ řekla Common Dreams Hardingová.

Řada aktivistických sdružení již ohlásila první protesty na 20. ledna, kdy se Trump ujme oficiálně úřadu. Odpůrci prezidenta přitom hodlají protestovat nejenom v místě inaugurace, ale právě i v desítkách dalších amerických měst.


Další informace:
CommonDreams.org Facing Right-Wing Future, Local-Level Resistance to Trump Agenda Swells
The Nation ‘All Resistance Is Local’: A Plan of Progressive Action for the Trump Years
Occupy.com Indivisible: A Practical Guide for Resisting the Trump Agenda
The Time Here Are Some of the Events Planned to Protest Donald Trump’s Inauguration


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.