Dusan_radovanovic

Dušan Radovanovič

E-mail dradovanovic@denikreferendum.cz

Profil

Autor vystudoval historii na FF UK v Praze. V letech 2009 a 2010 byl redaktorem rubriky Domov v Deníku Referendum, nyní pracuje v Českém rozhlase.

Image

Komentář

Kalousek na barikádách

Miroslav Kalousek jako ministr financí kdysi nemusel dobývat Hrad, stačilo zaklepat na dveře vedlejší premiérovy kanceláře ve Strakově akademii. Přesto až teď stojí v čele demonstrace se vztyčeným tibetským praporem.

Komentář

Nesnesitelná lehkost historických paralel

Dopouštíme se jich všichni. Jsou lákavé a hravé. A dovedou odzbrojit oponenta. Čím jsou hloupější, tím úspěšněji. Jenže situace, kdy je sebebezvýznamnější událost dávána na roveň Hitlerovi a nacistům, vede k banalizaci zla a relativizaci zločinů.

Komentář

Palestinsko-izraelský konflikt aneb co česká masmédia ignorují

Česká masmédia v souvislosti s palestinsko-izraelským konfliktem s oblibou přehlížejí některá fakta. Důležité je, že současná situace umožňuje izraelské vládě nadále okupovat Západní břeh a kontrolovat Gazu.

Komentář

ÚSTR, revoluce nebo perestrojka?

ÚSTR má tři relevantní kandidáty na post ředitele. Zvolí rada ty, kdo se budou snažit pouze o odstranění nejkřiklavějších neduhů, nebo se pokusí o skutečnou obsahovou změnu a posunutí ÚSTRu mezi respektovaná akademická pracoviště?

Komentář

Soumrak demokracie

Nejpozoruhodnějším zjištěním víkendových voleb je fakt, že KSČM lze dnes již jednoznačně zařadit mezi čitelné a prosystémové strany. Čtvrtina voličů dala protestní hlas nikoli jim, ale stranám bez jakéhokoli programu s kandidáty naházenými bez ladu a skladu na jednu hromadu.

Komentář

Respekt k etickým kodexům

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery se dostal do rozporu s etickým kodexem vydavatelství Economia. Celý problém je ale mnohem širší. Zásadní otázkou, jíž se budeme muset zabývat stále více, je vztah vlastnictví a vydávání médií.

Komentář

Je třeba rozbít ČSSD

Sociální demokracie opakovaně selhává takticky i obsahově. Její rozpad na progresivní a konzervativní křídlo by přinesl naději na prosazení nové, důsledné levicové politiky.

Komentář

Pirátská strana neideologická

Ujištění předních Pirátů o neideologičnosti jejich strany prozrazují, že si neuvědomují, na jakých ideových hodnotách vlastně stojí. Stejně jako zeleným nebo véčkům jim tak hrozí, že se vydají cestou banálního neoliberalismu.

Komentář

Skutečným problémem není Velká výzva

Současné Hnutí DUHA nevlastní ochrannou známku radikality a je naivní ji od něj čekat. Závažným společenským problém je ale fakt, že zde prakticky neexistují radikální organizace přímé akce, které by akcentovaly skutečně palčivá témata dnešní doby.

Zpráva

Galerie NoD promítá studentské filmy

Galerie NoD promítá studentské filmy věnované problematice rozvojové spolupráce a Rozvojových cílů tisíciletí. Mezi krátkými filmy narazíte i na vítěze mezinárodní soutěže snímek „A co když je všechno jinak“ studentů z Ústí nad Labem.

6659_mediafax_jaroslav_fikar

Zpráva

Amnesty International: vláda nemá o lidská práva zájem

Podle zprávy Amnesty International upadá v České republice ochrana lidských práv. Ve výroční zprávě za rok 2010 upozorňuje organizace na nedostatečný přístup ke vzdělávání pro romské žáky, extremismus a postavení migrantů v ČR.

P1010912

Zpráva

Stráský uměle šíří kůrovce, stovky vědců se bouří

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský za pomoci návnad záměrně láká kůrovce na zdravé stromy a rozšiřuje tak broukem zasaženou oblast. Upozornily na to hlídky Hnutí DUHA. Proti jeho počínání se postavilo 457 vědců a odborné instituce z ČR i ze světa.

394127_mediafax_jiri_rubes

Zpráva

Státní zástupkyně podala žalobu na prezidenta NKÚ Dohnala

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal je opět žalován za to, že opakovaně odmítl vydat podklady k auditu hospodaření úřadu. Dohnal je s kontrolním orgánem Sněmovny v dlouhotrvajícím sporu.

432229_mediafax_david_polivka

Zpráva

Odpor veřejnosti proti zvýšení limitů hluku byl úspěšný

Novela zákona počítající se zvýšením hlukových limitů o deset decibelů v noci a pět ve dne byla stažena z jednání vlády. Občanské iniciativy bojující proti zvýšení hluku tak slaví úspěch.

Proalt-plakat-a3-final1

Zpráva

ProAlt na sobotu opět chystá demonstraci proti vládě

Na protivládní demonstraci iniciativy ProAlt vystoupí mimo jiné předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, zástupce zdravotně postižených Václav Krása či prorektor Karlovy univerzity Stanislav Štech. Začátek je ve dvě na pražském Palachově náměstí.

P1010890

Zpráva

Hnutí DUHA: Stráský na Šumavě nasadil chemii, povolení nemá

Lapáky s pesticidy, které ohrožují nejen kůrovce, ale i ostatní hmyz, ptáky a obojživelníky, nechalo vedení NP Šumava rozmístit i na Modravských slatích. Ředitel parku Jan Stráský přitom sám přiznává, že nemá udělenu výjimku.

36975_mediafax_edvard_benes

Zpráva

Báňský úřad povolil Tykačově Czech coalu těžbu bez podmínek

Teplárny přednostní právo na využívání uhlí z velkolomu Vršany nedostanou. ČBÚ o tom rozhodl navzdory přání MŽP a tepláren i ekologů. Otázka prolomení limitů těžby se tak opět stává aktuální.

490107_mediafax_michal_kalasek

Zpráva

Senát odmítl vládní koncepci reforem

Národní program reforem předložený vládou odmítli senátoři opozičních stran. Horní komora zároveň přijala nesouhlasné stanovisko, které předá Evropské komisi. Senátoři za ODS na protest opustili sál.

P1160965

Rozhovor

Alan Carter: Vykořisťujeme budoucí generace

Rozhovor s britským filosofem Alanem Carterem o potřebě propojení sociální a environmentální kritiky, o roli akademika ve veřejném prostoru a o nutnosti hledat společenský konsenzus.

174856_142616255806470_4412883_n

Zpráva

Kam prvního máje na demonstraci, za co a proti čemu

Nejdůležitější protestní akce se letošního Prvního máje koná v Brně. Je jí bezesporu nenásilná blokáda neonacistického pochodu městem. Vedle akcí politických stran se v Praze bude konat antifašistický festival Mayday.

Zobrazeno 20 / 594