Na Islandu už třesou Panama Papers s vládou, lidé vyrazili do ulic

Odhalení, že premiér vlastnil firmu v daňovém ráji, přivedlo na hlavní náměstí v Reykjavíku rekordní počet lidí. Možnost pádu vlády však komplikuje fakt, že jméno předsedy koaliční strany figuruje v Panama Papers také.

(pjed)

05.04.2016 13:06

A2

Pondělní demonstrace na náměstí Austurvölur připomněla protesty z doby Búsáhaldabyltingin, takzvané islandské revoluce z let 2009-2011. Foto Ian Bremmer, FB

Panama Papers

A2


Termín Panama Papers dnes označuje dvě související věci: jednak skandál a sérii odhalení ohledně toho, jak známí politikové, podnikatelé, jejich přátelé a rodinní příslušníci využívají účelově zakládané firmy v daňových rájích, a jednak soubor více než jedenácti milionů dokumentů ohledně aktivit panamské právně-poradenské firmy Mossack Fonseca zaměřené na zakládání a správu offhorových společností.

Právě z analýzy řečeného souboru dokumentů pocházejí ona odhalení, a tak dalo označení pro materiály název i celému skandálu.

Odhalení zveřejňuje od počátku dubna 2016 souběžně více než stovka médií. Surové dokumenty obdržely v roce 2015 Süddeutsche Zeitung od anonymního dárce. Známé německé noviny pak vytvořily společně se sdruženími investigativních novinářů a dalšími renomovanými médii síť 370 novinářů, která materiály rok analyzovala.

Dle prvních odhalení vlastnilo offshorovou firmu prostřednictvím Mossack Fonseca dvanáct současných nebo minulých hlav států světa, 128 dalších významných politiků, jejich přátel či příbuzných a navíc nepřeberně různých podnikatelů. V dokumentech má figurovat také 283 Čechů.

Dokumenty se týkají 200 tisíc entit, pokrývají období 1977-2015 a jejich celkový datový objem přesahuje 2,6 terabajtů. Zřejmé je, že nejméně přes několik desítek firem založených příslušným způsobem se obchodovalo tajně s libanonským Hizballáhem, mexickými drogovými barony či Severní Koreou. Podstatná část subjektů byla pak využívána k unikání před daněmi a zřejmě i praní výdělků z kriminální činnosti.

Island bude dost možná první zemí, ve které zasáhnou do politiky odhalení, jež jsou zveřejňována od minulého týdne v rámci skandálu Panama Papers. Domnívají se tak pozorovatelé na základě reakcí obyvatel ostrova. Hlavním podnětem k současnému islandskému rozhořčení se stalo zjištění, že premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson vlastnil společně s manželkou investiční schránkovou firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech a že tuto skutečnost zatajil, když se stal poslancem parlamentu.

Na ostrově přitom houstla atmosféra už několik posledních týdnů kvůli obecným podezřením, která zveřejnění Panama Papers předcházela. Na první tematickou demonstraci, pořádanou nyní v pondělí v Reykjavíku, tak dorazilo namísto několika tisíc ohlášených 15 až 22 tisíc lidí, což je v 330tisícové zemi téměř rekord.

Účastníci tloukli do hrnců a pánví, jak je na Islandu zvykem, volali po okamžitém odchodu vlády a předčasných volbách. Mnoho z nich také házelo jogurty, vajíčka, banány nebo toaletní papír na budovu parlamentu.

Pozorovatelé připomínají, že náladu v islandské společnosti ještě zhoršila aktuální zpráva Islandské centrální banky, podle níž mají Islanďané do firem na Britských Panenských ostrovech dodnes odlito na 247 milionů dolarů

„Lidé se cítí být podvedeni, neboť se věřilo, že po bankovní krizi v roce 2008 a velkých protestech v letech 2009-2011 se chování politiků a místních elit přeci jen změnilo a že Island má éru netransparentního podnikání na finančních trzích za sebou (...) Vše teď vyvolává vzpomínky na minulé desetiletí, v němž země díky zapojení do globální finanční sítě nejdříve zbohatla, ale pak zažila velký pád,“ uvádí zpravodajové serveru IceNews.

Premiér Gunnlaugsson (vpravo) a ministr financí Benediktsson. Foto archiv Dv.is

Z hlediska suché politické matematiky je pozice premiéra stále poměrně pevná. Dvojkoaliční pravicová vláda Gunnlaugssonovy Pokrokové strany a partnerské Strany nezávislosti má v parlamentu většinu. Předseda Strany nezávislosti a současný ministr financí Bjarni Benediktsson měl navíc vlastnit dle Panama Papers společnost v ráji rovněž, a tak těžko předpokládat, že nyní Gunnlaugssonovi spolupráci vypoví.

Znalci však upozorňují, že i pravicově smýšlející Islanďané jsou po roce 2008 na otázku transparentnosti velmi citliví. Premiéra teď čeká hlasování o důvěře, jež má proběhnout zřejmě do konce týdne, a je možné, že se část poslanců vládních stran postaví proti vedení. Islandský parlament má přitom jen třiašedesát křesel, takže na každém hlasu záleží.

Premiér Gunnlaugsson sám rezignovat zatím odmítá. Tvrdí, že se nedopustil ničeho nezákonného a že voliči posoudí jeho práci v řádných volbách. Ty jsou na Islandu plánovány na duben 2017.

Detaily odhalení

Ve vztahu k premiérovi Gunnlaugssonovi Panama Papers odhalily, že si v minulé dekádě založil společně se svou současnou ženou Annou Pálsdóttir v daňovém ráji společnost Wintris Inc. Pár žil tehdy ve Velké Británii a společnost, registrovaná na Tortole v rámci Britských Panenských ostrovů, nevykazovala dle analytiků žádnou ilegální činnost – v podstatě šlo o investiční těleso, s jehož pomocí chtěli Gunnlaugsson a Pálsdóttir zmnožit rodinný majetek, který Pálsdóttir zdědila.

Jako problematický je však dnes na Islandu vnímán fakt, že Gunnlaugsson po nástupu do premiérské funkce podnikání prostřednictvím firem v daňových rájích popíral (premiér se hájí tím, že byl spoluvlastníkem firmy jen formálně, že vše řídila jeho žena) a že spoluvlastnictví firmy nepřiznal, když se stal poslancem a měl v parlamentním registru uvést dosavadní majetek. Své ženě přitom odprodal Gunnlaugsson svůj podíl za symbolický dolar až osm měsíců poté, co byl do parlamentu zvolen.

Mnoho Islanďanů navíc premiérovi vyčítá obecnou nemorálnost daného typu podnikání z důvodů, jež byly zmíněny výše. Sigmundur Gunnlaugsson si také velmi uškodil nedávným rozhořčeným odchodem z interview pro švédskou televizi, v němž dostal otázku právě na vlastnictví offshorové společnosti.

„Nikdo zde neříká, že (Gunnlaugsson) zneužíval své premiérské pravomoci, aby dal vydělat rodinné offshorové firmě. Ale faktem je, že by se člověk neměl takto vystavovat konfliktu zájmů. A neměl by držet celou věc v utajení (...) Nemůžeme dovolit, aby Island vypadal jako banánová republika,“ cituje deník Guardian Steingrímura Sigfússona, islandského opozičního politika a bývalého ministra financí.

Koaliční partner a hořká zmrzlina
Jak už naznačeno dříve, v Panama Papers se objevuje i jméno předsedy koaliční Strany nezávislosti a současného ministra financí Bjarniho Benediktssona. Benediktsson figuruje v dokumentech jako vlastník třetiny společnosti Falson & Co registrované na Seychelách. V komentáři pro Guardian ministr uvedl, že společnost zřídil se dvěma partnery v minulé dekádě kvůli nákupu nemovitostí v Dubaji. Už v roce 2009 ale údajně daný typ podnikání ukončil.

List The Guardian v pondělní analýze připomíná, že také Benediktsson v minulosti popíral, že by kdy podnikal prostřednictvím firem v daňových rájích. Když byl se svými starými výroky nyní konfrontován, uvedl, že nevěděl, že je Falson & Co registrována na Seychelách – domníval se prý, že jde o lucemburskou společnost.

Server IcelandMonitor pak ještě doplňuje, že nejznámější zmrzlinárna v Reykjavíku jménem Vladís začala v pondělí prodávat směs citronového sorbetu s vanilkovou zmrzlinou nazvanou právě po premiérově offshorové firmě – Wintris. Na své facebookové stránce přitom sama zmrzlinárna konstatuje: „(Příchuť nové zmrzliny) je nahořklá s dávkou arogance a nijak zvlášť ji nedoporučujeme.“


Další informace:
IcelandReview.com Record Number of Icelanders Protest Over Panama Papers Scandal
The Guardian Iceland’s PM faces calls for snap election after offshore revelations
Financial Times Panama Papers turn up heat on Iceland PM over offshore holdings
Icenews.is “Elections Now” – Icelanders fired up and ready to protest
IcelandReview.com PM Will not Resign
Icelandmonitor.mbl.is Panama Papers whips up Iceland politics into a frenzy
Icelandmonitor.mbl.is Panama Papers: Wintris ice cream for sale in Reykjavik
Icenews.is The Panama Papers and Iceland – ISK 31.6 billion in the Virgin Islands


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Středa, 6.Dubna 2016, 09:35:26

Premiér Gunnlaugsson nakonec včera večer přeci jen rezignoval. Nyní probíhají jednání s prezidentem a Stranou nezávislosti, zda-li jmenuje Pokroková strana náhradního premiéra -- hovoří se o dosavadním ministru zemědělství a rybolovu Jóhannssonovi --, nebo zda budou vyhlášeny předčasné volby.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.