Další obec na Kralupsku odmítla rozšíření letiště Vodochody

Po vzoru velkých evropských měst zamýšlí společnost Penta vybudovat ve středočeských Vodochodech ze sportovního mezinárodní letiště, speciálně pro nízkonákladové lety. Obce se proti záměru bouří a vyhlašují referenda, nejnověji v Dolanech.

(jm)

19.04.2010 16:13

15335_mediafax_mikulas_krepelka

Letiště obvykle lidem žijícím v jejich blízkosti přinášejí různá omezení. A tak si 96 procent obyvatel Dolan přeje, aby Penta do Vodochod raději nevstupovala. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Občané obce Dolany poblíž Kralup nad Vltavou si nepřejí výstavbu velkého mezinárodního letiště ve Vodochodech. V platném obecním referendu se proti rozšíření stávajícího letiště vyslovilo 95 procent lidí za účasti 73 procent oprávněných voličů. Dolany se tak připojily k obcím okolo Vodochod, které již v referendu letiště výhledově konkurující pražské Ruzyni odmítají.

Kvůli nízké účasti naopak není platné sobotní referendum v nedaleké Odoleně Vodě: v referendu hlasovalo pouze 26 procent místních (62 procent proti letišti). Naopak v dalších obcích předchozí referenda dopadla pro plánované letiště podobně katastrofálně jako v Dolanech: v Postřižíně se proti rozšíření vyslovilo 96 procent občanů, ve Chvatěrubech hlasovalo proti 95 procent, v Zlončicích dokonce 99 procent, v Bášti 96 procent občanů.

Mezinárodní letiště o velikosti pražské Ruzyně by ráda ve Vodochodech vybudovala slovenská investiční skupina Penta, vlastník například maloobchodního řetězce Žabka. Letiště by mělo ročně odbavit tři a půl milionu pasažérů zejména nízkonákladových a charterových přepravců.

Proti záměru Penty se však místní obce spojily a postupně vypisují o plánovaném letišti referenda, ve kterých se občané většinou vysloví proti. Proti rozšiřování letiště už rovněž v místě proběhla demonstrace, které se zúčastnilo několik set lidí. Podle průzkumu agentury Factum Invenio by si naopak lidé z Prahy a Středočeského kraje, kteří bydlí dále od Vodochod, nové letiště spíše přáli, polovina z nich ale o tomto záměru vůbec neví.

Další informace:
ČTK Občané Dolan odmítli v referendu rozšíření letiště ve Vodochodech
Factum Invenio Názory veřejnosti na přestavbu letiště ve Vodochodech


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.