Senátoři schválili Davida Uhlíře soudcem Ústavního soudu

Senát ve středu schválil místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře soudcem Ústavního soudu. Získal devětačtyřicet hlasů z jedenasedmdesáti přítomných senátorů. Uhlíř je již třináctým ústavním soudcem, kterého navrhl Miloš Zeman.

(vd)

03.12.2014 12:52

Sen_t

Senátoři dosud odmítli tři Zemanovy návrhy na ústavní soudce: Jana Sváčka, Miloslava Výborného a Jiřího Nykodýma. Foto web Senátu ČR

Horní komora ve středu schválila místopředsedu České advokátní komory Davida Uhlíře soudcem Ústavního soudu. Senát na návrh prezidenta Miloše Zemana od jeho nástupu do funkce souhlasil se třinácti návrhy na jmenování ústavních soudců. Ve třech případech návrhy prezidenta nepodpořil (šlo o Jana Sváčka, Miloslava Výborného a Jiřího Nykodýma).

Jeho předchůdce na Hradě Václav Klaus za deset let, kdy byl prezidentem, navrhnul Senátu celkem devatenáct jmen. Senát s jedenácti z nich souhlasil, osm ale neschválil. Václav Klaus pak na konci svého funkčního období další návrhy nepředkládal, což zapříčinilo nenaplněnost Ústavního soudu.

„Senát plní svou roli a schválil už třináct návrhů na ústavní soudce, které nám předložil prezident Miloš Zeman. Debata o nominacích na ústavní soudce se v poslední době výrazně zlepšila a jsem přesvědčen, že jsme do Ústavního soudu neposlali nikoho, kdo by mohl jakkoliv poškodit jeho práci a pověst,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch.

„Věřím, že i doktor Uhlíř bude další z osobností, které budou oporou Ústavního soudu se svými zkušenostmi a osobním nasazením,“ dodal předseda Senátu. Předseda Ústavně-právního výboru Miroslav Antl připomíná personální pestrost Ústavního soudu, jehož členy jsou akademici, soudci obecných i nejvyšších soudů, Nejvyššího správního soudu i ústavní soudci.

„Teď je doplní také zkušený advokát, tato profesní rozmanitost se bezpochyby projevuje i v přístupu k ústavnímu rozhodování,“ uvedl Antl. Zároveň zdůrazňuje, jak přísným kritériím navrhovaní kandidáti podléhají při diskusích v Ústavně-právním nebo lidskoprávním výboru Senátu.

„O schválení návrhu prezidenta nikdy nesmí rozhodovat politické názory kandidáta, respektive jeho předchozí rozhodování ve prospěch jedné či druhé politické strany. Zatím vždy zvítězil zdravý a učený právnický rozum,“ dodal Antl.

„Soudit na Ústavním soudu je pro právníka asi ta nejhezčí práce, krom toho se člověk dostane do vybraného kolektivu. Velmi se na nadcházející práci těším,“ řekl po zvolení David Uhlíř.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.