Arnost_novak

Arnošt Novák

Profil

Autor působí na Fakultě humanitních studií UK, v letech 1993-1995 bydlel ve squatu Ladronka. Bývá označován za anarchistu a nestydí se za to.

Image

Komentář

Jak ničit člověka

Současný režim dospěl do nového stadia potlačování politického aktivismu: komodifikace represe, která navíc přinese soukromé zisky exekutorům nebo firmám. Příkladem může být dění kolem Kliniky.

Komentář

Politika klacků pod nohy

Klinika čelí dlouhodobému házení klacků pod nohy hned z několika stran. Toto házení je třeba odhalit jako zvůli s jasnými politickými motivy.

Image

Komentář

Klinika na kolbišti

Arnošt Novák popisuje, proč je Klinika důležitou součástí demokratického procesu. Svět je totiž kolbiště politických idejí a je jen na nás, zda bude mít podobu diskuze a občanské neposlušnosti, nebo xenofobního násilí.

Image

Komentář

Klinický střet dvou rozdílných světů

Arnošt Novák reaguje na text Ondřeje Féra na České justici. Uvažování Ondřeje Féra je přesně tím příkladem uvažování, vůči kterému se Autonomní sociální centrum Klinika snaží vymezit.

Komentář

Každé město potřebuje svoji Kliniku

Arnošt Novák podrobně popisuje dění kolem Autonomního sociálního centra Klinika. Upozorňuje na prakticky Policie ČR, které připomínají chování Státní bezpečnost v časech normalizace.

Komentář

Policejní perzekuce a plíživý návrat normalizace

V době, kdy je česká společnost prodchnutá pesimismem a skepticismem, jsou politické squaterské aktivity svěžím vánkem občanské angažovanosti. Zároveň ale čelí stupňující snaze policejních složek je kriminalizovat.

Komentář

Squaty, právo na město a obecně sdílené statky

Arnošt Novák polemizuje s textem Jiřího Dolejše, který byl původně reakcí na Novákův text „Pražské squaty a pochybná role policie“. Jiří Dolejš se podle něho se squatery zásadně rozchází v tom, co je to sféra politiky.

Komentář

Pražské squaty a pochybná role policie

Policie minulý týden v pátek vyklidila squat v Neklanově ulici v Praze. Arnošt Novák dává tento policejní zásah do kontextu toho, jak vypadal postup policie v podobných situacích v posledních letech.

Zobrazeno 8 / 8