Bohuslav Sobotka: Musíme tlačit na likvidaci daňových rájů

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je třeba potenciálu takzvaných Panama Papers využít k dalšímu tlaku na likvidaci daňových rájů. Předseda ODS Petr Fiala naopak navrhuje zjednodušení a snížení daní. Včetně zrušení některých.

(jb)

05.04.2016 18:21

Dsc_4179

Premiér Sobotka si nemyslí, že by se kauza Panama Papers týkala některého z členů jeho vlády. Foto web vlády ČR

Panama Papers

A2


Termín Panama Papers dnes označuje dvě související věci: jednak skandál a sérii odhalení ohledně toho, jak známí politikové, podnikatelé, jejich přátelé a rodinní příslušníci využívají účelově zakládané firmy v daňových rájích, a jednak soubor více než jedenácti milionů dokumentů ohledně aktivit panamské právně-poradenské firmy Mossack Fonseca zaměřené na zakládání a správu offhorových společností.

Právě z analýzy řečeného souboru dokumentů pocházejí ona odhalení, a tak dalo označení pro materiály název i celému skandálu.

Odhalení zveřejňuje od počátku dubna 2016 souběžně více než stovka médií. Surové dokumenty obdržely v roce 2015 Süddeutsche Zeitung od anonymního dárce. Známé německé noviny pak vytvořily společně se sdruženími investigativních novinářů a dalšími renomovanými médii síť 370 novinářů, která materiály rok analyzovala.

Dle prvních odhalení vlastnilo offshorovou firmu prostřednictvím Mossack Fonseca dvanáct současných nebo minulých hlav států světa, 128 dalších významných politiků, jejich přátel či příbuzných a navíc nepřeberně různých podnikatelů. V dokumentech má figurovat také 283 Čechů.

Dokumenty se týkají 200 tisíc entit, pokrývají období 1977-2015 a jejich celkový datový objem přesahuje 2,6 terabajtů. Zřejmé je, že nejméně přes několik desítek firem založených příslušným způsobem se obchodovalo tajně s libanonským Hizballáhem, mexickými drogovými barony či Severní Koreou. Podstatná část subjektů byla pak využívána k unikání před daněmi a zřejmě i praní výdělků z kriminální činnosti.

Související

Reakce českých politiků a političek na kauzu takzvaných Panama Papers jsou zatím spíše ojedinělé. Předseda vlády Bohuslav Sobotka na svém účtu na Twitteru uvedl, že na úrovni České republiky musí jednat daňová správa a Finanční analytický útvar (FAÚ) Ministerstva financí. Na evropské a mezinárodní úrovni je podle premiéra potřeba tlačit na likvidaci daňových rájů a špinavého byznysu kolem.

„Panama Papers znovu naléhavě připomínají, jaký je kolotoč kolem offshorových firem a daňových rájů výsměch všem lidem, kteří poctivě pracují a platí daně,“ zdůraznil premiér. Na Bohuslava Sobotku zareagoval předseda ODS Petr Fiala, rovněž na Twitteru: „Premiér Sobotka chce využít Panama Papers k ještě větší represi, my navrhujeme zjednodušení a snížení daní. Včetně toho, že některé zrušíme,“ uvedl Fiala.

Premiér Sobotka si také nemyslí, že by se kauza Panama Papers týkala některého z členů jeho vlády. Pokud by tomu tak bylo, bude třeba na to reagovat, řekl v pondělí ČTK. Podle Sobotky je nyní třeba informace prošetřit. „Daňová správa by se každým takovým údajem měla zabývat a měly by se hledat možnosti, jak tyto subjekty postihnout, pokud se prokáže, že obcházely naše daňové zákony a že se dopouštěly eventuálně daňových podvodů. Takže teď je to práce pro daňovou správu, eventuálně policii“, řekl podle ČTK Sobotka.

A dodal: „Že se otevřela takto drasticky diskuze, je dobře, a musíme toho potenciálu využít k dalšímu tlaku na likvidaci daňových rájů.“ Podle premiéra by se také otázkou daňových rájů, offshorových účtů nebo anonymních akcií měla zabývat Evropská rada. Předseda vlády si je ale vědom toho, že bude potřeba překonat odpor zemí, které na podobných postupech postavily část svých příjmů.

Jiří Ovčáček: Jiní prezidenti jsou na tom hůř než čínský
Kauzu Panama Papers komentovala na Facebooku také místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija: „Daňovou optimalizaci v daňových rájích v řádu desítek a stovek miliard dělají velké firmy všude po světě. Svatá pravda je, že to většinou není nelegální, ale je to často naprosto neetické,“ uvedla Udženija a pokračovala: „A vrchol neetičnosti je, když se někteří z našich miliardářů, kteří „daňově optimalizují“, tváří jako ty největší bojovníci za transparentnost, ctnost a morálku.“

Udženija se pozastavila také nad tím, že navzdory existenci daňových rájů se v České republice řeší především živnostníci a podnikatelé, kvůli kterým se zavádí povinné registrační pokladny (EET), kontrolní hlášení a další desítky kontrolních nástrojů.

Ke kauze se vyjádřil rovněž mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, který podle serveru Echo24.cz vystoupil na obranu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ve zveřejněných dokumentech firmy Mossack Fonseca totiž figurují příbuzní i současného čínského prezidenta.

Na dotaz novináře, co si prezident Miloš Zeman myslí o tom, že je s kauzou spojováno jméno Si Ťin-pchinga, který byl minulý týden hostem hlavy státu v Praze, Ovčáček podle serveru Echo24.cz odpověděl: „Pan prezident celou kauzu samozřejmě sleduje. Je ale třeba počkat na prošetření celé věci, a to prošetření musí být velice pečlivé. Na seznamu nefiguruje čínský prezident, jsou tam lidé z jeho okolí.“ Ovčáček dodal, že jiní státníci jsou na tom hůř. „Jiní prezidenti jsou zde uvedeni přímo,“ zdůraznil Ovčáček.

Generální finanční ředitelství uvedlo, že data z tzv. Panama Papers, které obsahují informace o politicích i podnikatelích využívajících daňové ráje, bude studovat. Úřad o data již požádal německé novináře. Pro server ihned.cz to uvedl vedoucí oddělení mezinárodního zdaňování Vítězslav Kapoun.

„Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska,“ řekl pro server ihned.cz Kapoun.

Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku figurují v uniklých dokumentech jména celkem 283 Čechů, z nichž každý drží akcie jedné nebo více offshore firem zřízených společností Mossack Fonseca. Konkrétně se zatím objevila jména velkopodnikatelů Petra Kellnera a Daniela Křetínského. Dohady kolují okolo urytých peněz Radovana Krejčíře. K českým klientům Mossack Fonseca se údajně vztahuje přes 250 tisíc dokumentů z celkového balíku.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.