Španělští rozhořčení jsou zpátky v Madridu, brání exekucím

Skupiny španělských aktivistů, jež koncem června vyrazily na debatní pouť zemí, se vrátily do hlavního města. Nyní si chtějí vyměnit zkušenosti a pokročit v přípravě programu. Lokální odnože hnutí mezitím pokračují v přímých akcích, zejména v obraně vystěhovávaných.

(pjed)

27.07.2011 15:20

SouvisejícíŠpanělští rozhořčení jsou zpátky v Madridu. V sobotu 23. července došly do španělské metropole poslední ze skupin sympatizantů tzv. Hnutí 15. května, které se na konci června vydaly na pouť svou zemí. Během cest z Sevilly, Cádizu, Málagy, Granady, Valencie, Barcelony, Bilbaa, Santiaga a dalších měst se aktivisté zastavovali ve všech obcích, jimiž prošli. S jejich obyvateli pak debatovali o problémech se systémovými přesahy, které je tíží, a zjišťovali, jak by je šlo podle názoru usedlíků řešit.

Nyní aktivisté plánují nejméně týden tábořit v madridském parku Retiro a vyměňovat si zkušenosti.

Podle španělského deníku El País se tematických debat účastní v průměru 200 až 300 lidí. Mluví se o nové ústavě, mezinárodní politice, vzdělávání, feminismu, přímé demokracii, hospodářství, kultuře i zdravotnictví.

Na počest návratu rozhořčených se také v Madridu konala v neděli další velká demonstrace. Na 35 tisíc mladých lidí, důchodců i rodin s dětmi prošlo dle agenturních zpráv centrem města, zastavujíce se před sídlem parlamentu, ministerstev a velkých bank. Někteří mávali republikánskými či řeckými vlajkami, všichni pak skandovali hesla jako „Que no, que no, que no nos representan“ (Ne, ne, nás nezastupujete) či „La banca al banquillo“ (Banky před soud).

Dle serveru Typically Spanish přijeli aktivisty a místní demonstranty podpořit sympatizanti z jiných měst ve více než 30 autobusech. Tito pak strávili noc v parku okolo známého bulváru Paseo del Prado.

Za celý víkend média nezaznamenala jediný násilný incident.

Přímé akce
Aktivní účastníci hnutí, jež vniklo v reakci na neschopnost španělských politiků čelit hospodářské krizi a na absenci alternativ k tradičním stranám, se snaží v dlouhodobém výhledu sestavit program skutečné demokracie a garance sociálního rozměru lidských práv, který by umožnil posunout španělskou politiku (ve všech významech) na kvalitativně vyšší úroveň.

Během masových protestů v minulé fázi rozvoje hnutí, jež byla typická budováním protestních táborů v centrech velkých měst a masovými demonstracemi (15. května - 4. června), se ukázalo, že bez důslednější dlouhodobé diskuse nelze – navzdory několika výrazným programovým iniciativám, jako již proslulých 16 bodů – přijmout rámcovou strategii v podobě, která by byla přijatelná pro všechny a současně realisticky prosaditelná. Zástupci protestujících z jednotlivých měst si proto 5. června odhlasovali transformaci hnutí do dynamičtější a více lokalizované podoby, v níž právě série programových debat představuje jednu ze stěžejních dimenzí.

Druhou ze současných podob hnutí, jíž si španělská média všímají takřka denně, je nárůst aktivit lokálních iniciativ, které podnikají nejrůznější přímé akce. Největší publicitu si mezi nimi získávají skupiny, které se snaží bránit exekucím a vystěhovávání osob, jež kvůli hospodářské krizi nemohou splácet dluhy či hypotéky.

Řadoví Španělé posílají těmto iniciativám typy na jednotlivé případy. Aktivisté se pak shromáždí krátce před exekucí před příslušným bytem a brání vykonavatelům provést úkon. Znalejší mezi nimi se snaží zároveň provádět právní kroky, které by vystěhování oddálily, případně zprostředkovat kompromisní dohodu.

Od začátku června se takto podařilo zabránit přibližně 60 případům vystěhování.

Pozornost médií poutají zvláště aktivity barcelonské iniciativy Plataforma de Afectados por la Hipoteca a její sesterské organizace v Madridu. Obě jsou schopné pokaždé mobilizovat kolem dvou stovek lidí a zvláště křiklavé případy sociální necitlivosti – vystěhovávání nemohoucích důchodců či rodin s postiženými dětmi – patřičně zviditelnit v místních listech.

Vláda Josého Zapatera již v reakci schválila novou úpravu tematického zákona, která snižuje maximální částku, kterou mohou banky vymáhat na člověku, jež ztratil možnost hypotéku splatit. Aktivisté však chtějí jít dál. Podle vyjádření, které poskytli reportérům francouzského televizního kanálu France 24, zvažují, že začnou obsazovat prázdné nemovitosti. V zemi zůstalo po splasknutí realitní bubliny před dvěma lety na 700 tisíc prázdných bytů a domů, které dnes vlastní, leč nijak nevyužívají, banky a developeři. Od roku 2009 přitom bylo dle France 24 vystěhováno přes 300 tisíc Španělů, kteří dnes bydlí pouze provizorně.

Podle mínění aktivistů je tento stav nemravný a je třeba jej změnit. Zatím se ale snaží jen lidem, u nichž se vystěhování zabránit nepodařilo, sehnat nouzové bydliště prostřednictvím dohod s radnicemi.

Ne vše je konfrontační
Jak ovšem upozorňuje El País v úterním vydání, ne všechny aktivity lokálních buněk tzv. rozhořčených jsou konfrontační. Například v reakci na (třetí) pokus madridského starosty Alberta Ruize-Gallardóna získat pro město pořadatelství Olympijských her vznikla ve španělské metropoli skupina, která upozorňuje na místy velmi nebezpečné chátrání městských silnic a chodníků.

I tato skupina si založila „Platformu“, jíž lidé posílají různé typy na díry, trhliny či další poškození v jejich okolí. Aktivisté pak místo fotograficky zdokumentují a defekt zvýrazní barevným obtahem.

Podle slov mluvčí skupiny dostávají v průměru 200 stížností denně. V mnoha případech začala radnice po aktivistickém zásahu problém řešit.


Další informace:
El País 15-M movement holds first popular forum in Madrid
El País 15-M Movement takes to streets of Madrid again to call for change
El País Police stop protestors from impeding eviction
El País Spray paint squares mark the spots
AFP Two Months Later, Spain's 'Indignants' Converge on Madrid
France 24 Home is where the protest is: Spain’s eviction-busting 'flashmobs'
Typically Spanish 15-M protestors stop another eviction in Madrid
Typically Spanish 'It's not the crisis, it's the system'

Webové stránky MarchaPopularIndigana věnované aktualitám z pochodů

A co si myslíte vy? Diskuse (11 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.

5915615

Michal Šindelář - Evropa

Středa, 27.Července 2011, 18:29:58

Ptal jsem se kamarádky žijící ve Španělsku, zda také pochoduje a kope exketuroy do zadků. A dostalo se mi této odpovědi:

====
ne. vzhledem k tomu, ze 90% techto jecících detí bez známky studu zije ve svejch triceti u maminky a nechává si od ní prát spinavý ponozky a jako bonus nekterí z nich pobírají "kapesný" v nezamestanosti, kamarád treba kolem 1000 euro mesícne. At si zalozí svoje firmicky a prestanou fnukat po dozivotni kariére státního úredníka.
====

:)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Čtvrtek, 28.Července 2011, 00:39:32

Taky tě Michale vždycky zašimrá, když někdo vztáhne osobní zkušenost, navíc podpořenou stereotypem, na vysoká procenta z celé populace? Jako sociologa?

Když žena v květnu přes české erasmácké kamarádky zjišťovala, co se ve Španělsku (kde před tím studovala) děje, bylo jí odpovězeno: Nějací flákači tam sedí na náměstích, somrují cigára a kecají o blbostech.

David Sekanina - manažer v nevládním sektoru

byl jsem se tam na "ty mladé" podívat a když Čtvrtek, 28.Července 2011, 13:52:40

jsem se zeptal , kdy hodlají začít pracovat / 25% nezaměstnanost, dle mého soudu znamená, že 25% mladých dospělých nechce pracovat, max v oboru, který nesmyslně vystudovali, svým rozhodnutím / začali mne kopat do ...., musel jsem se vzdálit, aby nedošlo k násilí....
Prostě chtějí to, co měli jejich rodiče a jejich rodiče jim to nikdy nedají....je to vlastně piroteskní situace..
Buenos Tardes
DS

Martin Pleva - pedagog, Brno

Pane Sekanino, Čtvrtek, 28.Července 2011, 15:24:40

prosím vás, víte, co je to nezaměstnanost a jak vzniká?
Zajímalo by mě, co nebo koho s tímto ekonomickým vzděláním manažujete...

Jakub Grombíř - brno

Čtvrtek, 28.Července 2011, 19:44:26

Aha, takže Sekaninu kopli do hlavy, tím se jeho diskutérská aktivita z poslední doby vysvětluje. Doporučuji zajít si na rentgen, s těmito stavy si není radno zahrávat.
Pane Plevo, nekrmte trolla!

Jakub Grombíř - brno

Čtvrtek, 28.Července 2011, 19:47:7

Pane Šindelář, když tomu tak rozumíte, poraďte nám, v jakém oboru by si měli tu firmičku založit - co tak dneska nejvíc prosperuje?

David Sekanina - manažer v nevládním sektoru

Vážený pane Pleva(o) Pátek, 29.Července 2011, 16:03:13

stačí se podívat na www.justice.cz /
jako pan Grobmíř : je tam vše./
Ekonomické vzdělání ? : pouze VŠE, a MBA, nic víc...
jak vzniká nezaměstnanost ?

většinou a ve zkratce :
- snížení fyzické a mentální schopnosti
- nekvalifikanost
- disriminace
- strukturální změny na "trhu" práce
- nárůst počet dětí s jedním rodičem /matkou/
- fragmentace zaměstanencé kariéry
- nejistota
- zadlužené ridiny a osoby
- sekundární trh práce.....atd
(samozřejmé to platí pouze pro civilazaci bílého muže, v "třetím světě" je to úplně jinak, samozřejmě )

tak to většinou Vzniká / nebo jsou to většinou prvotní podmínky/,
ale připadá mi to věcné a srozumitelné....co já vím
A u vůbec nevím, co na to můj TROLL ?

Dobrý den
DS

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Doplnění k tématu zprávy Pátek, 29.Července 2011, 18:23:46

Dnes v pátek 29. 7. premiér Zapatero oznámil, že příští parlamentní volby proběhnou namísto března 2012 už letos 20. listopadu. Opoziční Lidová strana si podle preferenčních průzkumů drží přibližně sedmiprocentní náskok, vládnoucí socialisté však mají v čele novou tvář - místopředsedu vlády a do 11. července ministra vnitra Alfreda Rubalcabu.

Podle agenturních komentářů jde o nejschopnějšího představitele vládní strany. Tak uvidíme. Když jsem začínal psát o Hnutí 15. května a pár dní četl i všechny zprávy z velké španělské politiky, byl právě Rubalcaba dáván za příklad všeho, co mladé na španělské politice rozhořčuje.

Martin Pleva - pedagog, Brno

Je-li tomu tak, jak píše p. Jedlička, Pátek, 29.Července 2011, 22:27:49

pak španělští socialisté kráčejí hrdě vstříc na smetiště dějin...

Na p. Sekaninu opravdu asi nemá cenu příliš reagovat, snad jen toto: já myslel, že mi odpovíte jako ekonom, a vy si přitom hrajete na psychologa. Jako ekonom byste měl vědět především to, že existuje (bez uvozovek) TRH práce - a nezaměstnanost vzniká tak, že je menší poptávka po pracovní síle než nabídka. To se dnes učí už děti na 2. st. ZŠ.

Luděk Ševčík - OSVČ

Sobota, 30.Července 2011, 12:27:54

Ale že je to efektní, takoví lidé se označí za povaleče a problém se smete ze stolu. Vždyť kdo by se chtěl zastávat povalečů? U nás se tahle písnička taky dlouho držela v čele pravicového žebříčku. Teď už se to moc nehraje, už se celkem prokázalo, že situace je jiná. Jedno z našich dětí si při výšce chtělo přivydělat. Není vybíravé, vozilo i po nocích nákupní vozíky u obchoďáků. Kdyby nemělo známé, tak letos prostě práci nesehnalo, odpovědělo na inzeráty snad 30 firem , ty se většinou vůbec nenamáhaly s odpovědí a když se někdo ozval, tak to byli podvodníci /když si zaplatí 26000, tak bude přeškoleno na realitního makléře a podobně/. A u nás v okrese když práce, tak plat 6-8 tisíc čistého. To není na život, ale přežití, s tím si mladí lidé nemohou plánovat žádnou budoucnost. Takže pokud s takovými příjmy žijí u maminek a nechávají si prát ponožky, jejich jekot chápu.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Úterý, 2.Srpna 2011, 11:36:59

To je, pane Ševčíku, důležitá a trefná poznámka. Tomu prvnímu dojmu se ani našinec často neubrání, jen u něj nesmí zůstat. Osobně jsem měl podobný dojem, jaký popsal ústy své známé Michal Šindelář, v roce 2006 z pobytu na sociálním fóru v Řecku ... na zastávkách athénské MHD například běžně postávali dva tři mladí zaměstnanci, kteří celý den jenom kouřili a upozorňovali cestující, aby nevstupovali do kolejiště. Jak se po letech ukázalo, jiná práce už tehdy prostě nebyla ...

... to, že se leností či nějakým mazánkovstvím současné sociální potíže vysvětlit nedají, dokazují i dnešní protesty v Izraeli, kde je pracovní morálka na úplně jiné úrovní.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.