Odpůrci Letiště Vodochody: vznáší se nad námi stín gorily jménem Penta

Starostové obcí v okolí letiště Vodochody, kteří dlouhodobě vystupují proti záměru firmy Penta rozšiřovat tamější letiště, upozorňují na účast této slovenské firmy v korupční kauze gorila a žádají premiéra o prošetření její činnosti v ČR.

(red)

09.02.2012 14:25

204521_mediafax_jiri_rubes

Marek Dospiva a jeho firma nebyli na Kralupsku populární už před Gorilou. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Otevřený dopis Petru Nečasovi

104621_mediafax_michal_kalasek

Prošetřete činnost Penty u nás

Vážený pane premiére,

s velkou obavou sledujeme aktuální dění kolem kauzy „Gorila“, která v současnosti hýbe politickým děním na Slovensku. Jak jste jistě zaznamenal, jejím hlavním aktérem je i v České republice působící investiční skupina Penta.

Dění na Slovensku podtrhuje naší dlouhodobou obavu z počínání investiční skupiny Penta v akciové společnosti Letiště Vodochody a.s. Dosavadní přístup majitele letiště vůči okolním obcím vykazuje známky nadřazenosti, ignorace a účelového přecházení důležitých faktorů spojených s provozem letiště, dopadem na životní prostředí v obcích a s dalšími životně důležitými zájmy obyvatel.

Investiční skupina Penta ani vedení Letiště Vodochody a.s. pro nás bohužel nejsou důvěryhodnými partnery, na což již delší dobu upozorňujeme. Máme za to, že celý projekt výstavby letiště ve Vodochodech je jen dílčím krokem ke zhodnocení investice, například ve spolupráci s partnerem z východu. Potvrzuje to dlouhodobá snaha majitele letiště zjednodušovat, bagatelizovat a účelově přehlížet všechny oprávněné a v evropském leteckém prostředí zcela běžné a standardní požadavky měst a obcí.


Probíhající slovenská kauza „Gorila“ jednoznačně potvrzuje, že je nutné mnohem důsledněji sledovat dění této investiční skupiny (nejen) u projektu Letiště Vodochody a.s.
Proto Vás, pane premiére, žádáme o:

1) prověření průběhu privatizace společnosti Aero Vodochody a.s. investiční skupinou Penta z let 2004-2006. Slovenská kauza Gorila potvrzuje, že se celá řada skutečností spojených s možnou korupcí odehrávala právě v období, kdy investiční skupina Penta uzavírala v České republice obchod na koupi společnosti Aero Vodochody a.s. s tehdejší vládou Jiřího Paroubka,

2) důslednější kontrolu působení investiční skupiny Penta ve společnosti Aero Vodochody a.s. a Letiště Vodochody a.s., především pak zákonnou kontrolu záměrů majitele v souvislosti s možným budoucím prodejem společnosti (letiště) méně důvěryhodným a pro státní zájmy rizikovým partnerům,

3) prověření a prověřování všech posuzování ze strany příslušných ministerstev a dalších orgánů státní správy a samosprávy, které se týkají záměru Letiště Vodochody a.s.
Jsme přesvědčeni o tom, že je v případě počínání investiční skupiny Penta v Letišti Vodochody a.s. obezřetnost na místě.

Velmi rádi bychom Vás, pane premiére, požádali o osobní setkání, na kterém Vás chceme seznámit s aktuálním dění kolem Letiště Vodochody a.s.

S pozdravem

Za Iniciativu Stop letišti Vodochody:

Petr Holeček, starosta města Kralupy nad Vltavou

Ing. Vladimíra Sýkorová, starostka obce Máslovice

Martin Kupka, starosta obce Líbeznice

Hlavní postavou největší korupční kauzy, která v současné době hýbe politickým děním na Slovensku, je společnost Penta. Starostové měst a obcí v okolí plánovaného letiště Vodochody varují před bezpečnostními riziky investičního záměru této společnosti. Obracejí se dopisem i na předsedu vlády ČR a žádají o prověření privatizace Aera Vodochody v letech 2004 až 2006.

Představitelé měst a obcí sdružených v iniciativě Stop Letišti Vodochody se rozhodli obrátit na předsedu vlády ČR Petra Nečase a příslušné ministry s žádostí, aby prověřili aktivity společnosti Penta v České republice a v dalším rozhodování obezřetně hodnotili reálná bezpečnostní rizika pro český stát.

Starostové v dopise konkrétně žádají, aby byla prověřena privatizace společnosti Aero Vodochody v letech 2004 až 2006. „Slovenská kauza Gorila potvrzuje, že se celá řada skutečností spojených s možnou korupcí odehrávala právě v období, kdy investiční skupina Penta uzavírala v České republice obchod na koupi společnosti Aero Vodochody a.s. s tehdejší vládou Jiřího Paroubka,“ stojí v dopise.

„Jen tři sta kilometrů na východ od nás demonstrují lidé kvůli podezřením, které vynesl na světlo skandál s názvem Gorila a která se přímo dotýkají společnosti Penta. Je to další vážný stín na pověsti tohoto investora. O to větší vrásky nám dělá právě jeho záměr rozšiřovat Letiště Vodochody,“ říká starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček.

„Společnost Penta dává vůči obcím dlouhodobě najevo svou nadřazenost. Přehlíží naše připomínky a účelově bagatelizuje možné dopady letiště na život lidí v celé oblasti,“ doplňuje ho starostka obce Máslovice Vladimíra Sýkorová. Kauza Gorila podle ní důvěryhodnost Penty před českou veřejností výrazně oslabuje. „Těžko můžeme bezmezně věřit slibům a údajům, které Penta v celé dokumentaci EIA k letišti uvádí,“ dodává Vladimíra Sýkorová.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.