Zh_1_

Zora Hesová

Profil

Autorka je analytička Asociace pro mezinárodní otázky a komentuje dění na Blízkém východě. Vystudovala filosofii a islamologii. Zabývá se islámskou filosofií a vztahem mezi islámem a politikou.

Image

Analýza

Arabské ústavy: krok vpřed či dozadu?

V Egyptě schválili již druhou porevoluční ústavu, v Tunisku zatím jen debatují nad návrhem. Přesto je menší z obou zemí v mnohém dále. Cesty Egypta a Tuniska od revoluce srovnává arabistka Zora Hesová v analytickém komentáři.

Komentář

Převrat na lidovou objednávku

Středeční zásah egyptské armády se od předchozích liší jak charakterem, tak kontextem. Svou vinu na něm má i sesazený prezident Mursí. Převrat však nutně neznamená konec demoktratického experimentu, jako spíš jeho fázi.

Komentář

Vláda dekretem: záchrana revoluce či diktatura?

Egyptský prezident Mursí využil krize v Gaze a posílil vlastní postavení. Část Egypťanů, nespokojených s koncentrací moci v Mursího rukách, vyšla znovu do ulic. Osud revoluce a demokratických institucí je zatím nejistý.

A2

Analýza

Povaha války v Sýrii

Původní vlna nenásilných protestů přerostla v celostátní konflikt, který dnes připomíná válku o rozpadlý stát. Jak a proč k tomu došlo a co lze očekávat do budoucna?

Komentář

Co se děje na Tahríru?

V Egyptě stojí na jedné straně revoluci připomínající rozhodnost protestujících vytrvat. Jejich požadavky se s násilím stupňují. Na druhé stojí straně armáda, která v říjnu prokázala, že nemá žádné skrupule manipulovat veřejnost skrze násilí.

Komentář

Známky anti-autoritářské revoluce v Egyptě

Egyptská revoluce pomalu přináší společenské změny. Jak na místní, tak na národní úrovni se Egypťané domáhají účasti na rozhodování.

Komentář

Stabilita, nebo demokracie v arabských zemích?

Západ stojí před těžkou volbou, zda podpořit spolehlivé vojenské diktatury, či legitimní požadavky protestujících. V takto položené otázce je předem zakomponována realistická odpověď založená na předpokladu, že arabský svět byl stabilní a silné vlády byly zárukou této stability.

Zobrazeno 7 / 7