Daně v nezdravé společnosti
Patrik EichlerPeníze mají jednu vlastnost společnou s vodou — necháte-li všechnu za přehradou, pak mohou lidé umírat žízní, přestože ve skutečnosti je jí přebytek pro všechny. Za hromadu peněz zavřenou v trezoru si také nikdo nic nekoupí.
Debata o daňovém domicilu Petry Kvitové je symbolická. Bohužel pro Deník Referendum se vede v době, kdy ve vládě ani v opozici není nikdo, kdo by byl ochoten z ní udělat téma politické.
ANO společně s další pravicí bude v rámci lidské a podnikatelské svobody považovat za neuctivé už to, že se někdo ptá někoho druhého, co se svým příjmem dělá, nedejbůh, kolik že bere.
Všichni ostatní se budou muset nejprve vypořádat s argumentací, že tenistce závidějí. „Vypadá to, jako by někteří kritici úspěch nepromíjeli,“ napsal například loni v létě člen komunistické strany (!) a její kandidát do Senátu za obvod Přerov Miroslav Raindl. „Přitom neznám nikoho, kdo by nechtěl odevzdávat na daních co nejméně a nepátral přitom po různých daňových zvýhodněních, slevách na dani či odpočitatelných položkách.“
A tak, i když Raindl není rád, že stále existují daňové ráje, ví, že jeho voliče zajímá, „jak si Kvitová a spol. vedou na kurtu. A rozhodně ne to, jak nakládají se svými vydělanými penězi…“
Daně jsou asi tak výsledkem přerozdělování jako soukromý zisk.
To jenom to, že žijeme ponořeni a obklopeni v kapitalistickém prostředí a máme takto nasazené specifické "brýle", tak si nedovedeme představit jiný obrázek než ten, že zisky jsou tak nějjak přirozené a daně jsou výsledkem přerozdělování - zatímco zisky ne.
A přitom je otázka, jestli by už dnes vznikala většina zisků jen tak sama o sobě - kdyby nebylo systému, který obsahuje i ty daně ...