Daňové úkryty jako téma eurovoleb
Jiří DolejšDubnový seminář Pražské školy alternativ se zabýval otázkou daňových úniků a daňových rájů. Čím složitější a rozdílnější jsou jednotlivé daňové systémy, tím více nabízejí daňových úkrytů.
Další ze seminářů Pražské školy alternativ se v dubnu tohoto roku v Parlamentu ČR věnoval otázkám daňových úniků a daňových rájů. U tohoto tématu je třeba si uvědomit jednu zásadní věc. V rámci globální ekonomiky existuje vysoká míra volného pohybu kapitálu. Liberalizace kapitálového účtu platební bilance umožňuje odliv zisku. Regulace pohybu nadnárodního kapitálu vyžaduje nadnárodní úroveň. Jednoduchý zákaz na české úrovni nemůže být příliš účinný.
Současně platí, že čím složitější a rozdílnější jsou jednotlivé daňové systémy, tím více nabízejí daňových úkrytů (tax shelters). Využívají jich zejména velké firmy, které mají na drahé právníky a vyplatí se jim investovat do byznysu s daňovými úkryty.
Z důvodů daňové konkurence může být výhodné přesunout kapitál do některých oborů (ropné pole, prioritní akcie, finanční deriváty, různá nehmotná aktiva atp.) a nebo do daňových rájů (tax heaven), tedy lokalit s nízkými daněmi a diskrétní politikou, pokud jde o finanční tajemství.
Globální regulace je zatím spíše vizionářská záležitost. Pobočky v daňových rájích proto i nadále umožňují daňový dumping. Dnes lze diskrétně založit specielní virtuální „vehicle“ na internetu, kde se těžko zjišťuje, odkud je společnost řízena a jakou hlasovací sílu tam mají spřízněné osoby.