Nástup Donalda Trumpa slaví i neonacisté a otevření fašisté

Pozornost k tématu přitáhl aktuálně výstup amerického alternacisty Richarda Spencera, který pozdravil soukmenovce přímo Heil Trump. Úspěch magnáta však berou za vlastní třeba i David Duke z KKK, řecký Zlatý úsvit či španělští frankisté.

(pjed)

22.11.2016 12:47

A1

Trumpa podpořila před volbami například i Strana americké svobody, jejíž vůdčí postavy se hlásí k teoriím o vzájemné nadřazenosti a podřízenosti příslušníků jednotlivých ras. Foto archiv IndyBay.org

Související

Nástup nového prezidenta USA Donalda Trumpa vítají halasně nejen národovci, tedy nacionalističtí populisté jako Viktor Orbán či Marine Le Penová, ale i neonacisté a otevření fašisté. Upozorňují na to pozorovatelé na základě řady vystoupení zástupců dotyčných skupin v posledních týdnech. Čerstvě přitáhla k danému jevu pozornost řeč, kterou pronesl v sobotu na washingtonské výroční konferenci National Policy Institute Richard B. Spencer – jedna z ústředních postav nové americké krajní pravice.

Spencer, jenž staví svou politiku na konceptu „mírové etnické očisty“ Spojených států a „obhajobě zájmů Američanů evropského původu“, pozdravil účastníky konference přímo Heil Trump. Za potlesku a při zdvižených pravicích pak například uvedl: „Amerika byla až do minulé generace bílou zemí navrženou pro nás a naši prosperitu (... Spojené státy) jsou naším výtvorem, naším dědictvím a patří Nám.“Trumpovo vítězství slavil hned mezi prvními také nejznámější z dosud žijících vůdců Ku-klux-klanu David Duke. Duke podporoval Trumpa už před vlastními volbami a za relativně velkého zájmu médií podníceného faktem, že Trump se vůči Dukově podpoře dlouho výrazně nevymezil.

„Toto je jedna z nejúchvatnějších nocí v mém životě. A nemylte se; naši lidé mají svůj ohromný podíl na Trupově vítězství,“ napsal hned po volbách do sociálních sítí právě Duke.

Slaví se i v Evropě
Z evropských neonacistických a otevřeně fašistických skupin a stran vítal Trumpovo vítězství s největší publicitou řecký Zlatý úsvit, otevřeně fašizující až neonacistická skupina a třetí nejsilnější strana v řeckém parlamentu.

„Proces ohromných změn na celém světě začíná. Další bude triumf nacionalistů v Rakousku (v prezidentských volbách 4. prosince), pak Marine Le Penová ve Francii a pak Zlatý úsvit v Řecku (...) Trumpův nástup je vítězstvím pro všechny síly, které se stavějí proti globalizaci, bojují s ilegální migrací a upřednostňují etnicky čisté státy,“ uvedli řečtí fašisté ve zvláštním tiskovém prohlášení.

Podle španělských médií zase zaznívalo Trumpovo jméno aktuálně ve skandováních frankistů, kteří si o víkendu připomínali jedenačtyřicáté výročí úmrtí diktátora Franciska Franka. „Make Spain Great Again bylo tento rok jedno z nejpopulárnějších hesel,“ napsal v pondělí zpravodaj konzervativního listu El Universal.

Dle krátkých komentářů znalců, jež zprávy o Trumpovi a nadšení fašistů-neonacistů doprovázejí, oslovil zvolený americký prezident příslušné skupiny svou agresivní rétorikou a radikálními sliby typu vyhoštění všech ilegálních přistěhovalců – jejichž počet se dnes v USA odhaduje na dvanáct milionů –, výstavby zdi na mexické hranici, dočasného zákazu vstupu muslimů do USA či znovuzavedení mučících výslechových technik.

Krajní pravici imponuje též image úspěšného macho-vůdce stavícího se proti prohnilému establishmentu a globalizačním trendům, jakkoliv je v případě Trumpa účelově přehraná.


Další informace:
The Atlantic 'Hail Trump!': White Nationalists Salute the President Elect
The New York Times Alt-Right Exults in Donald Trump’s Election With a Salute: ‘Heil Victory’
The Local – Spain Fascists salute Franco on 41st anniversary of his death
The Independent Former KKK leader David Duke: 'We won it for Donald Trump'
The Guardian Rightwing populists first to congratulate Trump on historic upset
Economist.com Does Donald Trump’s victory presage a win for Marine Le Pen?
NPR.org Trump's Election Gives Hope To Europe's Far Right


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Středa, 23.Listopadu 2016, 11:57:2

Patří se doplnit, že Trump dnes sobotní hajlování spojené se svým jménem odsoudil. „Distancuji se od nich a odsuzuji je,“ uvedl doslovat směrem ke Spencerovým alternacistům.

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Středa, 23.Listopadu 2016, 17:22:57

A taky prohlásil, že má moderní člověk jistý vliv na klima.

Doufejme, že jak to bude na každý pád s Donaldem divoká jízda, nebude přece jen tak divoká, jakou slibovala jeho kampaň.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.