Státy EU čeká další rozhodování o uprchlících, řeší se Itálie, Řecko i Turecko
Petr JedličkaAkutní fáze krize byla po dohodě s Tureckem utlumena, jde však o provizorní řešení, které je třeba rozšířit. Problémy v hraničních státech navíc narůstají a z táborů v Turecku, Jordánsku a Libanonu přicházejí zprávy přímo děsivé.
Přibližně šest týdnů zůstává členským zemím EU ještě k hledání východisek a debatám nad rozhodnutími ohledně aktuálně nejpalčivějších aspektů uprchlické a migrační krize: reformy systému společného přístupu k žadatelům o azyl, pomoci nejpostiženějším státům a dohody o bezvízovém styku s Tureckem. Shodují se na tom pozorovatelé na základě posledního i očekávaného vývoje.
Současné řešení v podobně uzavření takzvané balkánské cesty a vracení migrujících do Turecka je bez dalšího pouze krátkodobé. Navíc závisí na ústupcích Ankaře a téměř neřeší nový problém: snahu rostoucího počtu uprchlíků a dalších migrantů dostat se do Evropy z Libye. Je tak nezbytné jednat dále.
„Loni eskalující krizi se podařilo utlumit, zdaleka ale neskončila. Do Evropy přichází v současnosti přibližně 1700 žadatelů o azyl týdně, což je asi třetina počtu, který se dostával na kontinent minulý rok v době, kdy nápor vrcholil, každý den. Většina z migrujících přitom dnes připlouvá na italské ostrovy. V Řecku jsou registrovány jen desítky osob denně,“ hlásil v úterním tematickém pásmu BBC Mark Urban, analytik stanice pro otázky mezinárodních vztahů a obrany, a pokračoval:
„Pozornost celé EU se nyní koncentruje na referendum o britském odchodu plánované na 23. června. Po něm však bude zbývat už jen týden na splnění jarních slibů Turecku. Hlavní jednání tak probíhají nyní (...) Zároveň je zapotřebí řešit i vývoj situace v Řecku, kde stále vázne 46 tisíc lidí snažících se dostat dále do Evropy. A ještě mnohem větší problémy se hlásí z táborů u hranic vlastní Sýrie,“ uvedl analytik BBC.
Nejsledovanější: Turecko
Pozorovatelé se rozcházejí v názoru, který z naznačených problémů se vyhrotí jako první, nejsledovanější je ale otázka spolupráce EU s Tureckem. Znalci se shodují, že z velké březnové dohody o společném postupu k uprchlické krizi a ochraně hranic funguje relativně dobře pouze mechanismus zabraňující utečencům a dalším migrantům cestovat přes Turecko do Evropy.
Počet osob, které ilegálně překročily řecko-tureckou hranici, se snížil oproti stavu před dohodou o 90 procent. Z Řecka do Turecka bylo od března vráceno dle mechanismu z dohody přibližně 400 migrujících.
Z tureckých táborů do EU však bylo přesídleno na oplátku zatím jen 177 uprchlíků: 55 do Švédska, 54 do Německa, 52 do Nizozemska, jedenáct do Finska a pět do Litvy. A turečtí představitelé si také soustavně stěžují, že vázne dodávka slíbených šesti miliard na provoz utečeneckých táborů.
Evropští státníci přitom dávají v poslední době podobně jasně na srozuměnou, že Turecko musí do konce června splnit všech 72 dohodových podmínek, aby mohla být jeho občanům zrušena vízová povinnost.
Dle insiderů ze serveru EurActiv musí Turecko změnit politiku ještě v celkem pěti oblastech: ochraně dat, boji proti korupci, spolupráci jeho policie s Europolem, spolupráci soudů a protiteroristické legislativě. Zvláště v posledních dvou bodech se ovšem staví režim prezidenta Erdogana proti výraznějším změnám z principu.
Jinak z rozhovorů s insidery jsem nabyl přesvědčení, že evropští představitelé se ani tak nebojí, že by Erdogan migrující do Evropy přímo poslal, jako spíše že by turecké orgány přestaly spolupracovat... policisté poskytovat informace, úřady příjmat navrácené, pohraničníci zabraňovat uprchlíkům opouštění země přes moře, atd., což se teď neděje v takovém rozsahu, v jakém se čekalo, ale do určité míry přeci jen ano.
Ergodan se pomocí dohody snaží vyvíjet tlak na všestrannou podporu Turecka a zastavení jakékoliv oficiální kritiky jeho centralizace moci. Některé jeho požadavky jsou ale podle mne nepřijatelné, pokud nechceme popřít sami sebe. Takže možná za pár měsíců uvidíme, jakou roli dohoda s Tureckem doopravdy hraje. Proto je nutno mít poskytované peníze pod kontrolou a případně je přesměrovat do Řecka.
Uznávám ale, že podobné diskuze mohou tak trochu působit dojmem, že jsou o tom, jestli dřív byla slepice nebo vejce.
Odpověď je naprosto tristní:: 54 (slovy: padesát čtyři)
Zbytek je bohužel nezaměstnatelný a bude trvat cca pět let obrovských výdajů, než se situace trochu zlepší.
((( ty firmy zaměstnávají 3,5 milionu lidí a mají obrat 1,1 bilionu euro )))
To je krach a jsem zvědav, co se bude dít, jestli budou přicházet další miliony lidí....