Pět z deseti nejhorších daňových rájů leží v Evropě

Jan Bittner

Nizozemí, Švýcarsko, Irsko, Lucembursko a Kypr patří k desítce nejškodlivějších daňových skrýší na světě. Daňové úniky jsou tedy zoufale evropský problém. Úroveň české debaty ukazuje, že jsme totálními daňovými začátečníky.

Proti moderním formám zdanění mnozí vystupují s tím, že „ty firmy“ nebo „ti lidé“ odejdou do zahraničí. Druhým dechem ale dodávají, že evropská daňová integrace je nemyslitelná, protože bychom „přišli o svou suverenitu“.

Zčásti jistou suverenitu skutečně máme, ale až trestuhodně ji nevyužíváme. Mohli bychom třeba s odvahou suveréna zavést jinde běžnou daňovou progresi. Nebo bychom mohli častěji danit finanční sektor a jiná problematická odvětví. Česká republika je absolutní daňová začátečnice.

Představa naší nezávislosti se omezuje na schopnost snižovat daně těm, kteří by jinak mohli utéct. Korporátní daň u nás poklesla z původních 45 % na dnešních 19 %. Tímto sprintem ke dnu jsme získali jen mizivou daňovou výhodu, jelikož se všichni ostatní vydali úplně stejným směrem. Je na tom vidět, že bez daňové spolupráce se nelze hnout z místa.

Následný daňový výpadek musí vlády kompenzovat daněním těch, kteří utéct nemohou. Proto hlavní váha přešla na DPH, která dopadá především na nejchudší.

Před pikolou, za pikolou daně nesmí stát

Celá řada mezinárodních organizací dnes ukazuje, že hlavním daňovým problémem globální ekonomiky je neplacení korporátní daně. Ztráty se celosvětově mohou pohybovat v rozmezí 4 až 38 % nevybraných příjmových daní, čemuž může odpovídat 0,1 až 1,3 % světového HDP.

×
Diskuse
Musím přiznat, že jako ekonomický laik nedokážu pochopit jednu věc -- problém tedy je, že firmy sídlí v daňových rájích a vyhýbají se placení daní v jednotlivých státech. Neboli - tento stav vyhovuje velkým hráčům a výrazně je zvýhodňuje na úkor států.
Takže ony vyvíjejí činnost v jednotlivých státech, ale sídlí jinde, kde nemusí platit daně? ---- opravdu je to tak neskrývaně primitivní globální ojeb většiny od těch nejmocnějších a nejbohatších???
((( vzhledem k tomu, jakým tempem nejbohatší v stagnujícím světě bohatnou, asi jo )))
Protože můj laický pocit mi napovídá, že by to tak nemělo být, že by někdo někde podnikal, ale jakoby tam nebýt. Když chce někdo podnikat v nějakém státě, ať tam založí pobočku, která bude účetně součástí místní ekonomiky, právně pod zákony daného státu atd. A stejně tak když bude chtít česká firma podnikat venku, bude tam mít pobočku.
A jakákoliv trancakce musí procházet přes ty pobočky.
Tím pádem by přece odpadl smysl toho, aby centrály firem sídlily v daňových rájích. A z toho by plynulo, že narozdíl od současné situace, kdy některé státy lákají firmy na daňový dumping a odmítají právě proto ono společné řešení, by státy v uskupení hledaly vzájemnou daňovou optimalizaci, protože by to bylo nejrozumnější.
(a neříkejte mi, že by to byly obchodní bariéry -- pro čistého importéra by třeba stačila pobočka šéf/ka, účetní, uklizeč/ka, ne?)

Co mi uniká?
JS
December 24, 2016 v 14.26
panu Morbicerovi
"opravdu je to tak neskrývaně primitivní globální ojeb většiny od těch nejmocnějších a nejbohatších???"

Podle mě vám nic neuniká, tak to opravdu prostě je. Spousta lidí to prostě těm bohatým odpouští, pokud o tom vůbec vědí.