V Rakousku se bude opakovat druhé kolo prezidentských voleb

Rakouský ústavní soud uznal stížnost na technické nesrovnalosti během sčítání hlasů, kterou předložil stranický šéf poraženého kandidáta Norberta Hofera. Volby se budou opakovat zřejmě na podzim. Střetnou se stejní kandidáti jako v květnu.

(pjed)

01.07.2016 14:10

Aktualizováno: 02.07.2016 01:03

A1

Původní druhé kolo voleb vyhrál velice těsně nezávislý zelený kandidát Alexander Van der Bellen. Haiderovce Hofera porazil o 31 tísíc hlasů. Foto Paul Gillingwater, tLA

V Rakousku se bude opakovat druhé kolo prezidentských voleb, jež se konalo letos 22. května. Rozhodl o tom rakouský ústavní soud, který uznal za důvodnou stížnost na nesrovnalosti při sčítání hlasů korespondenční části hlasování. Předseda soudu Gerhart Holzinger oznámil verdikt v pátek v poledne.

„Stížnost na regulérnost voleb podal předseda strany poraženého kandidáta Norberta Hofera (...) Ten prohrál s vítězem Alexandrem Van der Bellenem pouze o 31 tisíc hlasů, přičemž o výsledku rozhodla právě korespondenční část volby,“ připomíná v tematické zprávě zpravodaj AFP.

Hoferova (post)haiderovská strana FPÖ hovořila po volbách o zmanipulovaném výsledku a žádala ústavní soud, aby celé korespondenční hlasování zrušil. To ale soud odmítl a konstatoval, že manipulaci s výsledky nenaznačuje ani jedna z výpovědí desítek svědků, kteří se k věci před soudem vyjadřovali.

Uznané nesrovnalosti se týkají výhradně technických záležitostí. Konkrétně jde o nedodržení určené hodiny pro otevírání obálek s hlasy a o to, že se na jejich sčítání podíleli i lidé, kteří tím nebyli oficiálně pověřeni.

Další referendum o odchodu?
Datum opakovaných voleb bude teprve stanoveno, očekává se ale, že Rakušané půjdou hlasovat někdy během podzimu. Pravomoci prezidenta bude mezi tím vykonávat tříčlenné předsednictvo dolní komory rakouského parlamentu, jelikož stávající hlavě státu Heinzi Fischerovi vyprší mandát 8. července.

Ve druhém kole se jinak utkají ti stejní kandidáti jako v květnu – nezávislý zelený Alexander Van der Bellen a haiderovec Norbert Hofer. Novým prvkem v těchto volbách bude dle pozorovatelů Hoferův slib vypsat referendum o vystoupení z EU, pokud Unie sama „nepřijme do roka nezbytné reformy“.

Na jaře sliboval Hofer podobné referendum v případě, že by se EU měla nějak zásadně měnit, například přijmout za nového člena Turecko. Britské rozhodnutí z minulého týdne Unii opustit ale posílilo odhodlání euroskeptických stran na celém kontinentu, včetně Rakouska.


Další informace:
Die Presse Live: VfGH ordnet Wiederholung der Stichwahl in ganz Österreich an
The Local – Austria Austrian court annuls presidential election result
The Local – Austria Update: Austria must redo presidential election


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Luděk Ševčík - OSVČ

Naši "prognostici" se opět nemýlili: Středa, 6.Července 2016, 12:22:52

"Ale propastný je rozdíl politické kultury v Česku a v Rakousku. V Rakousku ještě před vyhlášením oficiálních výsledků jen o několik desetin procenta poražený kandidát uznal porážku a pogratuloval vítězi. U nás by při tak těsném výsledku došlo okamžitě od poraženého ke zpochybnění voleb, požadavku na nové přepočítání, několika trestním oznámení na média a neuznání porážky. Po volbách by následovaly měsíce politické nestability." A takovéto srovnávání našich "xenofobů" a západních "kulturních demokratů" si zde užíváme dosytosti.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.