Řecko splnilo první podmínku bailoutu, další lhůtu má v pondělí
Petr JedličkaVláda Alexise Tsiprase provedla parlamentem první balíček požadovaných změn přes pouliční protesty i odpor více než čtvrtiny poslanců Syrizy. Nyní pokračuje ve shánění peněz na splátky starých dluhů a přípravě dalších reforem.
Řecko splnilo první podmínku k zahájení plnohodnotných jednání o rozvrhu nového bailoutu — schválilo v parlamentu balíček daňových změn, zvýšení věku odchodu do důchodu a výhledové zrušení předčasných penzí. Stalo se tak v noci ze středy na čtvrtek ve velmi bouřlivé atmosféře.
Premiéru Alexisovi Tsiprasovi se podařilo nakonec přesvědčit jak strany prounijní opozice, tak i národovce z uskupení Nezávislí Řekové (ANEL), tedy menšího koaličního partnera. Z Tsiprasovy vlastní strany Syriza hlasovalo pro 110 poslanců, 32 bylo proti a šest se přímo či v důsledku zdrželo. Proti hlasovali také komunisté z KKE a řečtí neonacisté ze strany Zlatý úsvit.
„Jsem si vědom toho, že rozpočtová opatření jsou krutá a že řecké ekonomice neprospějí, ale jsem nucen je přijmout,“ uvedl Tsipras v parlamentu s tím, že země nemá v současnosti jinou možnosti, jak vbrzku otevřít banky a jak se vyhnout divokému defaultu.
„Řecký lid dokáže pochopit rozdíl mezi těmi, kdo bojují nefér bitvu, a těmi, kdo prostě složí zbraně,“ doplnil řecký premiér.
Důsledky pro vládu
Pozorovatelé připomínají, že vláda Alexise Tsiprase ztratila nočním hlasováním spolehlivou parlamentní většinu a že Syrize teď hrozí rozpad. Spolu s ostatními členy takzvané Levicové platformy strany hlasovali proti návrhům také bývalý ministr financí Janis Varufakis, předsedkyně parlamentu Zoe Constantopulová, ministr energertiky Panagiotis Lafazanis či pověřený ministr práce Dimitris Stratoulis.
Vedle nesporných sociálních důsledků a negativních dopadů na ekonomiku argumentovali odpůrci návrhů zejména předvolebními sliby Syrizy a výsledkem nedávného referenda, ve kterém většina Řeků podobná opatření odmítla. Proti návrhům se vyslovila ve středu také těsná většina Ústředního výboru Syrizy.
Vláda Alexise Tsiprase teď musí ještě do středy provést parlamentem další dvě reformy -- občanskoprávní legislativy a režimu fungování bank. Pak mají začít velká jednání o novém Memorandu, tedy velkých strukturálních reformách, na něž bude nový bailout vázán.
Podle předsedajícího euroskupiny Jeroena Dijsselbloema potrvají zřejmě čtyři týdny, tedy do konce srpna.