Anonymous hackli stránku Dáeš. Propagandu nahradila reklama na prozac

Hackersko-aktivistická skupina Anonymous pokračuje ve válce proti samozvanému Islámskému státu. Vůbec poprvé zneškodnila jeho stránku na takzvaném dark webu.

(gkha)

03.12.2015 10:10

Aa3

Členové Anonymous vystupují zásadně v masce odkazující na tvář Guye Fawkese. Repro NA, Twitter

„Je tu příliš ISIS. Zklidněte se. ISIS řeší až moc lidí. Podívejte se raději na tuto reklamu, abychom mohli vylepšit náš obsah a nabídnout vám informace, po kterých tak toužíte.” Tento slogan se spolu s reklamou na viagru a antidepresivum prozac zobrazil návštěvníkům propagandistické stránky nejznámější islamistické teroristické organizace na takzvaném dark webu po zásahu hackerské skupiny GhostSec, která je napojená na širší a známější Anonymous.

Agenturní zprávy informovaly o události minulý týden. Stránka na takzvaném dark webu vznikla údajně jako reakce na předchozí útoky hackerů na běžné weby samozvaného Islámského státu, který se obával o bezpečí svých příznivců. Hackerům se ji podařilo zneškodnit za méně než týden od jejího vytvoření.

Na dark web nemá na rozdíl od ostatních přístup běžný uživatel. Skrze síť Tor lze stránky navštívit pod skrytou identitou, to jest ne z vlastní IP adresy – vzniká tak anonymní internetový prostor, který nepodléhá cenzuře a který je znám jako místo obchodu s drogami či pornografií.

Anonymous vyhlásili válku ISIS, či přesněji Dáeši, již na začátku roku a operace ještě více zintenzivnili po pařížských útocích. „Vás – havěť, která zabíjí nevinné – uštveme stejně jako ty, kteří zaútočili na Charlie Hebdo (...) očekávejte masivní útoky,” promlouval v typické masce Guye Fawkese člen skupiny Anonymous na videu zveřejněném v polovině listopadu.

Kampaň s hastagem #OpIsis je dosud největší kolektivní akcí Anonymous, kteří tvrdí, že zneškodnili již dvacet tisíc účtů na sociálních médiích napojených právě na Dáeš. Plánují také zveřejňovat osobní údaje jeho členů.

Podle některých pozorovatelů se ovšem útoky míjí účinkem – míří i na arabské účty, které nemají s Dáeš nic společného, nebo na ty, co jsou již nefunkční. Anonymous kritikům odpověděli na Twitteru: „Máte pravdu, nemůžeme si být stoprocentně jistí, že všechny napadené účty patří ISIS. Ale neříkáme také, že tomu tak není.”


Další informace:
The Guardian Anonymous swaps Isis propaganda site for Prozac ad in trolling fight
The Guardian Anonymous 'at war' with Isis, hacktivist group confirms
The Huffington Post Anonymous Praised By Security Minister John Hayes For Hacking Isis
Ars Technica “Who’s ISIS?” Anonymous’ #OpParis campaign against Islamic State goes awry
The Independent Operation Isis: Anonymous member discusses how group is waging war on militant group


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.