Guth

Jiří Guth

Profil

Autor je ekolog. Původně studoval vývoj vegetace a krajinného pokryvu, na ministerstvu životního prostředí se věnoval posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) a přípravě soustavy Natura 2000 v ČR. Ve Straně zelených vede pracovní skupinu pro zemědělství. Na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity přednáší o veřejné správě a regionálním rozvoji. Je činný také v nevládních organizacích (Krasec, Trast pro ekonomiku a společnost aj.). Rodák z Prahy, ale venkovan volbou.

Komentář

Ano, zelená zleva. V deseti odstavcích

Jiří Guth odpovídá na deset (plus jedna) otázek Daniela Soukupa k tomu, zda by se měla politika Strany zelených posunout více doleva.

Komentář

Pražská kavárna

Pražská kavárna má schopnost, zájem a možnost šířit své názory skoro na vše. Na rozdíl, dejme tomu, od lesníků a železničářů. Těch je mnohem víc, jsou mezi nimi i velmi bystří a uvážliví lidé, ale holt nevysedávají v pražských kavárnách.

Glosa

Končím

Týdeník Respekt až příliš píše ve prospěch kapitalismu s lidskou tváří, jakkoliv k němu má ČR ještě znatelně daleko, hlavně k té lidské tváři. Jiný svět je ale možný. A stojí zato promýšlet radikálnější alternativy.

Komentář

Proč raději nechystáte obchvaty?

Ve zlínském kraji se má stavět naddimenzovaná rychlostní silnice, proti vůli místních obcí a proti vší logice. Přinášíme vystoupení z veřejného projednání dokumentace a posudku hodnocení vlivů na životní prostředí rychlostní silnice R49.

Komentář

Republika není léno

Demokratická politika není založena na rozdílení trafik. To hlásají jen fanouškové monarchie a feudalismu, respektive obhájci zpolitizované státní správy.

Komentář

Dezorientace výroční

Výpisky ze sobotních Lidových novin z 16. února 2013, zejména jejich přílohy Orientace, a glosy k nim. Tentokrát mj. o relativismu, gymnaziálních profesorech, podstatě pošty, obchodnících s chudobou a Karlu Mayovi.

Image

Komentář

Proti příkopům

Mezi voliči jednotlivých prezidentských kandidátů snad nejsou nepřekonatelné příkopy. Rozhodně by nemusely být, jakož ani mezi takzvanou elitou a prostým lidem. Republikánská tradice stojí za kultivaci a společenská soudržnost je důležitá hodnota.

Komentář

Antipeňás

Jiří Peňás se v sobotní Orientaci Lidových novin vyzpovídal ze svých rozpaků z tvorby současných českých spisovatelek, ale zřejmě nejen z nich. Tento článek z jeho textu bohatě cituje, málo ho chápe, trochu s ním polemizuje a principiálně ho odmítá.

Komentář

Ostrorep a technokrati

I mezi intelektuály se ještě někdy najdou primitivní machové. Jako by zapomněli vymřít. Nechme jim jejich pozitivismus a hrubiánství, ale uvědomme si, že matematika je v tom nevinně. Přemýšlíme – i o té matematice – v příbězích.

Komentář

Hygienik a antikomunistka

Ministři ODS a hejtmani z ČSSD opanovali výroční dvacátý ropácký žebříček, vyznamenali se i selhavší státní úředníci. Jako mimořádně výnosná „farma“ zelených perel se ukázal dvaadvacátý kongres Občanské demokratické strany.

Komentář

Jak netestovat sekretářku

Starosta středočeského Ondřejova Martin Macháček, vzděláním teoretický fyzik, hledal asistenta nebo asistentku pomocí vlastního testu. Výsledky dopadly katastrofálně, otázka však je, co test vlastně ověřoval.

Glosa

Ropák 2001: Miroslav Beneš - technokrat (bez urážky)

V roce 2001 se Ropákem stal Miroslav Beneš, primátor Českých Budějovic, později člen dozorčí rady Severočeských dolů. Jeho význam připomíná ekolog Jiří Guth.

Komentář

Nebát se volby

Případnou volbu mezi silnější Evropou a demokratickou suverenitou členských tzv. národních států nemusíme odmítnout. Když víme aspoň přibližně, co chceme, je naše optimální řešení opravdu bližší jednomu z těch dvou pólů.

Komentář

Necelých sedm set slov o fiskálním paktu

Českou levici dělí postoj ke Smlouvě o stabilitě, koordinaci a řízení v hospodářské a měnové unii, známější pod označením fiskální pakt. Jaké má tento odlišný postoj příčiny?

Komentář

Dezorientace zase po čase (a na nějaký čas)

Příležitostné „vydání“ výpisků ze sobotních (18. února 2012) Lidových novin, zejména jejich přílohy Orientace, a glos k nim. Tentokrát mj. o sokolech, dobře stárnoucích materiálech, vosách, papežích a Jiřině Šiklové.

Komentář

Jejich normalizace

Zhruba rok po Mýtech o socialistických časech vydala společnost ČvT sborník Naše normalizace. Nová publikace má mimo jiné za účel polemizovat s vnitřní periodizací totalitního režimu.

Komentář

Dezorientace osmapadesátá

Poslední výpisky ze sobotních Lidových novin včetně jejich přílohy Orientace a glosy k nim. Tentokrát (15. října 2011) mj. o zpětném zrcátku, diskurzivní analýze, osobní cti a pražském hřbitově.

Komentář

Dezorientace sedmapadesátá

Výpisky ze sobotních (8. října 2011) Lidových novin včetně jejich přílohy Orientace a glosy k nim. Tentokrát mj. o Českých drahách, Stevu Jobsovi, Tavekkul Karmánové, Orianě Fallaciové a děnisovanech. Stručně i o Mirku Topolánkovi.

Komentář

Dezorientace šestapadesátá

Výpisky ze sobotních (1. října 2011) Lidových novin včetně jejich přílohy Orientace a glosy k nim. Tentokrát mj. o národním parku pro Pražany, o potřebné míře pokrytectví, o hrozící i lákavé změně paradigmatu a o mýtu holandské sanitky.

Komentář

Dezorientace pětapadesátá

Výpisky ze sobotních (24. září 2011) Lidových novin včetně jejich přílohy Orientace a glosy k nim. Tentokrát mj. o nesesaditelném moderátorovi, odříznutých místech, destruktivní opozici a politické korektnosti.

Zobrazeno 20 / 208