Odpůrci vodochodského letiště demonstrovali před úřadem Davida Ratha

V úterý se před středočeským krajským úřadem konala demonstrace odpůrců rozšíření letiště Vodochody. Účastníci se na ulici slovně střetli i s hejtmanem Davidem Rathem. Rada Středočeského kraje totiž rozšíření letiště u Vodochod podpořila.

(vd)

18.10.2011 15:42

Titulka

Lidé přišli vyjádřit rozhořčení nad tím, jak se k věci postavilo hejtmanství jako jeden z účastníků řízení. Foto Lenka Procházková

Úterní demonstrace odpůrců rozšíření letiště Vodochody vyústila v ostrou výměnu názorů mezi hejtmanem středočeského kraje Davidem Rathem z ČSSD a demonstrujícími. Někteří z nich pak ratha dokonce vyzývali k demisi.

Středočeští radní jsou totiž pro rozšíření letiště Vodochody, a to za předpokladu správného rozložení letecké dopravy. Společnost Penta Investment, která chce letiště postavit, by se také podle radních musela vypořádat s obcemi a dodržet všechny dohodnuté podmínky, například limity na hladinu hluku.

Proti záměru Penty rozšířit letiště přitom dlouhodobě bojují starostové patnácti okolních obcí a rozhodnutím radních se cítí podvedení. Starostové z iniciativy Stop Letišti Vodochody totiž odmítají návrh veřejného příslibu společnosti Penta, že bude finančně kompenzovat zátěž spojenou s provozem letiště.

Letiště Vodochody lidem v okolí slibuje kompenzovat zátěž spojenou s provozem. Zřídí speciální bankovní účet, na který bude poukazovat peníze, o jejichž využití budou rozhodovat dotčené obce.

Zástupci měst a obcí nicméně tyto kompenzační částky jednoznačně odmítají. „Je to podivná hra investora. Nepůsobí to jako garance, že letiště nebude noční lety přijímat ani odtud po setmění žádné letadlo neodletí. Penta chce možná pomalu veřejnost připravovat na to, jak by si to přes všechny sliby v budoucnu představovala,“ okomentoval například veřejný příslib starosta Kralup Petr Holeček.

Rath údajně obavy starostů chápe, nicméně je podle jeho slov nutné vzít při rozhodování v úvahu i požadavky lidí ze vzdálenějších měst, jako jsou Mladá Boleslav či Kolín, kteří by podle něj rozšíření Vodochod uvítali.

Podle ČTK pak Rath také namítl, že o dostavbě letiště nerozhoduje kraj, nýbrž ministerstvo životního prostředí. Starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček pak uvedll, že starostové samozřejmě vědí, kdo o záměru rozhoduje. Přišli prý ale vyjádřit své rozhořčení nad tím, jak se k věci postavilo hejtmanství jako jeden z účastníků řízení.

Kromě odpůrců dostavby dorazila před krajský úřad podle ČTK i zhruba desítka lidí, kteří naopak rozšíření letiště podporují. Zpravodaji ČTK řekli, že jsou z Kolínska a přišli z vlastního rozhodnutí. Vzájemně se ale neznali.

O modernizaci letiště a rozšíření provozu ve Vodochodech se hovoří už několik let, samospráva v okolních obcích je ale vesměs proti. Letiště, ležící severně od Prahy, chce v budoucnu podle informací ČTK odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících především nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů.

Další informace:
Deník.cz Odpůrci letiště se ostře pohádali s hejtmanem Rathem


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.