Donald Trump potvrdil odstoupení od TTP, o NATFA a TTIP zatím nemluví

Nově zvolený prezident USA chce místo již podepsané, ale ještě ne ratifikované, transpacificské obchodní dohody vyjednat bilaterální smlouvy s každou zemí zvlášť. Trumpovy pozice by nyní ráda využila Čína.

(pjed)

24.11.2016 19:32


Spoluautor: Radek Kubala

12998594535_7e6013e977_k

V USA může prezident vypovídat a znovu-vyjednávat obchodní dohody i bez souhlasu parlamentu. Současným Kongresem by ale TTP podle znalců stejně neprošla. Foto Gage Skidmore, flickr.com

Související

Nastupující americký prezident Donald Trump potvrdil, že ihned první den v úřadu „vydá prohlášení o úmyslu odstoupit od dohody o Transpacificském obchodním partnerství (TTP)“. Učinil tak na začátku týdne. Velká dohoda o volném obchodu a ochraně investic, kterou dojednaly USA s jedenácti spřátelenými zeměmi pacifického regionu typu Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, Chile, Singapuru či Vietnamu, by dle Trumpa znamenala další přesun výroby z USA do Asie. Podle kritiků TTP zleva by navíc posílila ještě více velké korporace.

Trump se vůči TTP vymezoval po většinu předvolební kampaně, přičemž v jejím závěru začala odmítat současné znění dohody i Hillary Clintonová. Čerstvé vyjádření vítěze voleb tudíž pozorovatele nepřekvapilo. Otázkou je ale, co bude dále.

Trump samotný slíbil v aktuálním vyjádření vyjednat místo jednoho dokumentu balíček bilaterálních dohod, z nichž každá bude „spravedlivá“ a koncipována tak, že „navrátí práci a pracovní místa zpět do USA“. Dle znalců je ovšem nejasné, jakým konkrétním obsahem svede dané cíle naplnit.

Prakticky lze od TTP odstoupit poměrně snadno – dohoda byla podepsána teprve letos v únoru a nebyla dosud ratifikována. Bez aktivní participace USA přitom zůstane nefunkční. Velké obavy a kritické reakce proto vyvolává spíše fakt, že odstoupení od dohody je rovněž politickým tahem vůči Číně – jak totiž zdůrazňují zastánci dohody, TTP by pro USA byla zároveň významným strategickým partnerstvím.

Čínští představitelé v reakci na Trumpova slova navíc ihned oznámili, že zintenzivní práce na vlastní obchodní dohodě o Regionálním komplexním ekonomickém partnerství (RCEP). To je vyjednáváno od roku 2012 a dle znaleckých analýz má sloužit jako obchodní blok de facto proti USA.

Čínská RCEP cílí na podobné státy jako TPP. Repro PWW

Podle posledního vyjádření zástupců čínské vlády je na čase urychlit jednání o dohodě s cílem uzavřít je nejpozději do konce příštího roku. „Případné vyjednání smlouvy by bylo významným krokem k prohloubení spolupráce mezi východoasijskými státy,“ řekl CNBC Che Wej-wen z pekingského Centra pro Čínu a globalizaci.

NAFTA a TTIP
Vedle TTP kritizoval Donald Trump v kampani i další dohodu o volném obchodu, a to NAFTA, úmluvu uzavřenou mezi USA, Mexikem a Kanadou v první polovině devadesátých let. NAFTA na rozdíl od TTP už funguje, a to přes dvacet let. Četní pozorovatelé a zvláště obchodníci se tak obávali nejvíce právě o ni, respektive o důsledky jejího případného vypovězení.

Trump ovšem od svého volebního vítězství o NAFTA téměř nemluvil. A i když dohodu nazýval ještě v poslední prezidentské debatě „nejhorší obchodní úmluvou, jaká kdy byla vyjednána“, úmysl přímo vypovědět NAFTA zatím neoznámil.

Třetí velkou dohodou, o níž se nyní v souvislosti s Trumpovým nástupem píše, je pak dohoda o Transatlantickém obchodním partnerství (TTIP) mezi USA a EU. Jednání o konečné podobě této dohody byla přerušena v polovině letošního roku po velkých celoevropských protestech. I u TTIP se přitom stále čeká, jak se k ní nový nastupující prezident USA povolebně vysloví.


Další informace:
NBC News Trump's Pledge to Dump the TPP Just First Step in Anti-Trade Agenda
The Guardian Trump dumps the TPP: conservatives rue strategic fillip to China
The Guardian TTIP was defeated by activists – Trump just exploited public anger over it
The Guardian Trump's Nafta threats would severely harm US, Mexican chief negotiator says
CNN Money Yes, President Trump really could kill NAFTA - but it wouldn't be pretty
Al-Džazíra Why is Donald Trump against the TPP trade deal?
Reuters China says it will promote trade deals regardless of TPP, RCEP direction
CNBC News Japan, China stepping in as Trump vows TPP withdrawal
The Telegraph What's the difference between TTIP and TPP and why does Donald Trump want them scrapped?


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.