Sapakaktual

Jan Sapák

Profil

Autor je činný architekt, publicista a teoretik architektury. Vyučen truhlářem a kameníkem. Studoval VUT v Brně a Akademii v Praze, externě studoval filosofii. Na jaře 1989 spoluzakládal Brněnské fórum. Aktuálně má rovněž na starosti regulernost architektonických soutěží, publikuje v odborném tisku v ČR i zahraničí. Stavby v centru Brna: Kapitol u kostela Sv. Jakuba s Grymem a Škrabalem.

Image

Komentář

Rudolf Spazier byl jednou z největších osobností v čele Brna

Rudolf Spazier se ve 30. letech 20. století zasloužil o rozvoj Brna a v čele města stál i v nelehkých dnech nacistické okupace. Byl vězněn za Protektorátu i později v 50. letech. Pro Brňany však dnes zůstává jeho odkaz známý jen málo.

Image

Komentář

Zápolení Romana Jančury a společnosti FlixBus může prospět cestujícím

Polemika: Konkurence dopravců na vnitrostátních autobusových linkách je žádoucí, protože zvyšuje kvalitu cestování a umožňuje cestujícím přístup k lepším službám za nižší ceny, myslí si Jan Sapák.

Image

Komentář

Smůla brněnské synagogy

Na místě někdejší Velké synagogy v Brně, která byla v březnu roku 1939 po příchodu nacistů vypálena a později stržena, má v nejbližších letech vyrůst developerská stavba. O čem tato skutečnost svědčí?

Image

Vzpomínka

Prostá vzpomínka na Ivana Rullera

Architekt Ruller se už za svého života stal legendou brněnské architektury a veřejného života, jak díky svému umu a neokázalému gentlemanství, tak díky své ochotě zasazovat se za veřejné zájmy.

Komentář

Neverland. Říše divů za Dunajem

Liberland neexistuje, nikdy neexistoval a podle architekta Jana Sapáka nikdy existovat nebude. Proč má tedy někdo vůli brát takový záměr vážně? A v čem zaslouží „prezident“ Jedlička pochvalu?

Komentář

120 let Bohuslava Fuchse: jako když dýcháme vzduch

Architekt Bohuslav Fuchs, spolutvůrce Brna a mnoha českých, moravských a slovenských měst by se v březnu byl dožil 120 let. Jeho stavby formují naše představy o prostoru mnohem víc, než si běžne uvědomujeme.

Komentář

Separatismus a federalismus

Před třiceti lety by nikoho nenapadlo, že Skotové jednou půjdou k referendu o své nezávislosti. Z jejich příběhu plyne poučení i pro nás, včetně uspořádání vztahů mezi historickými českými zeměmi.

Komentář

Mimo měřítko

Jan Sapák argumentuje, že volba Rostislava Koryčánka děkanem brněnské fakulty architektury byla patrně neplatná a v každém případě se jednalo o „ztřeštěný nápad“ odporující povaze školy.

Komentář

Jednotná Ukrajina a federalizační tendence v Evropě

Federalizace není řešením jen pro Ukrajinu. Je to přirozená tendence v řadě zemí Evropy a přirozené tíhnutí řady občanů také u nás.

Komentář

Viníkem současné krize je Haškova Asociace krajů

Voliče vyděsilo, že by mocibažný tvůrce asociace krajů, instituce, která se pohybuje na samé hraně ústavnosti, mohl ovládnout celý stát: za špatným volební výsledkem ČSSD stojí strach voličů z tandemu Zeman-Hašek.

Komentář

Veřejná justice: cena zámku v Buštěhradu

Vše, co je možné zjistit z ověřených zdrojů o ceně rekonstrukce zámku v Buštěhradu, nenasvědčuje tomu, že by zakázka byla účelově předražená.

Komentář

Theophil Hansen

Tento měsíc uplynulo dvě stě let od narození významného architekta Theophila Hansena. Česká společnost na něj ale neprávem pozapomněla. Výuka na školách ho opomíjí, protože se soustředí na národní obrození a Hansen se jako etnický Čech nedeklaroval.

Komentář

Nejvyšší soud na hanbě

Ivo Ištvan a Robert Šlachta zasluhují podporu veřejnosti. Verdikt Nejvyššího soudu se čím dál tím více jeví jako neudržitelný.

Komentář

Korupce normálního člověka?

Případ tří politiků ODS a verdiktu Nejvyššího soudu nedává příliš nadějí, že se podaří korupci nějak brzy vymýtit. Velká část společnosti je zjevně ochotna obratně provedené případy bagatelizovat či přímo krýt.

Komentář

Teatrální policejní akce?

Autor se podrobně zamýšlí nad důvody, které mohly komentátory vést k tomu, aby policejní akci označili za teatrální. Důkladně se také věnuje tomu, proč je Nečasův případ korupcí postižitelnou trestním právem.

Osterreiten2009_02

Komentář

Křižáci

Jízda „křižáků“, velikonoční tradice lužických Srbů, ukazuje pozoruhodnou vitalitu malé etnické menšiny, která žije v relativní blízkosti našich hranic.

Komentář

Dienstbier a personální instinkt ČSSD

Volbou členů nejužšího vedení rozhoduje sociální demokracie mj. o své věrohodnosti ve společnosti. Chce-li si dobrý kredit, kterému se dnes u veřejnosti těší, ČSSD zachovat, měla by jedním ze svých místopředsedů zvolit Jiřího Dienstbiera.

Komentář

Ústavní soud

Ústavní soud se stal demokratickou institucí s největší podporou občanů, a to navzdory nebo i díky kritice, jíž čelil profesní stav soudců od Václava Klause. Miloš Zeman má nyní šanci Ústavní soud významně personálně posílit.

Komentář

Ostuda

Podáním ústavní žaloby na prezidenta překročila česká (a československá) státnost hranici, za niž se dosud neodvážila. Ať už bude výsledek jakýkoliv, zvýšená aktivita Ústavního soudu a ústavních teoretiků našemu právnímu státu prospěje.

Sloupek

Prezident Svoboda

Seriál o prezidentských volbách pokračuje popisem první volby Ludvíka Svobody v březnu 1968. Prezident zvolený v období demokratizace českého politického života nesplnil naděje do něj vkládané.

Zobrazeno 20 / 42