Letiště Vodochody: další obec je proti

Penta sice slibuje pracovní místa, lidem ale vadí hluk z letadel a znehodnocování jejich nemovitostí. Další obec si v místním referendu odhlasovala, že letiště nechce.

(jm)

05.05.2010 17:18

104621_mediafax_michal_kalasek

Ve Vodochodech se nechodí vodou, ale létá vzduchem. Navzdory názvu obce jsou proti tomu i v Přezleticích. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Plánované mezinárodní letiště ve Vodochodech má o problém víc: ke stávajícím čtrnácti obcím sdružených v iniciativě „Stop letišti Vodochody“ se nově přidala i obec Přezletice. Ta sice neleží v bezprostřední blízkosti, dopady provozu letiště by se jí ale nevyhnuly.

„Vzletové dráhy by mohly vést přímo přes naši obec. Navíc už nyní jsme v koridoru ruzyňského letiště a letadla, která sice nad námi létají nyní dostatečně vysoko, by z Vodochod létaly extrémně nízko,“ uvedla starostka Přezletic Veronika Vrecionová.

V osmi členských obcích sdružení již proběhla referenda, jejich výsledkem bylo obvykle přes devadesát procent občanů proti letišti. Více než pět stovek místních obyvatel již také dalo najevo svůj odpor k rozšiřování letiště na demonstraci, která se nedávno konala přímo před letištěm Vodochody. Lidem vadí především silný hluk z letadel, která létají často jen desítky metrů nad domy, a nelíbí se jim ani znehodnocení jejich nemovitostí, které už kvůli letišti v minulosti nastalo.

„Pracovnice našeho obecního úřadu prodávala dům. V den, kdy letiště oficiálně oznámilo svůj záměr počítající se 140 pohyby letadel denně, ji všichni kupci odřekli. Nyní má problém dům prodat. Kdo takovou škodu zaplatí?" uvedl starosta Panenských Břežan Libor Holík, jehož obec se iniciativy proti rozšiřování letiště rovněž účastní.

Lidem se plány na nové letiště nelíbí ani přesto, že podle investorů ze společnosti Penta Investment by mělo přinést až tisícovku nových pracovních míst. Na plánovaném letišti by mělo přistávat a vzlétat asi sedmdesát letadel, ročně by letištěm prošlo okolo tří a půl milionu cestujících.

Další informace:
Stop letišti Vodochody - web


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.