Věci veřejné si u Evropské komise stěžují na skupinu Penta

Věci veřejné chtějí prověřit prodej pozemků společnosti Penta. Posvítit si prý chtějí také na Czech Coal a zbrojaře Hávu. Podle kritiků se však jedná pouze o mediální prezentaci strany bez reálného efektu.

(čtk)

17.06.2010 08:41


Spoluautor: Dušan Radovanovič

204521_mediafax_jiri_rubes

Spolumajitel Penty Marek Dospiva má starosti se svými obchody. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Strana Věci veřejné (VV), která vyjednává o vládní trojkoalici, si u Evropské komise stěžuje na finanční skupinu Penta. Podle šedé eminence VV Víta Bárty by se měly prověřit podmínky prodeje pozemků z rukou Penty státní firmě Letiště Praha, které na nich chce vybudovat druhou přistávací dráhu. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes.

„Podali jsme podnět k Evropské komisi, aby podmínky obchodu prověřila," řekl MfD Bárta. Komise podle něj může rozhodnout, aby Penta vrátila státu rozdíl mezi reálnou a kupní cenou, který odhaduje na dvě miliardy korun, což činí zhruba polovinu kupní ceny. Výhrady mají také k privatizaci Aera Vodochody, jež získala právě Penta.

Společnost Penta ale jakékoli chyby odmítá. „Jsme si stoprocentně jisti, že náš prodej pozemků byl v pořádku," uvedl mluvčí firmy Martin Danko. Věci veřejné podle něj hrají jen na efekt, vytahují různé kauzy o nichž mluví, ale to je ve skutečnosti všechno.

Stížnost je podle deníku součástí akce VV, kterou prý strana pracovně nazývá „bojem s dinosaury v byznysu". Nejde prý jen o Pentu, respektive jejího spolumajitele Marka Dospivu, ale také o obchodníka se zbraněmi Richarda Hávu a finančníka a spolumajitele uhelné firmy Czech Coal Pavla Tykače.

Na Hávu, přítele místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, si podle MfD chtějí VV „posvítit" hlavně kvůli zbrojním zakázkám. Tykač je prý zase pro stranu ztělesněním uhlobaronů, kteří chtějí prolomit limity těžby v severních Čechách, což VV odmítají.

„Vůbec nic osobního proti těmto úspěšným podnikatelům nemáme. Jen jsme před volbami slibovali, že zabráníme rozšíření letiště ve Vodochodech, zrušíme obchodování armády přes prostředníky a zamezíme prolomení těžebních limitů. Nic víc, jen plníme své sliby," cituje deník Bártu.

Czech Coal má za limity těžby tři čtvrtě miliardy tun uhlí. Šéfům politických stran již zasílá nátlakové dopisy. V případě definitivního odepsání zásob státem prý zvažuje mezinárodní arbitráž. Podle právního posudku, který si nechala Tykačova společnost zpracovat, by mohla žalovat zmařenou investici a ušlý zisk pětašedesát miliard korun.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.