Španělští rozhořčení si připomínají rok od vzniku hnutí
Petr JedličkaNa 160 sobotních demonstrací zahájilo sérii protestů, jež má vyvrcholit v úterý — na první výročí zrodu Hnutí 15. května. Srocení nejsou tak mohutná jako loňský rok a také zakládání stanových městeček policie brání. Zájem Španělů o protest přesto trvá.
Čtyřmi dny protestů si nyní stoupenci španělského Hnutí 15. května (15-M) připomínají první rok, který uplynul od loňského vzniku hnutí. První a zatím nejmohutnější protesty se odehrály již v sobotu. Takzvaní rozhořčení se v tento den sešli nejen v osmdesáti španělských, ale i obdobném počtu dalších měst jinde v Evropě a USA. Svoji nespokojenost se stávající podobou demokracie, přílišným vlivem finančních trhů a sociálně nešetrným přístupem ke zvládání krize tak vyjadřovali lidé zároveň v Madridu, Londýně, Frankfurtu, Bruselu, New Yorku nebo v Los Angeles.
Účast se na mimošpanělských protestech se dle agenturních zpráv pohybovala v řádu stovek a nižších tisíců. Ve vlastním Španělsku jí rozhořčení odhadli na několik stovek či desítek tisíc v závislosti na velikosti jednotlivých měst.
Odhady španělských policistů, s nimiž pracují i česká masmédia, jsou v průměru pětkrát nižší.
Nejvíce lidí se sešlo již tradičně na hlavním madridském náměstí Puerta del Sol, které je považováno za místo vlastního zrodu hnutí. Zde, a také v Barceloně, Seville, Málaze, Bilbau, Valencii či Palmě de Mallorce, se rozhořčení shromažďovali i v neděli a v pondělí. Počty účastníků po sobotě klesly, v den vrcholu protestní série — v úterý 15. května — by ale měly zase vzrůst.
Hnutí 15. května se ve Španělsku zrodilo týden před loňským regionálními volbami z protestů, které původně svolali stoupenci iniciativy Skutečnou demokracii hned (Democracia Real Ya). K poukazu na rigiditu stávajícího politického systému ovládaného dvěma stranami přibyly záhy další protestní témata související s hospodářskou recesí, nezaměstnaností a škrty ve veřejných politikách.
Ve druhé polovině května vznikly v desítkách španělských měst protestní tábory, ve kterých přebývaly až tisíce lidí; kvůli důsledně demokratickým způsobům rozhodování se ale hnutí nepodařilo ani za měsíc dospět na shodě na jednotné formulaci požadavků. Zástupci protestujících z jednotlivých měst si proto 5. června odhlasovali transformaci hnutí do síťovité a více lokalizované podoby. Proslulý tábor na Puerta del Sol byl vyklizen 12. června 2011.
Zákaz stanování
Podle zpravodajů agentur i španělských médií lze na letošních demonstracích vidět a slyšet podobná hesla jako minulý rok: „Říkají tomu demokracie, ale nic takového to není“; „Nebudeme platit za tuto krizi“; „Kdo hlasoval pro vládu takovýchto trhů?“. Protestní tábory ale tentokrát chybí. Odpovědné úřady ve španělských městech vyměřily demonstrantům různá omezení, mimojiné i zákaz stanování a přespávání na příslušných prostranstvích. Několik stovek až tisícovka nejhorlivějších se zatím vždy pokusila na některém z hlavních náměstí přenocovat. Policie je ale po každé nad ránem vyhnala.
Největší pozornost médií poutá i nyní náměstí v Madridu. Po noci ze soboty na neděli zde bylo policií zadrženo 18 lidí. Při potyčkách, které doprovázely ranní vyklízení, byli dva demonstranti a dva policisté zraněni. Na webech rozhořčených se přitom od neděle šíří výklad, že první bitku zahájil neznámý člověk v masce Guye Fawkese užívané stoupenci hnutím Anonymous — eventuální provokatér.
V noci z neděle na pondělí pak došlo k dalším strkanicím, přičemž demonstranti policii obviňují, že používá nepřiměřené síly. Zadrženi byli tentokrát jenom dva rozhořčení.
Celkově probíhají protesty zatím klidně. Zástupci rozhořčených z jednotlivých měst dali už předem najevo, že se chtějí vyhnout konfrontaci. Hnutí však nemá klasické vůdce a každý se rozhoduje sám za sebe.
Členové vlády Mariana Rajoye zatím protesty příliš nekomentovali. Premiér sám jen na nedělním kongresu baskické větve svojí Lidové strany zopakoval, že prováděné reformy nemají alternativu a že „Španělé naštěstí jednoznačně (v listopadu 2011) rozhodli, kdo a jak má vládnout“.
Další informace:
El País Spirit of 15-M returns to Spain’s city squares
El País Ignoring protests, PM vows to keep up reforms
Common Dreams Justice Now! Spain's Indignados to Retake the Streets
Common Dreams Spanish Anger at Austerity Spills Into the Streets
Typically Spanish Second night of 'indignant' demonstrations in Puerta del Sol
Typically Spanish Indignant protestors mark a year of protests
Typically Spanish New changes to rental agreements in Spain