Chci přispět X

Ústavní soudci mandát obhajovat nemají, tvrdí TOP 09

TOP 09 předkládá dolní komoře novelu ústavy, která by ústavním soudcům vzala možnost vykonávat mandát opakovaně. Podle TOP 09 by to mělo zajistit jejich nezávislost. S návrhem souhlasí také senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

(vd)

13.06.2014 10:54

234581_mediafax_michal_vanac

Ústavní soudce jmenuje prezident republiky se souhlasem Senátu na deset let, do funkce může být soudce jmenován opakovaně. Foto Michal Vaňáč, Mediafax

Poslanci z klubu TOP 09 předložili dolní komoře návrh novely ústavy, která by ústavním soudcům vzala možnost vykonávat funkci opakovaně. S návrhem souhlasí také senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

„S návrhem TOP 09 velmi souhlasím. Sama jsem plánovala podobnou novelu předložit, čekala jsme pouze na vhodnou příležitost,“ uvedla Wagnerová pro Deník Referendum. „Je to moje dlouholetá idea a nejen moje. Jsem totiž přesvědčená, že i stávající znění ústavy počítá jen s jedním funkčním obdobím,“ doplnila Wagnerová s tím, že to tak nepochybně zamýšlel ústavodárce.

„Největším nedostatkem současné úpravy je podle nás možnost opakovaného výkonu funkce soudce Ústavního soudu. To je zcela výjimečné, taková možnost existuje jen v několika málo zemích, například v Ázerbájdžánu. Důvodem je právě obava z ohrožení nezávislosti soudců,“ říká jeden z předkladatelů zákona poslanec Stanislav Polčák.

Zájem o opakované jmenování podle něj může zásadně ovlivňovat rozsudky ústavních soudců, kteří ve snaze udržet si funkci mohou svá rozhodnutí přizpůsobovat většině v horní komoře Parlamentu.

Že jsou tyto obavy oprávněné, dokládají podle Polčáka i nedávná rozhodnutí Senátu. Většinou v něm disponují sociální demokraté. Senát v minulých dnech odmítl podruhé jmenovat do funkce ústavních soudců Miloslava Výborného a Jiřího Nykodýma. „Důvodem přitom mohl být jejich postoj při posuzování ústavnosti zákona o církevních restitucích,“ tvrdí TOP 09.

„Horní komora tím vyslala silný signál současným i možným budoucím soudcům, že se jejich rozhodnutí nemusí v případě snahy o opakované jmenování obejít bez následků,“ dodal Polčák.

Podstatou novely je právě nemožnost opakovaného jmenování ústavních soudců. Doprovází ji ale navíc také návrh na prodloužení jejich funkčního období, a to na dvanáct ze současných deseti let. Důvodem tohoto opatření je omezení vlivu prezidenta republiky, jehož funkční období je desetileté, na výběr ústavních soudců.

Vedle tohoto návrhu na novelu ústavy poslanec Polčák inicioval také návrh novely zákona o Ústavním soudu, která bývalým ústavním soudcům přinese materiální zabezpečení, a to samozřejmě za podmínky, že nebudou pobírat jiný plat.

V současnosti může vykonávat funkci ústavního soudce pouze právník s minimálně desetiletou praxí, starší čtyřiceti let. Ústavní soudce jmenuje prezident republiky se souhlasem Senátu na deset let, do funkce může být soudce jmenován opakovaně – to se zatím stalo v případě pěti soudců.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.